2020. április 29., szerda

Mascarponés epertorta

Ezt a tortát azoknak hoztam, akik abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy személyesen tudják köszönteni az édesanyjukat vasárnap, Anyák napján. Az elkészítése egyszerű, cserébe nagyon dekoratív és finom, olyasmi amivel megmelengethetjük az édesanyánk szívét!



A piskótához, 24cm-es tortaformához
4 tojás
80g cukornak megfelelő édesítő, nálam nyírfacukor
80g teljes kiőrlésű liszt
25g olvasztott vaj
szeletelt mandula

A krémhez
250g mirelit eper
250g mascarpone
400g ml habtejszín
40g, két tasak, expressz zselatinfix
édesítő, ízlés szerint, negyedannyit használtam
citromlé, ízlés szerint
80g apró kockára vágott friss eper

200g  friss eper, 10-12 szem, közepes méretű, a torta szélére


A sütőt 180 fokra előmelegítettem és a tortakarika alját sütőpapírba csomagoltam. Ha csatos tortaformát használunk vágjunk az aljába papírt. 
A tojásokat szétválasztottam, a fehérjét a nyírfacukor felével tejföl sűrűségű habbá vertem. A sárgáját a nyírfacukor másik felével fehéredésig kevertem. Hozzáadtam a felvert fehérjét, beleszitáltam a lisztet, majd összeforgattam, miközben belecsorgattam a vajat. A kész masszát a tortaformába simítottam, megszórtam szeletelt mandulával, sütőbe tettem és 25 perc alatt megsütöttem. A sütési idő irányadó, sütőfüggő. A kész piskótát hűlni hagytam kicsit, majd kivágtam a karikából.


Amikor a piskóta kihűlt ketté vágtam. Az elmosott, szárazra törölt tortakarikába tettem az alsó lapot és körberaktam alaposan megmosott, megszárított, lecsumázott, majd  félbevágott eperszemekkel. A kiengedett mirelit  epret lecsepegtettem, és összeturmixoltam. A hideg tejszínt a zselatinfixxel kemény habbá vertem.  A mascarponét keverőtálba tettem, beleforgattam az eperpürét, a felvert habot. Édesítettem, citromlét adtam hozzá, végül belekevertem az eperkockákat. Rásimítottam az előkészített tortalapra úgy, hogy az eperszemek közé is kerüljön a krémből. A tetővel befedtem és hűtőbe tettem.
Két órát pihentettem, majd óvatosan körbevágtam és levettem róla a karikát. Eperszemekkel és kevés nyírfaporcukorral díszítettem. 


Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!

Spárgás papucs

Ma egy "kettő az egyben" receptet hoztam, a spárgaszezon örömére. Sajnos mindenki számára elérhető módon, kiskereskedelmi forgalomban, nem lehet teljes kiőrlésű leveles tésztát kapni. De ettől nem esünk pánikba, hisz évek óta két vajas tészta recept is fellelhető a blogomon. Az egyik a tankönyvi, csomagolós, hajtogatós verzió, a másik egy gyorsabb és egyszerűbb módszer. Ha komótosan állítom össze a tésztát, az körülbelül 15 percet vesz igénybe. Egy kis hajtogatást itt sem tudunk megúszni, de ez háromszor 10 perc elfoglaltságot jelent. Azaz 45 perc alatt el is készült a tészta. Amivel már nincs is más dolgunk, mint sonkába tekert spárgasípokkal és juhtúróval megtölteni.




Hozzávalók, 6 darabhoz
320g, fél adag gyors vajas tészta recept ide kattintva
500g friss zöld spárga, 18 síp
6 vékony szelet füstölt sonka vagy bacon
125g bryndza
125g trappista
1 kisebb gerezd fokhagyma
bors
fél citrom leve a blansírozáshoz
1 tojás a kenéshez
szezám a szóráshoz


A spárgasípok végeit letörtem, alaposan megmostam. Blansíroztam, 3 percre forrásban lévő, sós, citromos vízbe dobtam őket. Jéghideg vízbe szedtem, majd papírtörlős tálcára, hogy megszáradjanak. Hármasával 1-1 szelet sonkába csavartam őket.
Lereszeltem a trappistát, elkevertem a bryndzával, zúzott fokhagymával, borssal. Előkészítettem egy nagy tepsit sütőpapírral.


A tésztát lisztezett nyújtótáblára tettem és körülbelül 3mm vékony 42x24cm-es téglalappá nyújtottam. Ezt a téglalapot vonalzó és pizzavágó segítségével 6 további lapra vágtam úgy, hogy 12x14cm-esek legyenek. Ezeket a lapokat a képen látható módon bevágtam, majd rátettem a sajtkeveréket, az előkészített spárgaköteget és ráhajtottam a tésztaszéleket.


Tepsire sorakoztattam a megformázott papucsokat és hűtőbe tettem. A sütőt 230 fokra előmelegítettem. Ehhez a sütőmnek körülbelül negyed órára van szüksége. Mikor felmelegedett, a papucsokat felvert tojással lekentem, szezámmal megszórtam és a forró sütőbe tettem. 


A sütési idő körülbelül 18 perc, de ez sütőfüggő. A sütés második felében a hőt 200 fokra mérsékeltem. Az aranybarnára sült papucsok azonnal melegen, azonnal fogyaszthatók.


Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!