A következő címkéjű bejegyzések mutatása: zöldborsó. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: zöldborsó. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. szeptember 29., vasárnap

Zöldséges tojásos sült rizs

Van nekünk egy réges-régi családi kedvencünk, amit az enyéim jobban szeretnek, mint a rántott húst. Ez pedig a csirkemellcsíkok fokhagymás bundában. Ma, hogy autentikus legyen, zöldséges, tojásos sült rizst készítettem mellé. Ami több tekintetben is egy szuper étel! Először is gyorsan elkészíthető, a zöldségek szabadon variálhatók, újrahasznosítható vele maradék rizs. Akár önálló, húsmentes fogásként is megállja a helyét.


Hozzávalók
200g basmati rizs
3 tojás
120g vöröshagyma, egy nagy fej
150g csiperke gomba
100g zöldborsó, mirelit
150g zsenge cukkini, egy cukkini fele
120g sárgarépa, egy közepes
80g kápia vagy kaliforniai paprika, egy paprika fele
olaj

frissen őrölt bors
3 evőkanál sötét szójaszósz


A rizst alaposan megmostam, lecsepegtettem, kevés olajon megfuttattam, sóztam, borsoztam és kétszeres mennyiségű vízben megfőztem. Félretettem hűlni.
Míg a rizs főtt, a zöldségeket 1x1 cm-es kockákra vágtam. A gomba és a hagyma mehet egy tálba, a cukkini, répa, paprika egy másikba. A tojásokat egy tálba engedtem és kevés sóval alaposan felvertem. 
Egy nagy serpenyőben (készülhet wokban is) olajat forrósítottam, beleöntöttem a tojást, és amikor kezdett megszilárdulni fakanállal apró darabokra tépkedtem. Ne süssük túl, ne legyen száraz. Áttettem egy tálba.
Tűzforró serpenyőben megpirítottam a hagymát, gombát, majd a tojás mellé tettem. Ha szükséges tegyünk a serpenyőbe újra olajat és pirítsuk meg a többi zöldséget is. A mélyhűtőből kivett borsót a végén adtam hozzá. Maradjanak a zöldségek ropogósak, nem kell őket puhára főzni.
Visszatettem a zöldségekhez a tojást, gombás hagymát, rizst, majd rálocsoltam a szójaszószt és még mindig magas hőfokon összeforgattam.

A csirkemellcsíkok receptje ide kattintva érhető el.


Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalát, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!

2017. április 1., szombat

Medvehagyma krémleves, olivás sajtos pirítóssal

Medvehagyma szezonban évek óta terítékre kerül nálunk ez a krémleves. Kezdetben burgonyával sűrítettem, majd áttértem a zöldborsóra, mert a diéta szempontjából sokkal barátibb. 
IR-es körökben a pirítós a tiltott kategóriába tartozik, de én azt gondolom, két-három szelet házi, teljes kiőrlésű, magvas zsemle, olívaolajjal alaposan átitatva a bocsánatos bűn kategóriába sorolható. Akinek ez nem fér bele, az használhat levesbetétként reszelt mozzarellát, fetát.


Hozzávalók
450g zöldborsó, mirelit
1 csokor medvehagyma
1 fej vöröshagyma
150ml habtejszín
étolaj
frissen őrölt bors


A pirítóshoz
házi teljes kiőrlésű zsemle, vagy kenyérszeletek
fokhagyma
petrezselyem
olíva olaj
trappista

A vöröshagymát megtisztítottam, kockára vágtam és megfonnyasztottam. Hozzáadtam a  lemosott, lecsepegtetett zöldborsót, majd annyi vízzel felengedtem, ami éppen ellepte. Sóztam, borsoztam és puhára pároltam. Közben a medvehagymát átválogattam, szárától megszabadítottam, megmostam, papírtörlőn megszárítottam és összevágtam.
A megpuhult borsóhoz adtam a medvehagymát, majd botmixerrel alaposan összeturmixoltam. Hozzáadtam a tejszínt, majd felforraltam. Ha sűrű lenne, adhatunk hozzá még vizet.
A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A kenyérszeleteket sütőpapíros lemezre tettem. Mindkét felüket megpirítottam. A fokhagymát összezúztam, hozzáadtam a finomra vágott petrezselymet, majd olívaolajjal elkevertem. A megpirult kenyérszeleteket alaposan - hogy az olaj jól átitassa -, megkentem ezzel a keverékkel, mindegyikre reszelt trappistát tettem, majd aranybarnára sütöttem.
Tálaláskor a leves mellé adtam, kevéske finomra vágott medvehagymával együtt.
 
 

2016. december 30., péntek

Kolbászos vöröslencse

Egy régi, kedves barátnőmtől kaptam ezt a receptet, amit szokás szerint átalakítottam kicsit. Ő paradicsomlé nélkül és balzsamecettel készíti, én római köménnyel, mert remekül passzol a vörös lencséhez. Ezen túl használhatunk hozzá bármilyen zöldséget - cukkinit, kaliforniai paprikát, brokkolit -, ami épp szezonális, vagy kéznél van. Akármit is teszünk vele, az elkészítése nem vesz igénybe 20-30 percnél több időt. 


Hozzávalók
100g füstölt kolbász
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
200g fejes káposzta
120g apró csiperke
100g sárgarépa
100g zöldborsó (terveztem, de kifelejtettem)
200-250g kockázott paradicsom, paradicsomélében vagy 2-3 hámozott paradicsom és 200ml paradicsomlé
220g vörös lencse
csokorka petrezselyem
frissen őrölt bors
római kömény



Előkészítettem a hozzávalókat:  kolbászt és a hámozott répát felkarikáztam. A káposztát 1cm széles, 3-5cm hosszú csíkokra vágtam. A csiperkét megtisztítottam, a nagyobbakat negyedeltem. A vöröshagymát finomra vágtam.
A kolbászt felforrósított serpenyőbe dobtam és zsírjára sütöttem. Rátettem a vöröshagymát, amikor üveges lett, a többi zöldséget és együtt pirítottam őket. Legvégül hozzáadtam a zúzott fokhagymát, (borsót) majd felöntöttem a paradicsomlével. Hozzáadtam az átválogatott, mosott, lecsepegtetett lencsét, sóztam, borsoztam és megszórtam római köménnyel, szem előtt tartva, hogy a kevesebb több. Lefedtem, és addig főztem, míg a lencse meg nem puhult. Ha szükséges adjunk hozzá még egy kis vizet. Tálalás előtt megszórtam finomra vágott petrezselyemmel.


2016. január 22., péntek

Zöldséges csirkeleves

Ameddig még tart ez az időjárás, addig bizony jól fog esni egy tányér forró leves. Nekem ma erre a tejszínes, zöldséges csirkelevesre esett a választásom. Frissen sem rossz, de igazán finom holnap lesz, mikorra összeérnek az ízek.


Hozzávalók
400g csirkemellfilé
1 nagyobb vöröshagyma
2 szál sárgarépa,
1 szál fehér répa
150g zöldborsó
2-3 gerezd fokhagyma
citromlé, ízlés szerint
25g teljes kiőrlésű búzaliszt
150ml tejszín
só, bors
étolaj
kis csokorka petrezselyem


A csirkemellet megmostam, megszárítottam és csíkokra vágtam. A hagymát megpucoltam és kis kockákra vágtam. A zöldségeket meghámoztam és felkarikáztam.
Egy nagyobb fazékba zsiradékot öntöttem, megfonnyasztottam a hagymát, majd rátettem a húst és fehéredésig pirítottam. Hozzáadtam a fehér és sárgarépát, majd annyi vizet öntöttem rá, ami ellepte. Sóztam, borsoztam, belezúztam a fokhagymát és lefedve pároltam. Körülbelül 10 perc múlva hozzáadtam a lemosott, lecsepegtetett zöldborsót. Mikor a zöldségek megpuhultak felengedtem vízzel, úgy hogy körülbelül 1,5l levest kapjak és forralni kezdtem
Elkészítettem a habarást. Egy nagyobb fém tálba tettem a lisztet, a tejszínnel csomómentesre kevertem. A forrásban levő levesből két merőkanálnyit belekevertem a habarásba, majd beleöntöttem a levesbe és még egyszer átforraltam. Citromlével ízesítettem. Tálaláskor megszórtam finomra vágott petrezselyemmel.

2015. február 26., csütörtök

Zöldséges rizsfasírt

Mint mindenki, én is nagyon várom a tavaszt, nyarat és vele együtt a zöldségfasírt szezont. A zsenge cukkinkre, patiszonokra várva, "főzzünk abból amink van!" mottóval elkészítettem ezt a zöldséges rizsfasírtot.


Hozzávalók
150g barna rizs
50g zöldborsó
1 kisebb szál sárgarépa
fél kápia paprika
1 kisebb fej vörös hagyma
2 gerezd fokhagyma
50g reszelt sajt, nálam gouda
kis csokor petrezselyem
2 tojás

bors
2-3 evőkanálnyi apró szemű zabpehely

teljes kiőrlésű morzsa
szezámmag

zsiradék a sütéshez


A rizst kiválogattam, átmostam és egy éjszakára beáztattam, mert ezzel jelentősen csökkenthető a főzési idő. Másnap kétszeres sós vízben megfőztem. Ha felvette a vizet, de még nem elég puha, akkor adni kell hozzá még egy kis vizet.
Míg a rizs főtt előkészítettem a zöldségeket. A répát meghámoztam és kockákra vágtam úgy, hogy hasonló méretű legyen, mint a borsó. A paprikát szintén felkockáztam.
A borsót és a répát hozzákevertem a forró rizshez és lefedve hagytam kihűlni.
Egy nagyobb tálba, amiben a fasírtot összekeverem, belereszeltem a vöröshagymát, beletettem a zúzott fokhagymát, reszelt sajtot, paprikát, a finomra vágott petrezselymet, tojást, végül a kihűlt rizst. Sóztam, borsoztam és annyi zabpelyhet adtam hozzá, hogy könnyen formázható masszát kapjak. Pár percet pihentettem, majd vizes kézzel fasírtokat formáztam, szezámos morzsába forgattam és forró olajban aranybarnára sütöttem. Papírtörlőre szedtem. 
Vegyes salátával, sült krumplival és fokhagymás joghurtszósszal tálaltam.


Tipp: A rizsasírt nem csak salátával finom, de főzelék feltétként is megállja a helyét. Megmaradt rizst is újrahasznosíthatunk vele. 

2014. augusztus 26., kedd

Bulguros húsgolyók

Az IR diétával új alapanyagok kerültek a konyhámba. Ezek egyike a bulgur, amit annyira megszerettünk, hogy minden téren felváltotta nálunk a rizst. Nem csak köretnek használom, hanem töltött, rakott fogásokba is. Így ehhez az egytálételhez is, amely bevett családi szófordulattal élve remek "kétnapos" ebéd.


Hozzávalók:
500 g darált sertéshús
1 tojás

bors
1-2 gerezd fokhagyma, ízlés szerint
1 nagy fej vöröshagyma
2 paradicsom
2 lecsó paprika
2 csapott teáskanál piros paprika
150 g zöldborsó
olaj vagy az általunk használt zsiradék
250 g bulgur

A finomra vágott vöröshagymát zsiradékon megfonnyasztom, hozzáteszem a paprikát, picit összesütöm, majd beledobom a cikkekre vágott paradicsomot, borsót, ráteszem a pirospaprikát, majd kb. 3 dl vízzel felöntöm, sózom. A darált húst összekeverem a tojással, zúzott fokhagymával, sózom, borsozom. Kis gombócokat formázok és a forrásban lévő alapba teszem. 30 percig főzöm, majd a hozzáadom a megmosott bulgurt és annyi vizet, amit a bulgur főzés közben felvesz. Kis lángon főzöm míg a bulgur meg nem puhul, ha szükséges, a vizet pótolom és tálalásig lefedve hagyom.
Készíthető barna vagy fehér rizzsel is. Ez esetben a rizst előfőzve érdemes a pörkölthöz adni.

2014. augusztus 18., hétfő

Zöldséges házi felvágott

Pár hónapja a Facebookon találtam ezt a házi felvágott receptet. Apró módosításokkal többször elkészítettem már fokhagymásan, majoránnásan. Ma készült először zöldségekkel. Ajánlom mindenkinek, aki kis időráfordítással finom, adalékmentes felvágottat szeretne készíteni.


Hozzávalók:
400 g csirkemellfilé
50 g húsos kolozsvári szalonna
180 ml állati tejszín
2 tojás fehérje
1 evőkanál (durum) liszt
1 gerezd fokhagyma

frissen őrölt bors
50 g nyers zöldborsó
50 g nyers sárgarépa
50 g kápia paprika
50 g főtt kukorica

A csirkemellet, kolozsvári szalonnát ledarálom, hozzákeverem a zúzott fokhagymát, tejszínt, tojásfehérjét, sózom, borsozom. A sárgarépát, paprikát megtisztítom, felkockázom akkorára, hogy a mérete hasonló legyen, mint a borsóé, kukoricáé. A zöldségeket belekeverem a húspépbe.


A massza felét sütőpapírra teszem, rudat formázok belőle, majd a papírral szorosan feltekerem. Alufóliába csavarom, majd ismét, hogy a főzővíz ne tudjon beszivárogni. Elkészítem a másik rudat is, majd forrásban levő vízbe helyezem és 50 perc alatt készre főzöm. (A rudak formázásakor érdemes átgondolni, hogy milyen edénybe fér bele.) A megfőtt felvágottakat kiemelem a vízből, majd kicsomagolom és kihűtöm.

Fokhagymás és majoránnás változatban: