A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vaníliarúd. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: vaníliarúd. Összes bejegyzés megjelenítése

2023. december 22., péntek

Csokis vajas keksz

A méltán népszerű dán vajas keksz/német Spritzgebäck karácsonyi kiadásban. Bár a formázása picit nehéz, mert a tészta viszonylag kemény, de megéri a fáradtságot, mert nemcsak finom, de nagyon mutatós is!
Fordított S alakokat készítettem, de alakíthatjuk karika, rúd, kifli formára is. Vanília helyett ízesíthető fahéjjal, gyömbérrel, mézeskalács fűszerkeverékkel vagy akár kakaóporral is, (ez esetben a kakaó mennyiségét vonjuk le a lisztből).


Hozzávalók, kb 50 darabhoz
Minden alapanyagot készítsünk ki előre, fontos, hogy szobahőmérsékletűek legyenek!
200g lágy vaj
80g cukornak megfelelő édesítő (nyírfaporcukrot használtam)
1 L-es tojás
300g liszt (100g sima, 200g tk. búza)
vaníliaőrlemény
30ml tejszín
50g étcsokoládé
pár csepp olaj 

A sütőt 180 fokra előmelegítettem. Előkészítettem két sütőpapíros tepsit, és egy habzsákot, 9mm-es csillagcsővel.
A puha vajat habosra kevertem az édesítővel. Hozzáadtam a tojást, vaníliaőrleményt, beleforgattam a lisztet és részletekben a tejszínt. Ha keménynek érezzük, a tejszín mennyiségét lehet növelni, de ha túl lágy a tészta könnyebben formázható ugyan, de kevésbé lesz formatartó.
A tésztát nyomózsákba tettem és fordított S alakokat formáztam. Amikor a tepsi megtelt sütőbe tettem és 12 perc alatt megsütöttem. Vigyázzunk, mert könnyen megég.
 
A csokoládét fém tálkába tördeltem, vízgőz felett megolvasztottam és pár csepp olajjal elkevertem. A kekszek végeit a csokiba mártottam, papíros tálcára sorakoztattam és dermedésig hűtőbe tettem. Zárt dobozban, hűvös helyen tároljuk!

Tipp: Ha nincs csillagcsövünk, készíthetjük a kekszet kézzel is. Ez esetben ne tegyünk bele tejszínt. Vizes kézzel vegyünk a tésztából diónyi darabokat és formázzuk keksz alakúra. Vagy alakítsunk belőle rudat/hasábot, amit folpack fóliába csavarva fagyasszunk ki és vágjunk korongokra/lapokra. 
További karácsonyi kekszek és sütemények elérhetők ide kattintva.
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 
 

2021. február 21., vasárnap

Krémes torta

Tegnap sajtos rolót készítettem, aminek a tésztájából lecsíptem egy keveset, hogy krémest csináljak vele. Nem csak látványos, de nagyon finom is lett az eredmény.

 

Hozzávalók, 18 cm-es tortaforma, kinyitva

A lapokhoz
2x150g gyors vajas tészta (fázisfotós recept itt)
 
A krémhez 
800ml tej vagy 400ml habtejszín és 400ml víz
4 tojás sárgája
120g liszt (40g sima, 80g tk. búza)
1 teáskanál vaníliaőrlemény
120g tojásfehérje, kb 4 db
150g cukornak megfelelő édesítő 
 
A díszítéshez
300ml habtejszín  
kevés nyírfaporcukor a díszítéshez



A sütőt 240 fokra előmelegítettem. A tésztát 2mm vékonyra nyújtottam és kivágtam 2 darab 22cm nagyságú kört. Azért szükséges nagyobbra vágni, mert a tészta sütés közben kicsit összeugrik. Papíros sütőlemezre tettem, villával sűrűn megszurkáltam és aranybarnára sütöttem. 
A kihűlt lapok közül a szebbiket félretettem tetőnek, a másikat körbevágtam, beleigazítottam a formába (18cm-es csatos formát használtam, összecsukás nélkül, teljesen kinyitva). 
A lisztet elkevertem kevés vizes tejszínnel, a tojássárgájával és a vaníliával. A maradék vizes tejszínt a melegíteni kezdtem, miközben a fehérjét az édesítővel tejföl sűrűségű habbá vertem. Ne verjük túl, mert akkor a fehérje törni fog, habcsomók lehetnek a krémünkben.  Amikor a folyadék felforrt, 2 merőkanálnyit a lisztes keverékhez adtam, majd beleöntöttem a forrásban lévő vizes tejszínbe. Besűrítettem, beleforgattam a fehérjét és még két percig főztem. Beleöntöttem az előkészített formába és egyenletesen elsimítottam, hűvös helyre, majd hűtőbe tettem áthűlni.
 
 
Amikor a krém teljesen kihűlt a tejszínt kemény habbá vertem. 15-ös csillagcsővel ellátott habzsákba szedtem és 10 szeletre osztva feldíszítettem. A tetőt 10 egyenlő részre vágtam, vékonyan meghintettem nyírfaporcukorral és ferdén a tejszínhabra tettem.
Ha rétegben szeretnénk a habot a tortára tenni, mintha franciakrémes lenne, használjunk Dr Oetker Expressz Zselatin Fixet. 

Tipp: ha nem szeretnénk hajtogatott vajas tésztát készíteni, vagy klasszikus formájú krémest szeretnénk készíteni ahhoz egy korábbi recept elérhető ide kattintva
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

 

2020. május 21., csütörtök

Boci torta

A blog egyik legnépszerűbb süteményreceptje a "Búvár" túrós névre hallgató kakaós túrós muffin.  (lásd ide kattintva) Több éves recept, de még mindig kapok visszajelzéseket, hogy mennyire szeretitek! Van aki tepsiben süti, van aki a tésztáját használja tortaalapnak. Nemrég találtam egy hasonló ízvilágú recept, amit a napokban át is alakítottam kipróbálásra és mondhatom, jelesre vizsgázott. Végtelenül egyszerű, gyorsan összeállítható "bocifoltos" morzsasüti, így remélem azoknak is tetszeni fog, akik nem szívesen nyújtanak tésztát.
Ami fontos, hogy mindenképpen használjunk hozzá nagyon krémes túrót, esetleg mascarpone és tejföl egy-egy arányú keverékét.  




Hozzávalók, 25cm-es kivehető aljú piteformához
A tésztához
300g tk. búzaliszt  
12g sütőpor
35g kakaópor
150g puha vaj
100g cukornak megfelelő édesítő
1 tojás

A krémhez
500g krémes tehéntúró, szobahőmérsékletű
100g puha vaj
3 tojás szobahőmérsékletű
120g cukornak megfelelő édesítő
fél kezeletlen citrom héja
vaníliaőrlemény 
30g vaníliás krémpor (főzni való pudingpor)


A sütőt 180 fokra felmelegítettem. A tésztához szánt vajat robotgépbe tettem, kihabosítottam az édesítővel, tojással. Hozzáadtam a sütőporral elkevert lisztet és kakaóport. Nem szabad tésztává gyúrni, morzsás állagú kell legyen.
Elkészíttetem a krémet. A vajat habosra kevertem az édesítővel, citromhéjjal, vaníliával, egyesével hozzáadtam a tojásokat, majd kisebb adagokban a túrót. Mikor a túró belekerül, ne keverjük gyorsan és sokáig, nem kell hogy levegős legyen, csak egynemű. Végül mehet bele a krémpor. 


A tészta háromnegyedét a formába tettem és egyenletesen szétterítettem benne úgy, hogy vékony rétegben kerüljön a forma oldalára is. Az alján habkártyával, a szélén kézzel belenyomkodtam a formába.
Ráöntöttem a túrós tölteléket, elsimítottam, majd rászórtam a "bocifoltokat", a morzsa félretett negyedét. 
Sütőbe tettem és 35 perc alatt megsütöttem. Ez az idő irányadó, sütőfüggő. Mikor kicsit kihűlt, levettem róla a tortakarikát. Akkor lehet szépen szeletelni, ha teljesen megdermedt, legalább 3-4 órát pihent hűtőben.


A recept amit átalakítottam a Hellrosagrau blogon található, ide kattintva érhető el.

Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!

2020. április 19., vasárnap

Sült túrótorta

Ma ismét egy olyan receptet vettem elő, ami huszonévvel ezelőtt került bele az akkori cukrász receptfüzetembe. Gyakran sütött német sütemény, egy valódi Käsekuchen. Éppen ezért ne a rögös magyar túrót, hanem a krémtehéntúró néven futó, 20%-os zsírtartalmú túrót használjuk hozzá, hogy krémes, szinte habos tölteléket kapjunk.


Hozzávalók, 26 cm-es tortaformához
A tésztához
220g liszt, (70g sima, 150g tk. búzaliszt)
100g hideg vaj
1 tojás
35g cukornak megfelelő édesítő, porított nyírfacukrot használtam
fél kezeletlen citrom héja

A túrókrémhez
750g krémes tehéntúró
30g vaníliás krémpor, vagy étkezési keményítő
5 tojás
120g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi ugyanannyi cukorhelyettesítő
35g olvasztott vaj
fél kezeletlen citrom héja
vaníliaőrlemény


Először a tésztát készítettem el. A vajat elmorzsoltam a lisztekkel. Leggyorsabb késes aprítóval. Hozzáadtam a tojást, nyírfaporcukrot és citromhéjat. Gyors mozdulatokkal összegyúrtam, majd lapos korongot formáztam és egy tányéron hűtőbe tettem.
Míg a tészta pihent elkészítettem a tölteléket. A tojásokat kettéválasztottam, a fehérjét egyenesen a robotgép táljába engedtem. A sárgáját a túróval együtt keverőtálba tettem, hozzákevertem a vaníliaőrleményt, citromhéjat és krémport.


A sütőt 170 fokra előmelegítettem. A tortaformát kivajaztam (el lehet venni keveset a töltelékbe szánt vajból), vékonyan kiliszteztem. A tésztát lisztezett nyújtótáblára tettem és kör alakúra nyújtottam, úgy hogy körülbelül 5cm magasan érjen az tortaforma oldalán. Kibéleltem a formát és betettem a hűtőbe.
A tojások fehérjét az édesítővel tejföl sűrűségű habbá vertem. Ne verjük keményre, hogy ne legyenek habpamacsok a krémben. A fehérjehabot spatulával belekevertem a túróba az olvasztott vajjal együtt. 
Belesimítottam a kibélelt tortaformába. A tésztát krém felett körülbelül fél cm-rel körbevágtam. 
Sütőbe tettem és 70 perc alatt megsütöttem. Ha nagyon pirulna a teteje a sütési idő második felében takarjuk le. Ne ijedjünk meg, a gőz fel fogja nyomni a tölteléket, ami szépen vissza fog simulni, ha a kivesszük a sütőből. Nem annyira mint az enyém, mert sajnos megfeledkeztem a süteményről, későn vettem ki a sütőből így a tortám a túlsütés jeleit mutatja.


Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!

2020. február 23., vasárnap

Csokis kuglóf cheesecake töltelékkel

Pár napja egy rég áhított dolgot kaptam ajándékba, egy fantasztikusan szép, "örök élet" kuglófformát. Fel is avattam egy csokis, sajttortával "töltött" süteménnyel, aminek nem csak a vele sült tölteléke a különlegessége, hanem az is, hogy belekevertem egy csésze erős kávét is. A kávé remekül felerősíti a kakaó ízét úgy, hogy közben a tészta egyáltalán nem lesz kávé ízű. 



Hozzávalók,  22cm átmérőjű formához
A tésztához
250g liszt (75g sima, 175g teljes kiőrlésű búza)
7g sütőpor
50g keserű kakaópor
250g puha vaj
150g porcukornak megfelelő édesítő, nyírfacukrot használtam
5 tojás, szobahőmérsékletű
80ml erős kávé, kihűtve

A töltelékhez
250g tejszínes krémsajt, szobahőméréskletű
35g porcukornak megfelelő édesítő, nyírfacukrot használtam
1 tojás, szobahőmérsékletű
8g étkezési keményítő
vaníliaőrlemény

kevés vaj és liszt a forma előkészítéséhez


A kuglóformát vékonyan kivajaztam és liszteztem, a sütőt 180 fokra előmelegítettem. A krémsajtot összekevertem a porcukorral, keményítővel tojással és a vaníliával. Ne keverjük sokáig és gyorsan, ne legyen folyós.
Elkészítettem a tésztát. A puha vajat habosra kevertem a nyírfacukorral, majd a tojásokat egyesével hozzáadva tovább habosítottam. Csak akkor adjuk hozzá a következő tojást, mikor az előző teljesen eloszlott a vajban. A liszteket elkevertem a sütőporral és a kakaóporral, majd hozzászitáltam a vajas részhez és a kávéval együtt elkevertem benne.
A tészta kétharmadát beletettem a formába és a körben, árok szerű mélyedést képezve felhúztam az edény falán és csövén. Ebbe a "vájatba" öntöttem bele a sajttölteléket. A maradék tésztával befedtem és azonnal a sütőbe tettem. 60 percig sütöttem, ha nagyon pirulna a teteje, takarjuk le. Tűpróbával ellenőriztem, hogy átsült-e. A sütőből kivéve pár percig még a formában hagytam, majd rácsra fordítottam kihűlni. 



2019. szeptember 14., szombat

Aranygaluska vaníliasodóval

Ma reggel régi fotókat nézegettünk a kislányommal és a "kezünkbe" került egy album, amiben a blogolás kezdete előtti ételfotóim vannak. Kiderült, hogy több mint 6 éve nem készítettem aranygaluskát. Nem volt kérdés, hogy mi legyen ma a második fogás...


Hozzávalók 23x28cm-es hőálló tálhoz, tepsihez
A tésztához
400g liszt (120g sima, 280g tk. liszt)
220ml tej vagy vizes tejszín
2 tojás sárgája
20g friss élesztő
60g cukornak megfelelő édesítő, folyékonyt használtam
45g olvasztott vaj
fél kezeletlen citrom héja

150g darált dió
60g cukornak megfelelő édesítő, nálam porított negyedannyi
80g olvasztott vaj

A sodóhoz
500ml tej, vagy vizes tejszín
3 tojás sárgája
15g tk. búzaliszt
fél rúd vanília kikapart magjai, vagy vaníliaőrlemény
50g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi


A tészta hozzávalóiból jól kidolgozott, selymes tésztát gyúrtam. Lefedve fél órát kelesztettem. Míg pihent összekevertem a darált diót, őrölt negyedannyit. A tepsit vékonyan kivajaztam.

Elkészítettem a vaníliasodót. A tojások sárgáját egy hőálló tálba ütöttem és a liszttel, kevés tejjel simára kevertem. A maradék tejet tapadásmentes lábasba öntöttem, hozzáadtam negyedannyit és a vaníliát, majd felforraltam. A forró tejből 2 merőkanálnyit a tojásos alaphoz tettem és elkevertem, majd beleöntöttem a tejbe és folyamatosan keverve besűrítettem. A kész sodót félretettem hűlni.


A megkelt tésztát lisztezett nyújtótáblára borítottam és a tenyeremmel ujjnyi vastagra nyomkodtam. Használhatunk nyújtófát is. A tésztát egy 4cm-es pogácsaszaggatóval kiszaggattam, a leeső széleket összegyúrtam és picit pihentettem. Míg pihent, a galuskákat vajba, majd az édes dióba forgattam és sorban a tepsibe pakoltam. Mikor az első réteggel elkészültem, vékonyan meghintettem dióval. Az összeállítást folytattam a második sorral, a maradék tésztát is feldogozva.


A megmaradt diót rászórtam a tésztára. 30 percig pihentettem, miközben a sütőt 180 fokra előmelegítettem. Mikor megkelt sütőbe tettem és 40 perc alatt aranybarnára sütöttem. Ha a dió nagyon pirul, sütőpapírral vagy alufóliával takarjuk le a tetejét.


Az aranygaluska langyosan a legfinomabb, a szintén langyos sodóval tálalva. 

A recept, amit átalakítottam a Limara péksége blogon, itt érhető el.

Tipp: a tojásfehérjéket lefagyasztottam. Nagy tojásfehérje igényű receptek ide kattintva elérhetők! 

Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalát, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is! 



2019. szeptember 12., csütörtök

Számtorta - 350. recept

Bár kicsit kilóg a tematikából, de a Facebook oldalamon elért nagy sikere miatt - közkívánatra -, úgy döntöttem, hogy megosztom veletek ezt a receptet.
A torta kislányom 8. születésnapjára készült, alapja, kréme diéta kompatibilis, a dekorációként rákerült csokoládék viszont nem. Azonban ha a csokit gyümölcsre, ehető virágokra cseréljük máris  cukormentes, egyedi születésnapi tortát kapunk. 


Hozzávalók, 
A tésztához
400g liszt (120g sima, 280g tk. búzaliszt)
250g hideg vaj
1 tojás
130g cukornak megfelelő édesítő, nálam nyírfaporcukor
1 kezeletlen citrom héja
1 evőkanál citromlé

A töltelékhez
600g mascarpone
600ml habtejszín
80g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi
vaníliaőrlemény ízlés szerint

A hideg vajat kockákra vágtam és késes aprító segítségével elmorzsoltam a liszttel. Készíthetjük kézzel is. Tálba tettem, hozzáadtam a citromhéjat, levet, kissé felvert tojást, a porcukrot és gyors mozdulatokkal összegyúrtam. (Linzertészta kisokos, tésztahibák és javításuk ide kattintva érhető el.)
A tésztát hűtőbe tettem. Míg pihent, sütőpapírból elkészítettem a sablont. A formát 38cm hosszúra szabtam, a nyolcas felső része 20, az alsó pedig 23cm széles. Közepét oválisra vágtam.



A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A tésztát enyhén lisztezett nyújtótáblára tettem és 3mm vékonyra kinyújtottam. Egy nagy tepsit megfordítottam, liszttel vékonyan meghintettem, a tésztát rátettem, majd sablonnal körbevágtam, majd aranybarnára sütöttem. Körülbelül 12 perc alatt készült el. Megsütöttem a másik számot is. A kész tésztával legyünk óvatosak, mert törékeny. 

Amíg a tésztalapok kihűltek, a jéghidegre hűtött tejszínt kemény habbá vertem. A mascarponét elkevertem a negyedannyival, vaníliával, majd beleforgattam a tejszínhabot. A krémet 14-es sima csővel ellátott zsákba tettem a szám szélétől indulva cseppeket formáztam az alsó lapra. Mikor elkészült, ráhelyeztem a másik lapot, amit szintén feldíszítettem. A pici hézagokat kisebb habgömbökkel töltöttem ki, ehhez a nagy csőre egy kisebbet helyeztem.

A csokoládékat közvetlenül tálalás előtt tettem rá a tortára. Ha szállítjuk a tortát érdemes 12g zselatin/100ml víz keverékével "megfogatni". 



2019. április 28., vasárnap

Epres piskótakocka

Recept a szomszédból, egy tipikus osztrák "Blechkuchen", azaz tepsis sütemény. Számomra az újdonságot az jelenti, hogy a piskótába tejszín kerül, amitől az rendkívül laza, könnyű lesz. Az eredeti receptben eperlekvár képez szigetelő réteget a tészta és a gyümölcsös zselé között, én azonban egy vékony vaníliakrémet főztem helyette. Bolti helyett, finom eperteából készítettem zselét, amivel icipicit nehezebb dolgozni, mert lassabban szilárdul meg, de garantáltan cukor és adalékmentes.


Hozzávalók 32x23cm sütőkerethez // 18,5x28cm sütőkerethez
A piskótához
3 tojás // 2 tojás
120g cukornak megfelelő édesítő // 80g cukornak megfelelő édesítő
180ml habtejszín, lé // 120ml habtejszín, lé
225g liszt (70g sima, 155g tk. búza) // 150g liszt (40g sima, 110g tk. búza)
7g sütőpor // 5g sütőpor

A krémhez
200ml habtejszín, lé // 300ml habtejszín
200ml zsíros tej // 300ml zsíros tej
4 tojás sárgája // 5 tojás sárgája
60g cukornak megfelelő édesítő // 80g cukornak megfelelő édesítő
25g tk. búzaliszt // 40g tk. búzaliszt
vaníliaőrlemény

A zseléhez
650ml víz // 350ml víz
2 epertea filter
20g étkezési zselatin // 12g étkezési zselatin
édesítő, citromlé ízlés szerint

800g friss eper // 500g friss eper


A sütőt 180 fokra melegítettem és előkészítettem egy sütőpapíros nagy tepsit sütőkerettel. Természetesen készíthetjük vékonyan vajazott, lisztezett tepsiben is. 
A tojásokat keverőtálba ütöttem és az édesítővel habosra kevertem. Hozzáadtam a tejszínt, majd több részletben beleszitáltam és forgattam a sütőporos lisztet. A kapszliba simítottam, sütőbe tettem és 18 perc alatt megsütöttem. Sütőfüggő, ellenőrizzük tűpróbával.


A krémhez a tejszínt és a tejet egy tapadásmentes lábasba tettem és elkezdtem melegíteni. A tojássárgákat az édesítővel, liszttel, vaníliával simára kevertem. Amikor a tejes tejszín már majdnem forrt, két merőkanálnyit hozzákevertem a tojásos alaphoz, ezzel kiegyenlítve a hőkülönbséget, elkerülendő, hogy a tojás kicsapódjon. Beleöntöttem az időközben felforrt tejes tejszínbe és folyamatosan keverve besűrítettem a krémet. Azonnal a piskótára öntöttem és egyenletesen elkentem.


A zseléhez a zselatint elkevertem 150ml hideg vízzel. 400ml vizet egy edényben felforraltam, és beletettem két epres filtert. Mikor a tea jó erős lett, kivettem a filtereket, hozzáadtam a beáztatott zselatint, édesítővel, citromlével ízesítettem és hűlni hagytam.
Az epret megmostam és papírtörlővel leterített tálcán alaposan megszárítottam. Félbe, a nagyobb szemeket negyedbe vágtam és a teljesen kihűlt krémre tettem. Míg a zselét alaposan lehűtöttem, addig hidegre tettem a süteményt. Mikor  a zselé olyan hideg lett, hogy szépen fedte az eperszemeket, akkor lezseléztem őket. Nekem az a zselézés tetszik, amikor a gyümölcsöket nem ellepi, hanem vékonyan bevonja a zselé. A süteményt visszatettem a hűtőbe és amikor a zselé megszilárdult óvatosan körbevágtam és forró vízbe mártott, szárazra törölt recés késsel szeleteltem.


A recept, amit átalakítottam a Living on Cookies blogon ide kattintva érhető el.

2019. február 3., vasárnap

Áfonyás köleskocka

Mióta 9 éve diétázni, 4,5 éve blogolni kezdtem, sok változáson ment keresztül a módszer, megváltoztak ajánlások, megjelentek új alapanyagok. Így sok olyan régebbi receptem van, amiben érdemes végrehajtani egy-két cserét. Ilyen ez a túró alapú köleses sütemény, amelynek régi verziójában még tej és nyírfacukor szerepel. Ezeket most lassúbb vizes tejszínre és nem felszívódó szénhidrátokat tartalmazó negyedannyi ugyanannyira cseréltem. Azt hiszem megérte a ráncfelvarrás, mert nem csak a belbecs lett kedvezőbb, de a külcsín is sokkal üdébb!


Hozzávalók, 22x30cm kinyitható sütőkeret vagy tepsi
150g köles
250ml 30%-os habtejszín
250ml víz
50g vaj
250g túró
4 tojás
fél mokkáskanál sütőpor
fél mokkáskanál szódabikarbóna
120g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi
1 kezeletlen citrom héja
fél rúd vanília kikapart magjai
szeletelt mandula
200g áfonya


A kölest átválogattam, alaposan megmostam és egy órára beáztattam. Leszűrtem és egy tapadásmentes edényben a tejszínnel és vízzel megfőztem. Belekevertem a vajat, citromhéjat, vaníliát, a negyedannyi felét, lefedtem és félretettem hűlni.


A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A túrót egy nagyobb keverőtálba tettem, hozzáadtam a sütőport, szódabikarbónát, a tojások sárgáját, a kihűlt kölest. A tojásfehérjét a negyedannyi másik felével laza habbá vertem. Beleforgattam a köleses alapba. A masszát belesimítottam a papíros sütőlemezre állított keretbe. Rászórtam az áfonyát és a mandulát. Sütőbe tettem és 45 perc alatt megsütöttem. 
Ha tepsiben sütjük vékonyan vajazzuk, lisztezzük ki. 


Tipp: áfonya helyett használhatunk meggyet, gurulós málnát, erdei gyümölcs keveréket, szezonban cseresznyét, keményebb húsú barackot.
Az eredeti meggyes kölestorta recept ide kattintva érhető el. Ebből az is kiderül, ha tortát szeretnék sütni, mekkora formára van szükség.

2018. augusztus 4., szombat

Nektarinos galette házi vanília fagyival

Ezen a hétvégén egy szuper gyors, egyszerű és igazán nyárias desszertet, nektarinos galettet készítettem. Aki esetleg nem ismerné, ez egy tradicionális francia pite, amihez nincs szükség tortakarikára, pitetálra, mert a tészta adja a formát. Ha nem szabályosan kerek az sem baj, mert annál szebb, minél rusztikusabban néz ki. Készülhet bármilyen szezonális gyümölccsel. Önmagában is, tejszínhabbal is finom, de maga a tökély ha megkoronázzuk egy gombóc házi vanília fagyival. 


Hozzávalók 
A tésztához
250g liszt (80g sima, 170g tk. búza)
120g hideg vaj
50g porcukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi, őrölve
60g tejföl
1-2 evőkanál hideg víz
1 evőkanál citromlé

A töltelékhez
3-4 nektarin
10g étkezési keményítő
40g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi

1 tojás sárgája
szeletelt mandula

A fagylalthoz
500ml tejszín 3 tojás sárgája 50g nyírfacukor fél rúd vanília

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
400ml habtejszín
100ml tej, lehetőleg 3,5% zsírtartalmú
3 tojás sárgája
50g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi
fél rúd vanília kikapart magjai


A liszteket a kockára vágott, hideg vajjal,  késes aprítóba tettem és elmorzsoltam (készíthetjük kézzel is, de akkor mindent mérjünk ki és dolgozzunk a lehető leggyorsabban). Tálba öntöttem, hozzáadtam, a tejfölt, citromlét, negyedannyit és gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Ha szükséges adjunk hozzá kevés hideg vizet. A tésztát lisztezett nyújtótáblára tettem és egy lapos, egyenletes vastagságú, kb. 15cm átmérőjű korongot formáztam belőle. Egy lapos tányért liszttel meghintettem ráhelyeztem a tésztát és letakarva fél órára hűtőbe tettem.


A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A nektarinokat megmostam, szárazra töröltem és cikkekre vágtam. A negyedannyit összekevertem a keményítővel, és összeforgattam a barackkal. A  tésztakorongot kb. 32cm átmérőjű körré nyújtottam. 4cm-es peremet hagyva körkörösen ráfektettem a gyümölcsöt. A tésztaperemet felhajtottam, megkentem tojással, megszórtam szeletelt mandulával. Sütőbe tettem és 45 perc alatt aranybarnára sütöttem. Langyosan is, hidegen is finom!


A fagylaltalapot előző nap készítettem el. Egy tapadásmentes lábasban egyneművé kevertem a tojássárgákat, a negyedannyit, a tejszínt, tejet és a vanília kikapart magjait. Lassú tűzön, habverővel folyamatosan keverve sűrűre főztem. Ez a forrás előtti pillanat, amikor az alap már fed, vékony réteget képez egy kanálon. Kihűtöttem, majd hűtőbe tettem. A legjobb ha pihen 6-8 órát, egy éjszakát. Másnap fagyigéppel kifagyasztottam, majd tálalásig mélyhűtőbe tettem. 


Ha nincs fagylaltgépünk, tegyük hidegre hűtött a masszát egy jól záródó dobozban mélyhűtőbe és óránként keverjük át, míg át nem fagy. 


2018. február 24., szombat

Vaníliakrémes mandulatorta

Gombhoz a kabátot módon készült ez a torta. Ötletek után kutattam, mihez kezdhetnék a mélyhűtőben felszaporodott tojásfehérjével. Ekkor botlottam bele, a svéd bútoráruház mandulatortájának házi verzióiba. Az eredeti és a remake-k is vajkrémesek. Mi azonban  családilag nem vagyunk oda ezért a krémtípusért, így egy tejszínes tölteléket készítettem a lisztmentes mandulás lapok közé. A ropogós, enyhén pörkölt mandulaszeletek, a szuper vaníliás krémmel isteni kombinációt alkotnak. 


Hozzávalók, 24cm-es tortaformához /18cm-es tortaformához/
Két laphoz
2x150g (2x4db L-es) tojásfehérje /2x110g/
2x100g mandula, héjas /2x75g/
2x60g cukornak megfelelő édesítő, (negyedannyi ugyanannyi) /2x45g/

A krémhez
250ml tejszín /180ml/
250ml víz /180ml/
4 tojás sárgája /3/
50g cukornak megfelelő édesítő, (negyedannyi ugyanannyi) /40g/
fél rúd vanília magjai
40g vaníliás krémpor* /30g/

300ml tejszín /200ml/
10g porzselatin**/7g/
80ml hideg víz /60ml/

100g szeletelt mandula a panírozáshoz /70g/


Először  a krémet főztem meg. Egy tapadásmentes lábosba öntöttem  a tejszínt, a vizet és belekapartam a vanília magjait. A krémport, tojássárgát kevés vizes tejszínnel csomómentesre kevertem.  A tejszínes keveréket felforraltam, majd két merőkanálnyit a tojásos keverékhez adtam majd összekevertem. Beleöntöttem a lábosba és folytonos keverés mellett besűrítettem, végül hozzáadtam a cukorhelyettesítőt. (A hőkiegyenlítésre azért van szükség, hogy ne csapódjon ki  a tojás.) A krémet folpack fóliával letakartam úgy, hogy a fólia krém felületén legyen. Ezzel módszerrel elkerülhető, hogy a pudingnak "bőre" keletkezzen. Hűvös helyre tettem hűlni. 


A sütőt 180 fokra előmelegítettem és a mandulát enyhén megpörköltem. Mikor kihűlt, késés aprítóba tettem és összevágtam. Nem kell túl finomra, maradhatnak benne durvább részek. A panírozáshoz szükséges mandulát is megpirítottam és félretettem.
A tortakarika alját sütőpapírba csomagoltam. A fehérjét habbá vertem a cukorhelyettesítővel, majd beleforgattam a mandulát. Belesimítottam a formába és 18 perc alatt megsütöttem. A kész lapot kivágtam a karikából, majd ugyanígy elkészítettem a másik lapot is. 


Mikor a krémalap és a lapok is kihűltek a zselatint fém tálkába mértem és hideg vízzel elkevertem. Az alaposan behűtött tejszínt kemény habbá vertem. A pudingot összekevertem, ha csomós lenne passzírozzuk át egy sűrű szitán. Kis részletekben beleforgattam a tejszínhabot, majd a vízgőz felett megolvasztott zselatint. 
Betöltöttem a tortát. A krém felét az első lapra kentem, rátettem a második lapot, majd erre került a maradék krém, amivel a torta oldalát is körbekentem. Egy órára hűtőbe tettem, majd körbepaníroztam a szeletelt mandulával. Akik ügyesebbek, deklivel felemelhetik a tortát és bal kézben tartva, jobb kézzel az oldalhoz simíthatják, tetejére szórhatják a mandulát. Kevésbé rutinosak töltsék és panírozzák egyenesen azon a tálon, amin tálalni szeretnék. 


Mivel többen kérdezték:
* krémpor - nem más mint főzős pudingpor, azaz ízesített étkezési keményítő. Többféle kapható az üzletekben, pl. Dr. Oetker, Dr. Oetker Kislányfejes, Haas, Ruf, üzletláncok saját márkás termékei.  Fontos, hogy aki diétázik, mindig ellenőrizze le, hogy cukormentes legyen amit vesz. Az étkezési keményítő extra gyors szénhidrát, de azt gondolom, egy zsíros krémben, olajos maggal együtt, kis étkezésre alkalomszerűen fogyasztható a vele készített édesség.
** porzselatin - étkezési zselatin, Horváth Rozi vagy Lucullus márka, illetve átváltható lapzselatinra is. 
 

18cm-es tortakarikában készült, az ehhez a mérethez tartozó anyaghányadokat ld. /zárójelben/ !


 

2017. december 23., szombat

Mákosguba torta házi gubarúdból

Nem múlhat el a karácsonyi ünnepkör mákos guba nélkül. Mivel holnap ebédvendégeink lesznek, ezért kissé ünnepi formába hoztam a gubát egy főzött vaníliás krémmel és kevéske tejszínhabbal. 
Ezúton szeretnék minden kedves olvasómnak szeretetteljes, meghitt ünnepet kívánni! Köszönöm, a sok-sok visszajelzést a receptjeimmel kapcsolatban, minden finom falat ami az asztalotokra kerül nagy öröm számomra!


Hozzávalók, 26cm-es tortakarikához
Gubarúdhoz (10db, 60g-os)
400g liszt (120g sima, 280g tk. búza)
150ml habtejszín
120-130ml víz
22g friss élesztő
30g olvasztott, visszahűtött vaj
1 nagy teáskanál só
1 evőkanál tej a kenéshez

A guba öntethez
1l tej (vagy tejszín-víz keverék)
3 L-es tojás sárgája
80g vaj
25g negyedannyi cukorpótló
150g darált mák
1 kezeletlen citrom héja
kevés vaj és liszt a forma előkészítéséhez

A krémhez
200ml habtejszín 
200ml víz
30g vaníliás krémpor (cm. főzős pudingpor)
2 L-es tojás
20g negyedannyi cukorpótló
fél rúd vanília magjai

A díszítéshez
300ml habtejszín
1 csomag habfix (elhagyható)
10g negyedannyi cukorpótló (elhagyható)
egy csipet szemes mák


A gubarúd hozzávalóiból lágyabb tésztát gyúrtam. Bő fél óra alatt a duplájára kelesztettem, majd 10 egyenlő részre vágtam. Pár percet pihentettem, majd hosszú rudakká sodortam és papíros sütőlemezre sorakoztattam őket. 
Közben a sütőt 200 fokra előmelegítettem és gőzösítettem. A megkelt rudakat tejjel vékonyan lekentem és aranybarnára sütöttem. Rácsra tettem őket kihűlni.
Mivel a gubakiflik tegnap este készültek és frissen, ropogósan mintavételen estek át, azért a torta 8db-ból, kb. 480g-ból készült.
A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A tortaformát vékonyan kivajaztam, leheletnyi liszttel megszórtam. A gubarudakat karikákra vágtam és egy nagyobb keverőtálba tettem. A tejet,vajat, citromhéjat tapadásmentes lábasba tettem és felforraltam, majd a negyedannyival elkevert tojássárgáját hőkiegyenlítéssel belekevertem a tejbe. (Hőkiegyenlítés: a cukros tojáshoz 1-2 evőkanál forró tejet adni, elkeverni, majd a tejbe belekeverni. Így elkerülhető, hogy a tojás kicsapódása.)  
A forró folyadékot, mákot a kiflikre öntöttem és pár percig állni hagytam. Egyenletesen elterítettem  a tortaformában és 25 perc alatt megsütöttem. Tűpróbával ellenőriztem, hogy átsült-e.


A kész tortaalapot hideg helyre tettem. Elkészítettem a vaníliás krémet. A tojások sárgáját, krémport, vanília kikapart magjait egy hőálló tálba tettem és kevés vizes tejszínnel simára kevertem. A tojások fehérjét a negyedannyival tejföl sűrű habbá vertem. Ne verjük túl, hogy ne legyen habpamacsok a krémben.
A vizes tejszínt felforraltam, majd a sárgájás alapot hőkiegyenlítéssel belekevertem. Mikor besűrűsödött beleforgattam  a fehérjét és egy percig főztem. A krémet a gubatorta tetejére kentem. Hideg helyre állítottam. Mikor kihűlt körbe- és alávágtam, majd tortatálra csúsztattam. 
A díszítéshez szánt tejszínt jéghidegre hűtöttem és kemény habbá vertem. Vékony rétegben lekentem vele a torta tetejét és csillagcsöves habzsák segítségével feldíszítettem, végül kevés szemes mákkal megszórtam.


Köszönöm az ötletet és a sok-sok egyéb szakmai inspirációt, biztatást kedves barátnőmnek A-nak! 
A mesteri dekoráció Édesanyám kezét dicséri!