A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tejföl. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tejföl. Összes bejegyzés megjelenítése

2025. szeptember 26., péntek

Tökmagos pogácsa

Tudom, hogy sokan megint azt fogják gondolni, "ó, már megint egy macerás darab". Az tény, hogy nem egy két perc alatt összedobom pogácsa, de olyasmi, ami mellett remekül lehet mást csinálni, mert sokszor, keveset kell vele foglalkozni. Az eredmény megéri a fáradtságot, mert olyan jó rágcsálni a puha tésztába foglalt ropogós tökmag szemeket, hogy a lehullók felcsipegetéséről már nem is beszélve...
Ha valaki nem szeretné hajtogatni, közvetlenül gyúrja bele a tökmag kétharmadát, a kenéshez, rétegzéshez használt vajat (75g) meg egyszerűen hagyja ki. 
 

 
Hozzávalók
Tésztához
400g liszt (120g kenyérliszt vagy rétesliszt, 280g tk. búzaliszt)
20g friss élesztő
100g tejföl
80ml tej
1 L-es tojás4
40g puha vaj
40g sertészsír
2 teáskanál só 
 
Töltelékhez
100g pirított tökmag
75g puha vaj
 
  
A tojást egy bögrébe engedtem, alaposan felvertem és kb a negyedét félretettem a pogácsák lekenéséhez. A tészta hozzávalóival együtt dagasztógép üstjébe tettem és egynemű, rugalmas tésztát gyúrtam. 45 percig  kelesztettem.
Míg a tészta pihent, a tökmag három negyedét (75g) durvára vágtam. A maradék negyed (25g) kerül majd a pogácsák tetejére. 
Ezután a tésztát kb 1,5cm vastagra nyújtottam és  a puha vaj harmadát (25g) elkentem rajta. Legkönnyebb egy szilikon spatulával vagy kanállal. Rászórtam a durvára vágott tökmag harmadát és szimplán behajtottam. Azaz gondolatban, függőlegesen három részre osztottam és a harmadokat egymás után a tészta középső részére hajtottam. Az így kapott tésztát félbehajtottam és konyharuhával lefedve 20 percig a nyújtótáblán pihentettem. A hajtást még kétszer megismételtem. A harmadik után 2cm vékonyra nyújtottam a tésztát és  4cm-es pogácsaszaggatóval kiszúrtam. A pogácsákat papíros sütőlemezre sorakoztattam és bő 30 percig kelesztettem. A leeső tésztadarabokat összegyúrtam, kinyújtottam és formáztam.
Közben a sütőt 180 fokra előmelegítettem. A megkelt pogácsákat a félretett tojással lekentem, tökmaggal megszórtam és kb 20 perc alatt aranybarnára sütöttem. A sütési idő irányadó, sütőfüggő. 
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

2025. február 1., szombat

Túrós sajtos pogácsa

Rég sütöttem pogácsát. Legutóbb a húgom sajtos, túrós pogijából ettem, ami nagyon ízlett. El is kértem tőle a receptet, hogy megismételjem. Az eredmény csatolva: puha, könnyű, igen nehéz leállni vele...

 
Hozzávalók,
175g vaj vagy margarin
350g liszt (120g sima, 230g tk. búza)
2 -2,5 teáskanál só, ízléstől függően
20g friss élesztő
2 evőkanál tej
120g tejföl
1 L-es méretű tojás (felverve, 1 evőkanálnyit a kenéshez félretéve)
180g túró (ha rögös, botmixerrel átdolgozva)
 
200g reszelt sajt, nálam trappista
 

A vajat, liszttel, sóval elmorzsoltam, leggyorsabb késes aprítóval. Az élesztőt kis tejben feloldottam (futtatni nem kell, cukrot hozzáadni meg végképp tök felesleges!).
A feloldott élesztőt lisztes morzsához adtam, a tejföllel, tojással, túróval és tojással egyetemben. Lágy, kézhez nem ragadó tésztát gyúrtam. 
A tésztát lisztezett nyújtótáblára tettem, téglalap alakúra formáztam, ujjnyi vastagra nyújtottam, a sajt negyedével megszórtam és szimplán behajtottam (azaz gondolatban függőlegesen harmadoltam és a jobb, majd a bal harmadot középre hajtottam). 10 percet pihentettem, majd 90 fokkal elfordítottam és a nyújtást, hajtogatást, pihentetést megismételtem még kétszer. 
Az utolsó hajtás után a tésztát 1cm vastagra nyújtottam, 4cm átmérőjű kiszúróval szaggattam, majd papíros sütőlemezre tettem a pogácsákat úgy, hogy legyen terük kelni, ne süljenek egybe. 30 percet kelesztettem. A félretett tojással lekentem, az utolsó negyed sajtból pedig egy-egy csipetet tettem a pogik tetejére.
180 fokos sütőben, kb 20 perc alatt aranybarnára sütöttem őket.
A leeső tésztaszéleket összegyúrtam, kinyújtottam és ugyanígy sütöttem szaggattam.

Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 


2023. február 12., vasárnap

Pávaszem

Mikor a süteményt körülültük és felszeleteltem a páva- és macskaszem megnevezéseket hallva beindult a szabad asszociációs családi ötletbörze. A férjem szerint olyan mint egy szalagantenna (ehhez a hasonlathoz kell legalább 40 évesnek lenni...), vagy egy kazettás magnó piktogram (ez is feltételezi, hogy éltél a múlt században...). A lányomnak viszont a telefonos hangposta ikonja jutott eszébe. 
Nevezzük akárhogy, az tény, hogy a süti  nem csak kortalan, de nagyon finom is: dió, meggy, citromhéj, csipetnyi fahéj... 
 

Hozzávalók, 3 rúdhoz
Tészta
300g liszt (90g sima, 210g tk búza)
120g puha vaj
10g friss élesztő
60g tejföl
4 tojás sárgája
fél kezeletlen citrom héja
32g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi
csipet só
 
Töltelékhez
4 tojás fehérje
150g cukornak megfelelő édesítő, nálam nyírfacukor
200g darált dió
 
500g magozott meggy
24g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi
csipet fahéj, elhagyható
 
30g tejföl a kevéshez 

Ez a tésztatípus az omlós élesztős tészták családjába tartozik, mint pl. a pozsonyi/bejgli, zserbó tészta. Azaz viszonylag magas a zsírtartalma, kevés élesztőt tartalmaz, kisebb a térfogat növekedése,  kisülve omlós, morzsalékos állagú, jól eltartható. 
A puha vajat, tojások sárgáját, tejfölt, élesztőt, édesítőt, citromhéjat egy nagyobb tálba tettem, simára kevertem, majd hozzáadtam a liszteket, sót és gyors mozdulatokkal egynemű tésztát gyúrtam. Lefedve 20 percig pihentettem.
 
A meggyet alaposan lecsepegtettem, óvatosan kinyomkodtam a levét, a fahéjjal és édesítővel elkevertem. A sütőt 180 fokra melegítettem és előkészítettem egy sütőpapíros tepsit. A tésztát 3 részre osztottam és enyhén lisztezett nyújtótáblán 22x30cm-es téglalapokat nyújtottam.
 
Közben a fehérjét az édesítővel tejföl sűrűségű habbá vertem és beleforgattam a diót. (Készíthető ugyan negyedannyival is, de azt tapasztalom, hogy az így készült tojáshab tartása kevésbé jó, így javaslok a dióval együtt beletenni egy evőkanál (25g) étkezési keményítőt.) 
 

A kinyújtott lapot a tepsire tettem - nyújtófára csavarva könnyen mozgatható -, és a hosszabbik oldala mentén a szélétől 2cm-re sűrű sorba pakoltam a meggyszemeket, majd ráhajtottam a tésztát. Ugyanígy megismételtem a másik oldalon is.  A habnak így egy 6-7 cm széles mélyedés keletkezett. 
Mikor mindhárom tésztadarabot előkészítettem, a meggyes rudakat tejföllel lekentem, a diós habot 15mm-es sima csöves habzsákba tettem és Z alakban megtöltöttem a rést. Ha nincs habzsákunk, kanalazzuk a habot.
Azonnal sütőbe tettem és 40 perc alatt megsütöttem. A sütési idő irányadó, sütőfüggő. 

Tipp: a dióhab alá lenhetünk vékony réteg savanykás lekvárt, dió helyett készülhet mákkal vagy kókusszal is. 
 
A recept amit átdolgoztam az egy.hu-n található

Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

2022. március 19., szombat

Mediterrán kölesfasírt bazsalikomos mártogotóval

Eddig zömmel édességekhez használtam kölest, de a semleges íze miatt jól variálható fasírtalapanyag lehet belőle. Finomra vágott aszalt paradicsommal és újhagymával "fűszereztem" és hogy a mediterrán érzést fokozzam, bazsalikomos szószt készítettem hozzá. Saját nevelésű friss bazsalikomlevelet kevertem a mártogatóba, de ha nincs kéznél, használhatunk szárítottat is. 

Hozzávalók

A fasírthoz:
200g köles
1 tojás
2-3 evőkanál zabpehely
2 szál újhagyma
4 olajba eltett aszalt paradicsom
1 nagyobb/100g sárgarépa 
1 kis csokor petrezselyem
1 mokkáskanál pirospaprika
bors
kevés olaj a sütéshez

A mártogatóhoz
150g tejföl
1 kis csokor petrezselyem
1 kis csokor bazsalikom
citromlé, ízlés szerint
 
 
A kölest alaposan megmostam és másfélszeres mennyiségű sós vízben megfőztem. 
Elkészítettem a szószt, a tejfölt egy tálba mértem, hozzáadtam az összetépkedett petrezselymet, bazsalikomlevelet és botmixerrel simára kevertem, sóztam és citromlével ízesítettem. Tálalásig hűtőbe tettem, hogy összeérjenek az ízek. 
A répát meghámoztam, finomra reszeltem. Az újhagymát zöldjével együtt felkarikáztam, a petrezselymet és lecsepegtetett paradicsomot finomra vágtam. 
 

Összeállítottam a masszát: előkészített zöldségeket, tojást, zabpelyhet, hozzáadtam a hideg köleshez. Sóztam, borsoztam. Pár percet pihentettem, hogy a zabpehely megszívja magát, felvegye a nedvességet. 
Enyhén vizes kézzel fasírtokat formáztam, majd kevés, forró olajon pirosra sütöttem. Papírtörlőre szedtem őket.
Akár csak a mártogatóval, akár salátával nagyon finom. 

Ötlet, amit alapul vettem: @springlane_de

Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

 

2019. július 26., péntek

Lángos

"És ha recepteket kerestek, akkor az Áfonyamámorát nézzétek meg, mert ami ott nincs, az kb nem létezik! " - Zabitime, Marcsi
Nos, lángos eddig nem volt, de ami késik, nem múlik...


Hozzávalók, 6-7 darabhoz
400g liszt (120g sima, 280g tk. búzaliszt)
280-300ml langyos víz
20g friss élesztő
12g só
olaj kelesztéshez és sütéshez
fokhagyma, tejföl, sajt, ízlés szerint 

Nem kell sem cukor, sem tej, sem cukros tejben élesztőt futtatni! 

Langyos vízben feloldottam az élesztőt, hozzáadtam a lisztet, sót és lágyabb, de jól kidolgozott tésztát gyúrtam. Lefedve 45 percig kelesztettem. Közben sajtot reszeltem, fokhagymát pucoltam. Nem készítek piacos vizes, olajos kencét, mi csak "megradírozzuk" egy gerezddel a lángost.


Mikor a tészta megkelt, egy tálcát beolajoztam. A tésztát hét egyenlő részre osztottam, kigömbölyítettem és olajjal vékonyan lekentem, majd egy fóliával lefedtem. 15 percet pihentettem, miközben egy lábosba olajat öntöttem és felforrósítottam. Fontos, hogy az olaj igazán forró legyen!

Egy tálba vizet készítettem, amiben a kezem megnedvesítettem, mert így ropogósabb lesz a lángosunk. Nedves kézzel kör alakúra húztam a tésztát és a forró olajba tettem. Ügyeljünk rá, hogy az olajba ne cseppenjen a kezünkről víz. Szedőlapáttal lenyomtam a tészta közepét, meggátolandó, hogy nagyon felpúposodjon. Amikor szép piros lett, megfordítottam és a másik felét is megsütöttem. A kész lángost sütőpapíros tepsibe állítottam lecsepegni. 
Ez a mennyiség nálunk elfogy egy étkezésre, de ha nem sütjük meg az összes tésztát, hűtőben 1-2 napig eltartható. 



2019. július 20., szombat

Kapros kenyérlángos

Mostanában ritkán járok a férjemmel bevásárolni, de tegnap úgy alakult, hogy ő is elkísért. Az üzlet péksütis standjánal meg is mutatta mit vacsorázna! Kapros kenyérlángost, természetesen házi verzióban. 


Szeretnék egy köztudatba mélyen beivódott, de teljesen felesleges szokásról pár szót ejteni. Mégpedig arról hogy az élesztőt cukros tejben fel kell futtatni, mert a tésztánk csak és kizárólag így fog megkelni. Ez egyáltalán nem igaz, bár az élesztőgombák "megeszik" a cukrot, de találnak ők elég ennivaló szénhidrátot maguknak a lisztben is!
Az élesztő futtatás oka teljesen máshol keresendő! Az előre csomagolt, zárt hűtőláncban szállított élesztők megjelenése előtt volt ennek létjogosultsága. Édesanyám - aki a hatvanas-hetvenes években bolti eladóként dolgozott -, mesélte nekem, hogy a vidéki kisboltba télen-nyáron vonaton, majd lovas kocsin érkezett az élesztő. A nagy, több kilós tömböket a boltban, egy erre rendszeresített damilos eszközzel darabolták fel és csomagolták zsírpapírba. Így néha megesett, hogy az élesztő nem volt friss, kiszáradt. Ezért  próbálták ki a háziasszonyok, hogy jó-e, mielőtt a lisztbe beletették volna. Nos, manapság erre már semmi szükség, amit bizonyít a  következő fotó és az össze többi kelt tésztás receptem is! 


Hozzávalók, 6 db lepényhez
A tésztához
250g liszt (60g sima, 190g tk. búza)
10g friss élesztő
160-180ml víz
15ml / 1 evőkanál olíva olaj
1 csapott teáskanál só

A feltéthez
6 evőkanál tejföl, kb. 120g
1 kis csokor kapor
2 szál újhagyma
kockázott kolozsvári vagy bacon


A tészta hozzávalóit dagasztógép üstjébe mértem és lágyabb tésztát gyúrtam. Jól kidolgoztam, hogy ne ragadjon a kezemhez. Letakarva 40 percig pihentettem.
Míg tészta kelt sütőbe tettem a pizzakövet és 250 fokra felmelegítettem.  Ha nincs sütőkövünk, melegítsünk fel egy nagy tepsit. 
A kaprot megmostam, lecsepegtettem, finomra vágtam és belekevertem a tejfölbe. Aki nem szereti a kaprot, cserélje zúzott fokhagymára. Felkarikáztam az újhagymát.
A megkelt tésztát 6 egyenlő részre osztottam és kigömbölyítettem. Pár percet pihentettem, majd lisztezett nyújtótáblán hosszúkás, ovális formára nyújtottam. A vastagsága ízlés  dolga, én most picit vastagabbra, körülbelül 5mm-esre hagytam. Papíros tepsire tettem (perem nélküli, a pizzakőhöz kaptam). Ha nincs ilyenünk tegyünk megfordított, papíros, nagy tálcára, aminek nincs pereme, hogy könnyű legyen lecsúsztatni a forró tepsire.


Nekem három lepény fér el egymás mellett. A kinyújtott tésztát 15 percig kelesztettem, majd 1-1 evőkanál kapros tejföllel megkentem, megszórtam szalonnával, hagymával. Átcsúsztattam a sütőkőre és aranybarnára sütöttem. Tortalapáttal rácsra emeltem, így fogyasztásig ropogós maradt. Ugyanígy elkészítettem a másik adagot is.


2018. augusztus 24., péntek

Zöldhagymás szalonnás csiga

Halkan kopogtat az ősz és vele együtt az iskolakezdés. Ma egy olyan ötletet hoztam, amiben csak a forma praktikus újdonság, hisz azzal, hogy csigába csavarjuk a kenyérlángost máris kaptunk egy könnyen csomagolható, hidegen is finom uzsonnasütit, amivel leválthatunk bármilyen unalmas szendvicset. 
Vacsorára készült, s míg ettük, azon tanakodtunk mi is legyen a neve ennek a receptnek... Minden benne van, ami a kenyérlángosban, de elég furán hangzana "kenyérlángos csiga". Így győzött  a könnyen beazonosítható és visszakereshető zöldhagymás, szalonnás elnevezés. 


Hozzávalók, kb. 14 csigához
A tésztához
300g liszt (100g sima, 200g tk búza)
180ml langyos víz
12g friss élesztő
1 teáskanál só
3 evőkanál olíva olaj

A feltéthez
120g tejföl
1-2 gerezd fokhagyma, ízlés szerint
2-3 szál újhagyma, ízlés szerint
250g kockázott bacon
100g trappista 


A tészta hozzávalóiból lágy tésztát gyúrtam, és 30 percig kelesztettem. Míg pihent, lereszeltem a sajtot, a tejfölt simára kevertem a zúzott fokhagymával és felkarikáztam a zöldhagymát. 
A megkelt tésztát lisztezett nyújtótáblára borítottam és 4-5mm vékony téglalappá nyújtottam. Elkentem rajta a fokhagymás tejfölt, rászórtam a hagyma, szalonna és a trappista négyötödét. Felcsavartam, majd 1,5cm-esre vágtam. Papíros sütőlemezre tettem a csigákat úgy, hogy legyen terük kelni, sülni.


A megformázott csigákat 20 percig kelesztettem, miközben a sütőt 180 fokra felmelegítettem. Sütés előtt mindegyikre tettem egy-egy csipet sajtot, szalonnát és pár karika hagymát. Ez a lépés elhagyható, de vele sokkal csinosabbak lesznek a tekercsek. Sütőbe tettem és aranybarnára sütöttem. Rácsra tettem kihűlni. 


Tipp: tejföl helyett használhatunk natúr krémsajtot, zöldhagyma helyett snidlinget, pórét finomra vágott vörös, vagy lila hagymát. Bacon helyett pedig finomra vágott kolozsvári szalonnát vagy sonkát. 


2018. február 17., szombat

Savanyú káposztás lepény

Akik rendszeres olvasói  a blogomnak és a Facebook oldalamnak, tudják, hogy minél többször igyekszem kiszakadni a szendvics mindenhatóságból. Most egy olyan lepényt készítettem, ami minden étkezésre jó, hidegen is finom, vendégeknek kínálva pedig tuti siker!
A savanyú káposztás rozslepény ötletet az Ina Is(s)t (ld.itt) blogon találtam, de egy alapvető változást ejtettem rajta.  Ina élesztőmentes, sörös kenyértészta alapra tette a feltétet, én azonban készítettem egy könnyű kelt tésztát és sütőkövön sütöttem meg. Az eredmény pazar, ropogós, elég nehéz leállni vele, annyira eteti magát...


Hozzávalók, 12 lepénykéhez
300g liszt (100g sima, 100g tk. búza, 100g graham)
180-200ml langyos víz
12g friss élesztő
35g olaj
1 teáskanál só

A feltéthez
350g savanyú káposzta
1 kisebb fej vörös és salotta hagyma
120g kolozsvári szalonna
tejföl, lepényenként 1 evőkanál 
frissen őrölt bors
őrölt kömény


A tészta hozzávalóiból lágyabb tésztát gyúrtam és pár csepp olajjal lekenve 90 percet pihentettem úgy, hogy közben kétszer gyengén visszanyomkodtam. Ha nincs ennyi időnk, kelesszük a tésztát duplájára. 
Míg a tészta kelt, a káposztát átmostam, alaposan kicsavartam és őrölt köménnyel, frissen őrölt borssal ízesítettem. A hagymákat meghámoztam és vékony cikkekre vágtam. A szalonnát gyufaszál vékonyra szeleteltem. Ez úgy a legkönnyebb, ha a szalonna fagyos. A tejfölt simára kevertem. A sütőkövet betettem a sütőbe és 230 fokra felmelegítettem. Ha nincs sütőkövünk melegítsünk fel egy nagyobb tepsit.


A tésztát enyhén lisztezett nyújtótáblára tettem és 12 részre osztottam. Kigömbölyíttetem és pár percet pihentettem. Tenyérnyi, ovális, körülbelül 2-3mm vékony lapokra nyújtottam és sütőpapíros lemezre tettem.  Minden tésztára kentem 1-1 evőkanál tejfölt, beterítettem káposztával, megszórtam hagymával, végül szalonnával. 


Papírral együtt a sütőkőre /forró tepsire/ csúsztattam és pirosra sütöttem. Egy körben 4 lepényke fér a sütőbe, így míg az egyik adag sült, előkészítettem  a következő adagot, de a feltétet csak közvetlenül sütés előtt tettem rá.


2018. január 6., szombat

Áfonyás citrompite Meyer citrommal

Elérkeztünk az évnek ahhoz a szakaszához, amikor sokfelé lehet lédús, finom Meyer citromot kapni. Aki nem ismerné, ezek a citromok sokkal sárgábbak mint normál társaik, héjuk vékony, húsuk is sötétebb, a levük pedig kevésbé savas, ámde nagyon zamatos. 
És elérkezett az egyik vágyott karácsonyi ajándékom felavatásnak ideje is. Szögletes piteformát kaptam, amiben ez az áfonyás, mascarponés citrompite sült először.


Hozzávalók, 13x36cm-es formához
200g liszt (60g sima, 140g tk. liszt)
100g hideg vaj
75g nyírfa porcukor
1 tojás
1 citrom héja

A krémhez
250g mascarpone
150g tejföl
1 Meyer citrom leve
80g cukornak megfelelő negyedannyi cukorpótló
2 tojás
25g vaníliás pudingpor

120g áfonya
30g szeletelt mandula


A tészta hozzávalóiból linzertésztát gyúrtam. A hideg vajat elmorzsoltam a lisztekkel, hozzáadtam a nyírfaporcukrot, citromhéjat, tojást és gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Fóliába csomagoltam és egy órára hűtőbe tettem.
Mikor az egy óra letelt,  a sütőt 180 fokra előmelegítettem és a tésztát kinyújtottam. Kibéleltem vele a  piteformát és vakon elősütöttem. Sütőpapírt terítettem rá, beleszórtam a vakon sütéshez használt rizst és 15 percre sütőbe tettem. 


Míg a tészta sült, a mascasponét, tejfölt, tojást, negyedannyit, citromlét simára kevertem, majd végül beleforgattam a pudingport. Az elősütött tésztáról sütőpapírral leemeltem a rizst. A krém felét a tésztára öntöttem, rászórtam az áfonya felét, majd a maradék keveréket elsimítottam rajta. Megszórtam az áfonya másik felével és a mandulával. Visszatettem a sütőbe és fél óra alatt megsütöttem. Mikor kihűlt, nyírfaporcukorral megszórtam és szeleteltem. 


Tipp: készíthetjük sima citrommal is. Ez a mennyiség egy 25cm-es pite- vagy tortaformára elegendő. 

2017. november 12., vasárnap

Mascarponés almatorta

Nemrég Németországban jártam. Egy uzsonna alkalmával isteni Apfel-Schmand-Kuchen-t kóstoltam. Annyira ízlett, hogy elterveztem, megpróbálok hasonlót készíteni. Mivel a Schmand zsírtartalomban, sűrűségben kicsit más, mint  a mi tejfölünk, ezért áthidaló megoldásként az öntet egy részét mascarponéra cseréltem. 
Nagyon fontos, hogy ehhez a tortához savanyúbb almát használjunk, mert finomságát  a savanykás alma és az édes öntet párosa adja. Legjobb, ha az Idared, Jonathan, Boskoop fajták közül választunk.


Hozzávalók, 28 cm-es csatos tortaformához
Tészta
200 g liszt (60g sima, 140g tk. búzaliszt)
1 púpozott teáskanál sütőpor
1 tojás
60g cukornak megfelelő édesítő
125g vaj
fél kezeletlen citrom héja

A töltelékhez
1-1,2kg savanykás alma
250g mascarpone
200g tejföl
3 tojás
80g cukornak megfelelő édesítő
 
 
A vajat apró kockákra vágtam és késes aprítóban elmorzsoltam a sütőporos liszttel. Természetesen kézzel is készíthetjük.   Hozzáadtam az édesítőt, tojást és gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Fóliába csavartam és hűtőszekrénybe tettem, egy órát pihentettem.
A tortaforma aljába sütőpapírt vágtam. A deklit sütőpapírra tettem, ceruzával körberajzoltam és körbevágtam. A forma oldalát nem szükséges papírozni, mert a tészta elég zsíros, hogy elváljon tőle, késsel könnyedén elválasztható. 
 
 
A tésztát alaposan lisztezett nyújtótáblán körülbelül 3mm vastagra nyújtottam és szintén a dekli segítségével tortaforma aljába szabtam. A torta oldalához a maradék tésztát kinyújtottam úgy, hogy 2,5cm széles, hosszú csíkot tudjak belőle vágni. A tésztaszalagot úgy tettem bele a formába, hogy picit fedje az alsó lapot, amire óvatosan rányomkodtam. Aki elég rutinos nyújthatja és bélelheti egy tésztadarabbal is a formát.  Az elkészített tésztát hűtőbe tettem, a sütőt pedig 180 fokra előmelegítettem.


Elkészítettem az öntetet. A mascarponét a tejföllel, édesítővel, tojással simára kevertem.  Az almákat megmostam, megszárítottam, meghámoztam, negyedeltem, majd éles késsel kivágtam a magházukat. Három almát fél centis szeletekre vágtam és a tésztára terítettem. A többit, negyedelés után hosszában mélyen bevagdostam, de ügyeltem rá, hogy ne vágjam át. Arányosan elosztva, kívülről befelé haladva körkörösen a formába helyeztem. Ráöntöttem a mascarponés keveréket, ügyelve rá, hogy az almákra ne kerüljön, de mindenütt egyenletes legyen.
 
 
Az előmelegített sütőbe tettem és 40 perc alatt megsütöttem. Ez a sütési idő picit sok, avatott szem látja a túlsütés jeleit, 30-35 perc elegendő. Kivettem a tortát a sütőből és kissé hűlni hagytam. Késsel körbevágtam, majd levettem róla a karikát. Hűvös helyre tettem és mikor áthűlt tortatálra csúsztattam úgy, hogy közben a sütőpapírt is kivettem alóla. 
 

2017. május 9., kedd

Töltött karalábé

Tavasszal, mikor még zsenge a karalábé, szívesen készítem ezt a töltött verziót, mert üde, könnyű ebéd. Jól harmonizál a kaporral, amit nagyon szeretünk, de aki nem kedveli, akár el is hagyhatja. Bulgur helyett használhatunk basmati, vagy előfőzött barna rizst.


Hozzávalók
4 zsenge karalábé
300g darált hús (sertés vagy csirke)
80g bulgur
1 kisebb vöröshagyma
1 csokor petrezselyem
kevés olaj
1 tojás
2 gerezd fokhagyma

frissen őrölt bors

250g tejföl
50g tk búzaliszt
1 csokor kapor



A karalábékat meghámoztam, belsejüket karalábévájóval kiszedtem. A vöröshagymát finomra vágtam és megfonnyasztottam, majd rádobtam a szintén finomra vágott petrezselymet. Amikor kihűlt, a darált hússal, bulgurral, tojással zúzott fokhagymával összedolgoztam. Sóztam, borsoztam.
A előkészített karalábékba töltöttem, amelyeket egy lábosba helyeztem. A maradék húsból diónyi golyókat formáztam, majd a karalábék közé tettem. Vizet forraltam és a annyival, ami a karalábékat ellepi - körülbelül 1,2 liter - leöntöttem. Azért praktikus forró vizet használni, mert összekapja a húsban lévő fehérjét. Tűzhelyre tettem, sóztam és forrás után, takarékon fél óráig főztem. Ekkor hozzáadtam a kivájt forgácsot és együtt főztem tovább. 
Közben előkészítettem a kaprot, megmostam, papírtörlőn megszárítottam és finomra vágtam. A habaráshoz a lisztet egy nagyobb tálban csomómentesre kevertem a tejföllel. A megfőtt karalábékat, húsgolyókat kiszedtem a lábosból és a főzőlét behabartam. Érdemes hőkiegyenlítéssel készíteni, hogy a főzelék ne legyen csomós. Hozzáadtam a kaprot és sóztam. Visszaraktam a tölteléket és átmelegítettem. 


2017. április 8., szombat

Sajtos cukkinifasírt snidlinges mártogatóval

A hazaira még várni kell, de már egészen baráti áron kapható cukkini a piacon. Bár a szezonalitás elvét vallom, de elcsábultam és vettem pár zsenge darabot, amelyekből ezeket a szuper sajtos fasírtokat készítettem.


Hozzávalók
500g zsenge cukkini
120g sárgarépa
100g trappista sajt
150g nagy szemű zabpehely
2 tojás
2-3 gerezd fokhagyma

bors
olaj a sütéshez

A mártogatóhoz
200g tejföl
1 gerezd fokhagyma
kis csokor snidling



A répát meghámoztam, a cukkinik végeit levágtam, megmostam és nagy lyukú reszelőn lereszeltem. Sóztam és 15 percet pihentettem. 
Közben a tejfölt simára kevertem a zúzott fokhagymával, snidlinggel, csipet sóval. Hűtőbe állítottam.
A zabpelyhet, tojást, reszelt sajtot, zúzott fokhagymát, egy keverőtálba tettem. Hozzáadtam a jól kicsavart répás cukkinit, borssal ízesítettem. Pár percet pihentettem, míg a zabpehely megszívta magát. Ha túl lágynak, nedvesnek éreznénk, adjunk hozzá még zabpelyhet vagy teljes kiőrlésű zsemlemorzsát. Nedves kézzel fasírtokat formáztam és forró olajban kisütöttem őket.
Hasábburgonyával tálaltam, de bármilyen gabonaköret illik hozzá. 



2016. november 19., szombat

Tejfölös lencselves kolbászcsipsszel

Lencséből általában főzeléket készítek, de ma egy kellemes savanyú levest főztem belőle. Hogy megadjuk a módját egy kis füstölttel és pár karika kolbászcsipsszel. Természetesen a füstölt hús kihagyható, de a csipszet vétek lenne.


Hozzávalók
200g füstölt dagadó vagy más füstölt hús
180g lencse
1 fej vörös hagyma
1 gerezd fokhagyma
2 szál sárgarépa
1 szál fehérrépa
kis darabka zeller, elhagyható

frissen őrölt bors
babérlevél
kevés olaj
1,5l víz/füstölt hús főzőleve

A habaráshoz
45g tk. búzaliszt
1 teáskanál pirospaprika
1 teáskanál mustár
200g tejföl

A kolbászcsipszhez
120g füstölt kolbász

A füstölt dagadót megfőztem, annyi vízben ami ellepi. Az előfőzésre azért van szükség, mert sokkal tovább fő a hús, mint a lencse.
A hagymát kevés olajon megfonnyasztottam, rádobtam a felkarikázott zöldségeket, átválogatott, mosott lencsét és a füstölt hús levével és vízzel felengedtem. Ha nem főzünk bele füstöltet, akkor vizet adunk hozzá. Belezúztam a fokhagymát, borsoztam, hozzáadtam babérlevelet és átettem bele a füstölt húst is. Sózáskor figyelembe kell venni, hogy a hús leve milyen sós.
Amikor a zöldségek megpuhultak, elkészítettem a habarást.  Egy nagyobb fém tálba tettem a lisztet, pirospaprikát, mustárt és a tejföllel csomómentesre kevertem. A forrásban levő levesből két merőkanálnyit belekevertem a habarásba, majd beleöntöttem a levesbe és átforraltam.
A kolbászcsipszhez vékony szeletekre vágtam a füstölt kolbászt, annál jobb, minél vékonyabb. Praktikus a  kolbászt fagyosan, éles késsel szeletelni. Forró serpenyőbe tettem és közepesen lángos ropogósra sütöttem. Papírtörlőre szedtem, aztán tálaltam.