A következő címkéjű bejegyzések mutatása: római kömény. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: római kömény. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. november 21., szombat

Sütőtökös falafel házi pitában

Talán nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy imádom a zöldségfasírtokat. Van is belőlük szép számmal, céklás, karfiolos, spenótos, brokkolis krokett, hogy csak az abszolút szezonálisakat említsem (ide kattintva elérhetők). 

Ezúttal nem csak egy fasírtot hoztam, hanem vele egy komplett húsmentes vacsorát. Sütőben sült csicseriborsó fasírtot, házi pitában, sok-sok salátával a szezámos szósszal. Persze az elemei külön is készíthetők, a pita például remekül kiváltja a kenyeret, szuper szendvicsalap, mindent bele lehet csavarni és praktikus "úton ebéd" rakható vele össze.

 

 

Hozzávalók

A falafelhez, kb 30 darab
2 doboz csicseriborsó konzerv, 2x240g töltőtömeggel
300g sütőtök
70g, 1 közepes fej vöröshagyma  
2 gerezd fokhagyma
1 kis csokor petrezselyem
50g teljes kiőrlésű liszt 
1 teáskanál sütőpor
1 teáskanál pirospaprika
római kömény, ízlés szerint
citromlé, ízlés szerint
szezámmag
olívaolaj
 
A pitához, 10 darab
350g liszt (100g sima, 250g teljes kiőrlésű)
20g friss élesztő
170 ml víz
2 evőkanál olívaolaj
1 csapott teáskanál só
 
A szószhoz
50g szezám
1 evőkanál olívaolaj
180g görög joghurt vagy tejföl
kis csokor petrezselyem
1 gerezd fokhagyma
citromlé
 
 
A szószhoz szánt szezámot egy serpenyőben folyamatosan mozgatva megpirítottam.  Késes aprítóba tettem olívaolajjal krémes állagúra  kevertem. Beleforgattam a tejfölbe (autentikusabb a joghurt) a finomra vágott petrezselyemmel és a zúzott fokhagymával együtt. Sóval, borssal, citromlével ízesítettem. 

A pita hozzávalóit dagasztógép üstjébe mértem és puha, selymes tésztát készítettem. Lefedve 40 percet pihentettem.
 
 
Míg a tészta pihent a sütőt 180 fokra előmelegítettem, előkészítettem egy sütőpapíros tepsit. 
A sütőtököt kis lyukú reszelőn lereszeltem,  a csicseriborsót alaposan lemostam, lecsepegtettem. A hagymát finomra vágtam, kevés olajon megfonnyasztottam, belezúztam a fokhagymát, rátettem az alaposan kicsavart tököt és kicsit megpirítottam. Míg hűlt, a csicseriborsót krumplitörővel összetörtem, nem kell pürésíteni, maradjon darabos. Hozzáadtam a tökös hagymát, sütőporos lisztet, finomra vágott petrezselymet, pirospaprikát, köményt, sót, citromlét és összegyúrtam. A massza kissé ragad, de ne ijedjünk meg tőle! Olajos kézzel diónyi golyókat formáztam és egy tányérra tett szezámmagban meghempergettem a fasírtokat. Az előkészített tepsire sorakoztattam őket. Mikor az összes masszát feldolgoztam, a golyókat olajsprével lefújtam. Ez a lépés helyettesíthető pár csepp olívaolajban forgatással. Sütőbe tettem és többször átforgatva 30 perc alatt megsütöttem. 

A megkelt pitatésztát 10 egyenlő részre osztottam. Kigömbölyítettem és 10 percet pihentettem. Palacsintasütőt vékonyan kiolajoztam és a 18-20cm-re  kinyújtott tésztát megsütöttem. 
 

 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!


2018. január 1., hétfő

"Tépett" sertéssült friss buciban majonézes káposzta salátával

Kezdjük az évet egy igazán átütő ízélménnyel! A pulled pork, azaz húzott, tépkedett, omlósra sült sertés  egy amerikai barbecue étel, ami népszerű street fooddá nőtte ki magát. 
A fűszerezésnek, sütésnek rengeteg változata, így hatalmas irodalma van. Az elkészítése hosszadalmasnak tűnhet, de valójában csak átgondolt ütemezést igényel. A húst előző nap az általunk ízlés szerint összeállított fűszerkeverékbe forgatjuk és ebben a száraz pácban pihentetjük. Mindenképpen szánjuk rá az időt a lassú sütésre, mert ezzel érhetjük el a szaftos, omlós állagot.


Készülhet hozzá coleslaw, azaz majonézes káposztasaláta és friss házi buci. Zsemle helyett tölthetjük tortillába, lepénykenyérbe, de akár pitába is. A maradék sült lehet főzelék feltét, de kiváltható vele felvágott, mert hidegen is nagyon finom! A lényeg, hogy az ízesítés és a felhasználás módja korlátlan, de bárhogy készítsük is, megéri a  fáradtságot!


Hozzávalók
A sülthöz
1,5kg sertés lapocka, esetleg tarja
2 teáskanál füstölt paprika vagy fűszerpaprika
2 teáskanál fokhagymapor
0,5 teáskanál cayenne bors
frissen őrölt bors
0,5 teáskanál őrölt római kömény
0,5 teáskanál fahéj
1,5 teáskanál só
150ml barna sör, vagy alaplé
3 evőkanál olaj
3 fej vörös hagyma

8 bucihoz
400g liszt (120g sima 280 g teljes kiőrlésű búza)
25g búzasikér
100ml tejszín
100-120ml langyos víz
50g olvasztott vaj
1 L-es tojás, amit kicsit felvertem és 1 evőkanálnyit félretettem  a  kenéshez
15g friss élesztő
1 tetézett teáskanál só
25g cukornak megfelelő édesítő, ha édeskésre szeretnénk a bucit
szezám, nigella mag  a szóráshoz

A salátához
400g fejes káposzta
120g sárgarépa
1 fej lilahagyma

100g majonéz
50g tejföl
frissen őrölt bors
2 evőkanál balzsam- vagy tárkonyecet
citromlé


A húst megmostam, papírtörlővel szárazra töröltem. Összekevertem a fűszereket és alaposan bedörzsöltem vele a húst úgy, hogy a keverék mindenütt befedje. Figyelem, a fent megadott fűszer mennyiségek csak irányadóak, ízlés szerint variálhatóak. Az autentikus verziókhoz használnak barna cukrot is, amit én érthető okokból mellőztem. Jénai tálba tettem és lefedtem. Egy éjszakán át hűtőben pihentettem. 
Másnap a sütőt 150 fokra előmelegítettem. Egy magas falú tepsibe sütőpapírt fektettem, ráhelyeztem a húst, a negyedelt hagymákat, olajjal meglocsoltam, aláöntöttem a sört. Egy összegyűrt, bevizezett sütőpapírral befedtem, majd nagyon szorosan letakartam alufóliával. Fontos, hogy a gőz sehol ne tudjon kiszökni. 


Sütőbe tettem és körülbelül 3,5 órán át sütöttem. Az átlagos sütési idő kilogrammonként 2 óra, de minél tovább sül, annál omlósabb lesz. Akkor az igazi, ha szálaira esik szét. A húst kivettem a tepsiből és tálalás előtt villával széthúzkodtam.


Időközben elkészítettem a salátát. A káposztát, lila hagymát vékony csíkokra szeleteltem, belereszeltem a répát, sóztam és negyed órát pihentettem. A tejfölt, majonézt, borsot egy salátás tálba tettem és összekevertem. Hozzáadtam az alaposan kicsavart zöldségeket, balzsamecetet összeforgattam és citromlével ízesítettem. Tálalásig, jól lefedve, hűtőbe tettem.


A buci hozzávalóit dagasztógép üstjébe tettem és rugalmas, a kenyértésztánál kissé lágyabb, selymes tésztát gyúrtam. Kelesztőtálban, lefedve 40 percig kelesztettem. 8 egyenlő részre osztottam és kigömbölyítettem a zsemléket. Sütőpapíros tepsire tettem őket és 45 percig kelesztettem. A kelesztési idő felénél a zsemléket egy habkártyával kissé lenyomtam, mert azt szerettem volna, hogy laposak legyenek. A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A megkelt bucikat félretett tojással lekentem, szezámmal, nigella maggal megszórtam és körülbelül 20 perc alatt megsütöttem. Rácsra tettem kihűlni.


Tálaláskor asztalra készítettem a húst, salátát és a bucikat, amiből mindenki maga készítette el a saját szendvicsét. Adhatunk hozzá reszelt cheddar sajtot, barbecue szószt, extra mustárt, majonézt, savanyú uborkát.



2017. április 23., vasárnap

Csirkeburger

Van már egy klasszikus marhahúsos és egy harcsás burger receptem, így ma, a változatosság kedvéért csirkével készítettem. S hogy ne legyen olyan unalmas, a húst petrezselyemmel, snidlinggel és csipetnyi római köménnyel dobtam fel.


Hozzávalók, 6 burgerhez
Bucihoz
450g liszt (150g rétes, 300g tk. búzaliszt)
15g búzasikér
120ml tejszín
120ml langyos víz
60g olvasztott vaj
1 L-es tojás
18g friss élesztő
1 csapott teáskanál só
pár csepp folyékony édesítő, ha édeskésen szereted a bucit
szezám
nigella mag (elhagyható)

Fasírthoz
600g csirkemell filé
1 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál dijoni mustár
1 csokor petrezselyem
1 csokor snidling
1 kisebb vöröshagyma negyede, kb. 25g

frissen őrölt bors
fél mokkáskanál őrölt római kömény (elhagyható)

Tálaláshoz, friss zöldségek: paradicsom, lila hagyma, csiperke, uborka, jégsaláta és kecsap, mustár, majonéz ízlés szerint


A zsemle hozzávalóit a kenyérsütőgép üstjébe mértem és rugalmas, a kenyértésztánál kissé lágyabb tésztát gyúrtam. (A tojásból egy evőkanálnyit félretettem a lekenéshez!) Kelesztőtálba tettem és bő 40 percig kelesztettem.
Míg a tészta pihent, összeállítottam a húspogácsákat. A csirkemell filét ledaráltam. A vöröshagymát, snidlinget, petrezselymet nagyon finomra vágtam. Hozzáadtam a húshoz az olajjal, mustárral együtt, majd sóztam, borsoztam és kevéske őrölt római köményt is kevertem bele. 6 egyforma részre osztottam, vizes kézzel húskorongokat formáztam. Folpack fóliával leterített tálcára sorakoztattam őket, letakartam és sütésig hűtőbe tettem. 
 
 
Előkészítettem a zöldségeket.
A megkelt zsemletésztát hat egyenlő részre osztottam, kigömbölyítettem, majd papíros sütőlemezre tettem. 45 perc alatt duplájára kelesztettem, a félretett tojással lekentem, szezámmal, nigella maggal leszórtam és 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt készre sütöttem. A zsemléket rácsra tettem kihűlni.
A húst egy tapadásmentes, felforrósított serpenyőben aranybarnára sütöttem, papírtörlőre szedtem és tálalásig melegen tartottam. 

Asztalra kerültek a hozzávalók és mindenki kedvére készítette a saját csibeburgerét.

2017. január 19., csütörtök

Empanada - fűszeres marharagu tésztabatyuban

Az empanada Spanyolország és Latin-Amerika egyik tradicionális étele. Egyes források szerint portugál hajósok közvetítésével került Indiából Európába, majd a hódítókkal érkezett Dél-Amerikába, mások szerint a tenger gyümölcseivel töltött kis lepénykék katalán eredetűek. Mindenesetre rengeteg verziója létezik Argentínától Venezueláig, de nem nehéz párhuzamot vonni a piroggal, calzoneval sem. 
A tölteléke igen változatos, lehet húsos, tojásos, zöldséges, vagy ezek keveréke. Süthetjük sütőben vagy bő olajban. Formázása is sokféle, nekem most erre az argentin, fodros szélű verzióra esett a választásom. 


Hozzávalók, körülbelül 25 darabhoz
Tésztához
300g liszt (100g sima, 200g tk.búza)
3g friss élesztő
50ml olívaolaj
150-170ml víz
1 teáskanál só
1 teáskanál pirospaprika

Töltelékhez
350g darált marhahús
1 nagy fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
olaj
1 doboz, (250g) kockázott paradicsom, saját levében
150ml száraz vörösbor vagy húsleves, víz
frissen őrölt bors
római kömény
fahéj
1-2 kocka étcsokoládé, elhagyható

1 tojás a lekenéshez 


A tészta hozzávalóiból egynemű, jól nyújtható tésztát gyúrtam és lefedve félretettem. 
Egy serpenyőben olajat forrósítottam. A finomra vágott  hagymát megfonnyasztottam, majd hozzáadtam a darált húst, fokhagymát és megpirítottam. Felöntöttem a borral, paradicsommal és fűszereztem. A római kömény, fahéj használatakor figyeljünk rá, hogy a kevesebb több.
A sütőt 180 fokra előmelegítettem. Amikor a hús megpuhult és besűrűsödött beledobtam a csokit. A tésztát 2mm vékonyra nyújtottam és egy 12cm átmérőjű tálkával korongokat szúrtam. Minden tészta közepébe 1-1 evőkanál ragut raktam, széleiket vízzel lekentem és félbehajtottam. A hajtás mentén, 1cm mélyen a tésztát nagyon erősen összenyomtam, majd a balról kezdve a csücsköt felhajtottam és erősen lenyomtam. Formázási segédlet itt található. 


A megformázott batyukat papíros sütőmezre tettem és felvert tojással lekentem. Az előmelegített sütőben 20 perc alatt aranybarnára sütöttem. Forrón az igazi!

Tipp: a legegyszerűbb formázási mód, ha a tésztaszéleket villával lenyomjuk. 


További információk az empanada történetéről, változatairól  a Wikipédián olvashatók.

2016. július 18., hétfő

Töltött bébipadlizsán

Ahogy a blogbejegyzések nézettségi mutatóit nézegetem, mindig arra jutok, hogy az édességek és a péksütemények a legnépszerűbbek. De azért nem adom fel, és megmutatom mihez is kezdtem pár helyes kis bébipadlizsánnal. Hátha valaki kedvet kap...


Hozzávalók
6 bébipadlizsán, vagy 2 átlagos méretű, körülbelül 700g
150g lencse
2 gerezd fokhagyma
1 nagy fej vöröshagyma
120g húsos, kolozsvári szalonna
3 közepes méretű paradicsom
150g feta
1 csokor petrezselyem
római kömény
currypor, elhagyható
frissen őrölt bors
némi olívaolaj


A lencsét átválogattam, alaposan megmostam, majd sós, fokhagymás vízben puhára főztem. A sütőt 180 fokra előmelegítettem A padlizsánokat félbe vágtam, kockásan beirdaltam, olívaolajjal megkentem, vágással lefelé papíros tepsire borítottam és 15 perc alatt megsütöttem. Mikor kihűlt, egy kanál segítségével kiszedtem a zöldség húsát.
A szalonnát vékony csíkokra vágtam, forró serpenyőbe dobtam, majd a finomra vágott vöröshagymával együtt megpirítottam. Belezúztam a második gerezd fokhagymát, hozzáadtam a padlizsánt, a kockára vágott paradicsomot és együtt is sütöttem még kicsit. Belekevertem a lencsét és fűszereztem. Vegyük figyelembe, hogy a szalonna és a feta sós lehet. És arról se feledkezzünk meg, hogy a római kömény és curry jó barátai a lencsének, de igen intenzív fűszerek. 
Végül beleforgattam a felkockázott fetát és finomra vágott petrezselymet. A tölteléket a padlizsáncsónakokba osztottam és 15 percig sütöttem, míg a sajt el nem kezdett pirulni.


 Idee von Ullatrulla backt und bastelt - Danke!