A következő címkéjű bejegyzések mutatása: rozmaring. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: rozmaring. Összes bejegyzés megjelenítése

2024. augusztus 9., péntek

Mini gyökérkenyér habos fetakrémmel

Ha könnyű nyári vacsorára vágytok, süssetek olajbogyós, rozmaringos gyökérkenyeret és készítsetek hozzá egy finom, fetás kencét, amit jó körülülni és tunkolva falatozni. Kísérőnek mindenféle szezonális zöldség jól csúszik, mi most saját termésből, koktélparadicsomot ettünk hozzá.
A rudak igényelnek némi tervezést, mert 24-36 óra hűtős pihenőre van szükségük, így a sütés előtti napon össze kell állítani a tésztát. Cserébe viszont frissen isteni ropogós.


Hozzávalók, 8 rúdhoz
500g liszt (nálam 250g sima, 250g tk. búza)
400ml víz
12g friss élesztő
2 csapott teáskanál só
2 evőkanál olívaolaj
200g olajbogyó, fekete, zöld vegyesen, negyedelve
1 evőkanál apróra vágott, friss rozmaring
 
A krémhez
200g feta
100g tejszínes krémsajt
100g tejföl
2 gerezd fokhagyma, ízlés szerint
2 evőkanál olívaolaj
citromlé, ízlés szerint
 

A vizet kelesztőtálba öntöttem, feloldottam benne az élesztőt, belekevertem a liszteket, sót és az olajat. Nem kell hosszasan  gyúrni, csak egynemű kell legyen. A konyhapulton hagytam, lefedve, majd 15 perc pihenő után átszellőztettem. Vizes kézzel a tészta alányúltam, a szélét kihúztam, felemeltem és ráhajtottam a közepére, körben haladva. Ezt a hajtogatást 30 percenként még kétszer megismételtem. Az utolsó alkalommal beledolgoztam az összevágott olajbogyót és a rozmaringot. Hűtőbe tettem 24 órára, de akár 36 órát is pihenhet.

Másnap a tésztát kivettem a hűtőből, formázás előtt bő egy órát pihent szobahőmérsékleten. Alaposan lisztezett nyújtótáblára borítottam, óvatosan ellapogattam, közel téglalap alakúra és 8 egyenlő részre vágtam. A tésztadarabokból rudakat formáztam, amiket megcsavartam. A tészta kicsit ragad, ne sajnáljuk a lisztet formázás közben. Egy megfordított tepsire sütőpapírt tettem, erre sorakoztattam őket. A tepsit azért fordítottam meg, hogy így könnyebb legyen átcsúsztatni majd a sütőben előmelegített másik tepsire.
A sütőt 250 fokra melegítettem, beállítottam egy edényt vízzel és egy második tepsit forrósítani. A rudak körülbelül 20 perc alatt keltek meg (megnyomva a tésztát, az szépen visszasimult). Átcsúsztattam az előmelegített tepsire és sütni kezdtem. A hőt 15 perc után 220 fokra mérsékeltem és kivettem a vízgőzös edényt a sütőből. A sütési idő végén pár percre bekapcsoltam a légkeverést, így a kiflik még ropogósabbak lettek. Rácsra tettem kihűlni őket.

A fetakrémhez a minden hozzávalót keverőtálba tettem és botmixerrel (készíthető késes aprítóval is) addig kevertem, míg egynemű és habos nem lett. Tálalásig hűtőbe tettem. Tetszés szerint meg lehet szórni/ízesíteni vágott zöldfűszerrel; csilipehellyel; finomra vágott, aszalt paradicsommal; olajjal meglocsolni. 
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!



2023. február 16., csütörtök

Fokhagymás rozmaringos csavart zsemle almás céklasalátával

Szeretek vacsorára friss sós kelt sütiket készíteni. Langyosan, szezonális salátával szuper kombináció. Ezúttal egy új tölteléket próbáltam ki, sok-sok fokhagymát, rozmaringot és sajtot tettem ezekbe a felcsavart kontyocskákba. Nemcsak mutatósak, finomak, de az illatuk is isteni!

Hozzávalók, 10 darabhoz

A tésztához
300g liszt (90g rétes vagy sima, 210g tk. búzaliszt) 
1 teáskanál fokhagyma granulátum
140-150ml tej, vagy vizes tejszín
12g friss élesztő
1 L-es tojás
60g olvasztott vaj
1 csapott teáskanál só
 
Töltelékhez
8 gerezd fokhagyma
1 rozmaring ág, ízlés szerint
1 evőkanál olíva olaj
120g parmezán, vagy más, karakteres kemény sajt

Céklasalátához
1 nagyobb cékla
1 savanyú alma, mucsut használtam
1 közepes sárgarépa
1 citrom leve
olívaolaj
 
 

A tészta hozzávalóiból lágyabb tésztát gyúrtam (1 evőkanálnyit félretettem a felvert tojásból a kenéshez). Lefedve 40 percig pihentettem. Míg a tészta kelt, elkészítettem a salátát. A céklát, répát meghámoztam, az almát nem szükséges. Nagy lyukú reszelőn lereszeltem őket, sóval, citromlével, pár csepp olívaolajjal ízesítettem és lefedve hűtőbe tettem. 
A töltelékhez meghámoztam és összezúztam a fokhagymát, finomra vágtam a rozmaringlevélkéket és olívaolajjal elkevertem. 
 
 
A megkelt tésztát 10 egyenlő részre osztottam, kigömbölyítettem és pár percet pihentettem. Előkészítettem egy sütőpapíros nagy tepsit. 
A tésztát 2mm vékony, ovális lappá nyújtottam, felét megkentem a fokhagymás töltelékkel, megszórtam sajttal, hosszában félbehajtottam. A hajtással párhuzamosan pizzavágóval 5 bemetszést ejtettem. A bevagdosott tésztát megcsavartam, mintha ruhát csavarnék ki, majd csigavonalban feltekertem. A megformázott tésztákat a tepsire tettem, úgy hogy legyen helyük kelni.
 
 
Fél órát pihentettem, miközben a sütőt 180 fokra melegítettem. A megkelt péksütiket a félretett tojással lekentem és 25 perc alatt aranybarnára sütöttem. A sütési idő irányadó, sütőfüggő.
Melegen, hidegen egyaránt finom. 

A recept amit átdolgoztam az Adventures in cooking blogon található. 

Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!