A következő címkéjű bejegyzések mutatása: spenót. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: spenót. Összes bejegyzés megjelenítése

2025. november 18., kedd

Fetás spenótos quiche

Megérkezett az ősz és vele együtt az idei második spenótszezon. A hétvégi piaci körutamon gyönyörű új-zélandi spenótra sikerült szert tennem és rögtön tudtam mit fogok készíteni belőle. Sós linzer alapra került, fetával. A paradicsom, lila hagyma bónusz, elhagyható, vagy más színes zöldségekre cserélhető, hogy etessük kicsit a szemünket is. 


Hozzávalók, 13x36cm szögletes, vagy 25cm-es kerek formához
A tésztához 180g liszt (60g sima, 120g tk. búza)
80g hideg vaj
1 tojás sárgája
1 csapott teáskanál só
1 evőkanál tejföl, ha szükséges

A töltelékhez
300g friss spenót (vagy 450g mirelit, leveles)
1 fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma, ízlés szerint
kevés olaj 
250g feta
150 ml tejszín
2 tojás
bors 
2-3 koktélparadicsom, opcionális
1 kisebb fej lilahagyma, opcionális 
 
 
 
Elkészítettem a tésztát. A vajat elmorzsoltam a lisztekkel, legpraktikusabb ezt késes aprítóval tenni. Keverőtábla tettem és a tészta többi komponensét hozzáadva összegyúrtam. Dolgozzunk gyorsan, hogy a kezünk melegét a tészta ne vegye át. Lefedve hűtőbe tettem és fél órát pihentettem.

Míg a tészta pihent, előkészítettem a spenótot. Alaposan megmostam, lecsepegtettem és apróra téptem. A vöröshagymát finomra vágtam, kevés olajon pirítani kezdtem, belezúztam a fokhagymát, majd rádobtam a spenótot. Kevergetve megfonnyasztottam, míg levét nem vesztette. Félretettem hűlni. Ha mirelit spenótot használunk, olvasszuk ki.
 
A sütőt 180 fokra előmelegítettem, majd a tésztát lisztezett nyújtótáblán kinyújtottam és kibéleltem vele a formát. Villával megszurkáltam. Sütőpapírt terítettem bele, ráöntöttem a vakon sütéshez*  használt rizsemet és 15 percig sütöttem.
A tojásokat keverőtálba ütöttem a tejszínnel, sóval, borssal simára kevertem. Sózáskor vegyük figyelembe, hogy a feta milyen sós.
Az elősütött tésztára tettem spenótot, rámorzsoltam a fetát,  ráraktam a paradicsom és hagymakarikákat, ráöntöttem a tejszínes keveréket. 
Sütőbe tettem és 35 perc alatt megsütöttem.
 
*Jó tudni: A vakon sütés célja, hogy tésztánk ne púposodjon fel, a széle ne csússzon bele a formába. Így elkerülhető az is, hogy "szalonnás", nyers maradjon. Módja: terítsünk a formába igazított tésztára sütőpapírt és 1-1,5 cm vastagon szórjunk rá bármilyen magot, pl.lencsét, rizst, meggymagot. Sütés után ezt a "tölteléket" eltehetjük és máskor is használhatjuk.
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

2020. január 25., szombat

Spenótos ricottás galette

Úgy gondoltam, valami szép színessel lehet legjobban megtörni ezt a napok óta tartó nyirkos szürkeséget. Legnagyobb örömömre ilyenkor is kapható friss spenót a piacon. Egy fürt paradicsom erejéig megtörtem a szezonális zöldségek fogyasztására irányuló elvemet. Omlós pitetésztát, ricottával megkenve, zöldségekkel megpakolva nagyszerű galette  kerekedett, amihez még pitetál sem kell, mert maga a tészta adja a formát.


Hozzávalók
A tésztához
180g liszt (60g sima, 120g tk. búza)
110g hideg vaj
60g tejföl
1-2 evőkanál hideg víz, ha szükséges
1 evőkanál citromlé
1 csapott teáskanál só

A töltelékhez
350g friss spenót, vagy mirelit leveles
1-2 gerezd fokhagyma
kevés étolaj
3-4db fehér és/vagy barna csiperke
8-10db koktélparadicsom
250g ricotta
80g mozzarella

frissen őrölt bors

1 kisebb tojás a kenéshez
szezámmag


 A liszteket a kockára vágott, hideg vajjal,  késes aprítóba tettem és elmorzsoltam (készíthetjük kézzel is). Tálba öntöttem, hozzáadtam, a tejfölt, citromlét, sót és gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Ha szükséges adjunk hozzá kevés hideg vizet. A tésztát lisztezett nyújtótáblára tettem és egy egyenletes vastagságú, kb. 15cm átmérőjű korongot formáztam belőle. Egy lapos tányért liszttel meghintettem ráhelyeztem a tésztát és letakarva fél órára hűtőbe raktam.


A spenótot alaposan megmostam, lecsepegtettem, a fokhagymát megpucoltam. Egy serpenyőben olajat forrósítottam, belezúztam a fokhagymát, majd rádobtam a spenótleveleket, sóztam, borsoztam és megfonnyasztottam. Fém szűrőbe tettem, és félretettem hűlni. Felszeleteltem a gombát (ha a gomba friss, hagyjuk rajta a tönkjét), elfeleztem a paradicsomokat.


Mikor a spenót kihűlt, a sütőt 180 fokra előmelegítettem. Előkészítettem egy sütőpapíros tepsit. A tésztakorongot lisztezett nyújtótáblán körülbelül 28-30cm átmérőjű körré nyújtottam és áttettem a tepsire. Egyenletesen elkentem rajta a ricottát úgy, hogy a külső peremet 3cm szélességben üresen hagytam. Rászórtam a spenótot, a gombaszeleteket, paradicsomokat, végül rámorzsoltam a mozzarellát. A tészta szélét ráhajtottam a töltelékre, a kissé felvert tojással lekentem, szezámmal megszórtam. Sütőbe tettem és 35 perc alatt megsütöttem. A sütési idő irányadó, sütőfüggő.


Tipp: ricotta helyett használhatjuk 125g juhtúró/brindza és 125g trappista vagy más kemény sajt elegyét.

2019. január 19., szombat

Füstölt lazacos spenótos quiche

A szokásos,  péntek esti lazulós meleg vacsora főszereplője ezúttal a spenót és a füstölt lazac. Nem vitatom, ez utóbbi nem olcsó alapanyag, de a recept is példázza, hogy hogyan lehet kevésből kiadós fogást készíteni és lenyűgözni vele családot, barátokat! 
Nézzétek el nekem, szeletről ezúttal nem készült fotó, mert kivételesen győzött a türelmetlenség és leültem enni..


Hozzávalók, 25cm-es kivehető aljú piteformához
A tésztához
200g liszt (60g sima, 140g tk. búza)
100g hideg vaj
1 tojás sárgája
1 csapott teáskanál sütőpor
1 csapott teáskanál só
1 evőkanál tejföl

A töltelékhez
400g mirelit, leveles spenót
1 gerezd fokhagyma
kevés olaj
100g füstölt lazac
100g mozzarella

200ml habtejszín
3 tojás
frissen őrölt bors



Elkészítettem a tésztát. A vajat elmorzsoltam a lisztekkel, legpraktikusabb ezt késes aprítóval tenni. Keverőtábla tettem és a tészta többi komponensét hozzáadva összegyúrtam. Dolgozzunk gyorsan, hogy a kezünk melegét a tészta ne vegye át. Lefedve hűtőbe tettem és egy órát pihentettem.

Míg a tészta pihent, egy serpenyőben kevés olajat melegítettem és rátettem a spenótot. Folyamatosan kevergettem, míg fel nem olvadt és a víz el nem párolgott belőle. Közben belezúztam a fokhagymát. Mikor elkészült hűvös helyre tettem hűlni.

A sütőt 180 fokra előmelegítettem, majd a tésztát lisztezett nyújtótáblán kinyújtottam és kibéleltem vele a formát. Villával megszurkáltam. Sütőpapírt terítettem bele, ráöntöttem a vakon sütéshez* használt rizsemet és 15 percig sütöttem. Közben a tejszínt a tojásokkal, borssal alaposan elkevertem. A sózással legyünk óvatosak, hisz a lazac sós.
Az elősütött tésztára rétegeztem a spenótot és az összetépkedett lazacot. Ráöntöttem a tejszínes keveréket, végül rámorzsoltam a mozzarellát. Visszatettem a sütőbe és 35 perc alatt megsütöttem. 


* Mivel mindig megkérdezi valaki... A vakon sütés nem egy felesleges hókuszpókusz, nem is bekötött szemmel ügyeskedés, hanem omlós tészták elősütése, amihez sütőpapír és valamilyen nehezék szükségeltetik. Lehet ez rizs, bab, meggymag bármi ami kéznél van.
A formába igazított, megszurkált tésztára sütőpapírt teszünk, egyenletesen elterítjük rajta a súlyt, és a receptben megadottak szerint sütjük. Ha elkészült, a magok a sütőpapírral könnyedén kiemelhetők. Ezt a "tölteléket" el lehet tenni és többször használni.
És hogy erre az egészre miért van szükség? Az elősütéssel megakadályozhatjuk, hogy a  tészta nyers "szalonnás" legyen, a tölteléktől elázzon. Megszurkálni, súlyt helyezni rá pedig azért hasznos, hogy ne púposodjon fel.

2018. október 29., hétfő

Ricottás spenóttal töltött palacsinta

Több apropója is van annak, hogy ez a recept megszületett.  Az egyik, hogy a napokban újra elkészített és posztolt Sajtos karfiolfasírt kapcsán többen jeleztétek, hogy nagyon örültök a húsmentes ételeknek. A másik, mivel itt az őszi spenót szezon, így ez a szuper alapanyag adta magát egy húsmentes fogáshoz. A harmadik pedig, hogy a blog történetének egyik legnézettebb receptje a Túrós rakott palacsinta. Régi tervem volt, hogy sós verzióban is kitalálok valami hasonlót! Remélem ezt is fogjátok szeretni!


Hozzávalók
A palacsintához
120g liszt (40g sima, 40g zabpehely, 40 tk. búza)
100ml tejszín
150-180ml víz
1 tojás
kis csokor petrezselyem, finomra vágva
1 újhagyma zöldje, felkarikázva
1 gerezd fokhagyma
20g vaj
frissen őrölt bors


A töltelékhez
350g friss spenót
250g ricotta
1 kisebb fej vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 tojás

frissen őrölt bors

A royalhoz
200ml tejszín
2 tojás


A szóráshoz
50g reszelt trappista

Kevés vaj, a forma előkészítéséhez


Összeállítottam a palacsintatésztát, zöldfűszerekkel és a fokhagymával ízesítettem. Míg a tészta pihent, elkészítettem a tölteléket.
A spenótot alaposan megmostam, lecsepegtettem, összetépkedtem és kevés olajon megfonnyasztottam. Szűrőbe tettem lecsepegni. A hagymát finomra vágtam, kevés olajon megpirítottam, majd hozzáadtam a fokhagymát. Félretettem hűlni.


A tésztából 7 darab, körülbelül 15cm átmérőjű palacsintát sütöttem. Ha a pihentetés alatt túlságosan besűrűsödik, kevés vízzel hígítsuk fel.


A sütőt 180 fokra előmelegítettem.  A hagymás alapot, az alaposan kinyomkodott spenótot, ricottát, tojást  összekevertem, sóztam, borsoztam. Egy hőálló tálat kivajaztam. A palacsintákat megkentem a töltelékkel, félbe vágtam és a tálba sorakoztattam.


Elkészítettem a royalt. A tojásokat simára kevertem a tejszínnel, sóztam, majd ráöntöttem a palacsintákra. Reszelt sajttal megszórtam és sütőbe tettem. 40 perc alatt megsütöttem és forrón tálaltam. 


További spenótos receptek ide, húsmentes fogások pedig ide kattintva érhetők el!

2018. március 18., vasárnap

Füstölt lazacos spenóttekercs

Imádjuk a füstölt lazacot, de sajnos ez nem egy olcsó hobbi. Ám ha belerakjuk ebbe a spenótos, krémsajtos tekercsbe, máris készíthetünk kevés lazaccal kiadós hidegtál szereplőt, vagy egy szuper előételt, ami a húsvéti ünnepi asztalon is biztos siker!


Hozzávalók
300g leveles spenót, friss vagy mirelit
3 tojás, L-es
120g liszt, 40g sima, 80g tk. búza
1 teáskanál sütőpor
1 evőkanál étolaj
1 gerezd fokhagyma
frissen őrölt bors
fél teáskanál só

A töltelékhez
200g tejszínes krémsajt, szobahőmérsékletű
100g füstölt lazac
pár csepp citromlé, elhagyható


Ha friss spenótból készítjük, akkor a megtisztított, alaposan lecsepegtetett kissé összetépkedett spenótot kevés zsiradékon fonnyasszuk meg. Ha kihűlt, nyomkodjuk ki a levét és botmixerrel pürésítsük kicsit.
Ha mirelit spenótból készítjük, kiengedés után alaposan csavarjuk ki, és botmixerrel pürésítsük kissé. Nem kell simára turmixolni, maradjon darabos. 


A sütőt melegítsük elő 180 fokra és készítsünk elő egy papíros sütőlemezt. Adjuk az előkészített spenóthoz a zúzott fokhagymát, tojások sárgáját, borsot, olajat. A tojások fehérjét sóval verjük laza habbá, majd részletekben forgassuk a spenótba. Végül szintén kis részletekben, szitáljuk bele a lisztet. A masszát sütőpapíros tepsin kenjük el egyenletes vastagságban, körülbelül 25x30cm-es lapnak. Tegyük sütőbe és 12 perc alatt süssük meg. Ne süssük túl, maradjon szaftos, hogy ne törjön! A piskótát vékonyan lisztezzük meg, fordítsuk át, hagyjuk pár percet hűlni, majd a sütőpapírral együtt csavarjuk fel. 
A kihűlt lapról húzzuk le a papírt. A krémsajtot keverjük simára. Felét kenjük el a lapon, majd fektessük rá a lazacszeleteket, majd jöhet a sajt másik része. Szorosan csavarjuk fel, és minimum 2 órára tegyük hűtőszekrénybe, hogy szépen szeletelhető legyen. 


Tipp: ha nem szeretjük a lazacot, készíthetjük sonkával is. A krémsajtot ízesíthetjük zöld fűszerekkel: kaporral, snidlinggel, petrezselyemmel.  

További lazacos recept itt: Lazacos sajttorta
Még több spenót! Sajtkrémes spenót szelet, spenót fasírt, tiroli spenótos gombóc, spenótos piték ide kattintva érhetők el.
További hidegtál ötletek ezen a linken. 



2017. március 11., szombat

Ordás spenótos ravioli

Akik követik a blog Facebook oldalát, bizonyára emlékeznek rá, hogy pár hete a Tésztaműhely című könyv szerzőjének, Kereki Noéminek a tésztakészítő tanfolyamán jártam. Sok érdekes dolgot tanultam és azóta érlelődött bennem a gondolat, hogy egy töltött tésztával folytatom. Ma "leporoltam" a több mint 6 éve pihenő nyújtógépemet és egy ordás, friss spenótos raviolit készítettem. Nem mondom, hogy gyorsan készülő ebéd, de az bizton állíthatom, hogy megérte a fáradtságot! 


Hozzávalók
A tésztához
200g durum tésztaliszt
50g teljes kiőrlésű búzaliszt
1 L-es tojás
csapott mokkáskanál só
víz

A töltelékhez
250g orda
150g friss, leveles spenót
1 gerezd fokhagyma
kevéske olaj

A tálaláshoz
50g vaj
100g húsos kolozsvári szalonna
reszelt parmezán
újhagyma, petrezselyem


A liszteket a sóval egy tálban elvegyítettem, hozzáadtam a felvert tojást és 120ml vizet. Ha szükséges, fokozatosan adagolva adjunk hozzá még vizet, míg a tészta össze nem áll. Ezután nyújtótáblára tettem és addig gyúrtam, míg selymes, kellemes tapintású nem lett. Ha szükséges pár csepp vízzel vagy durum liszttel lehet korrigálni az állagát. Fóliába csavartam és fél órát pihentettem.
Míg a tészta pihent, elkészítettem a tölteléket. A spenótot megmostam, alaposan lecsepegtettem, apróra tépkedtem, majd kevés olajon átforgattam, hogy elveszítse a nedvességét. Amikor kihűlt botmixerrel még jobban felaprítottam, majd a zúzott fokhagymával együtt az ordához adtam, sóztam és krémesre kevertem.
A kolozsvári szalonnát vékony csíkokra vágtam, és megpirítottam. 


A tésztából lecsíptem egy darabot és a tésztanyújtó géppel 6-os fokozatig nyújtottam. A töltelékből tészta egyik felére fél teáskanálnyi halmokat raktam, ezeket vizes ecsettel körbehúztam, majd ráhajtottam a másik felet. Egy 6 cm-es kiszúróval kiszúrtam és lisztezett tálcára tettem a raviolikat. Addig folytattam, míg a töltelék el nem fogyott, majd bő sós vízben kifőztem. Közben a vajat barnulásig olvasztottam és kifőtt tésztát megforgattam benne. Megszórtam szalonnakockákkal és találásig a főzővíz felett tartottam melegen. 
Mikor az asztalra került megszórtam újhagyma zöldjével és Grana Padanoval.


Tipp: a maradék tésztát a tésztanyújtó gép metélt készítő alkalmatosságával hasznosítottam.  
Ordát érdemes piacon, sajtkészítőknél keresni. Helyette használhatunk ricottát is. 
A megformázott tészta jól fagyasztható. 


Köszönettel Noéminek! 

Inspiráció, további ötletek: Kereki Noémi, Tésztaműhely, Az otthoni tésztakészítés titkai, Csipet Kiadó 2016.

2017. február 11., szombat

Spenótos ricottás cannelloni csirkével

A múlt heti profiterol után következzék egy újabb olasz klasszikus: a cannelloni. Sokfelé kapható durum tésztahengerek bármilyen húsos vagy zöldséges töltelékkel megtölthetők, finom szószban sülnek és a rájuk olvasztott sajt teszi őket még pazarabbá.


Hozzávalók
14 cannelloni cső

A töltelékhez
1 közepes fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
350g csirkemellfilé
200g leveles spenót, mirelit
200g ricotta
étolaj

bors

A szószhoz
1 kis fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
1 doboz kockázott paradicsom saját levében

bors
étolaj
édesítő, ha szükséges

100g reszelt sajt, nálam trappista, mozzarella vegyesen


A csirkemellet megmostam, szárazra töröltem, majd 1x1cm-es kockákra vágtam. A hagymát finomra vágtam, kevés olajon megfonnyasztottam, majd rádobtam a csirkehúst és együtt pirítottam. Hozzáadtam a fagyos spenótot, zúzott fokhagymát és addig pároltam, míg a spenót ki nem olvadt. Sóztam, borsoztam és belekevertem a ricottát.
A szószhoz a hagymát finomra vágtam, kevés olajon megfonnyasztottam, majd felöntöttem a paradicsomlével, hozzáadtam a zúzott fokhagymát, borsoztam és összeforraltam.


A sütőt 180 fokra előmelegíttetem. Egy tűzálló tálba tettem a szósz felét. A cannellonikat megtöltöttem a töltelékkel. A csövecskéket szorosan egymás mellé helyeztem a paradicsomra, majd ráöntöttem a szósz másik felét is. Alufóliával letakarva 30 percig sütöttem. Ennyi idő alatt a tészta megpuhult. Rászórtam a durvára reszelt, elkevert sajtokat és aranybarnára sütöttem.


Tipp: készíthetjük húsmentesen is, akkor adjunk több ricottát, vagy más zöldséget, pl. gombát, a töltelékhez. 
Paradicsomszósz helyett süthetjük besamelben is.

2016. október 2., vasárnap

Tiroli spenótos gombóc, juhtúrós szósszal

Az őszi spenótszezont ezennel ezzel a tradicionális, dél-tiroli spenót knödellel megnyitom. Bár hagyományosan vajban forgatják, szerintem remekül passzol hozzá egy karakteres juhtúrós, fokhagymás tejszínszósz. De ha ehhez nincs kedvünk, alapanyagunk, adhatunk hozzá akár paradicsom, vagy gombamártást is.


Hozzávalók
400g friss, leveles spenót
1 közepes fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
20g vaj
300g szikkadt tk. kenyér vagy zsemle
220ml langyos tej
2 tojás
50g ementáli vagy más jól reszelhető sajt
50g tk. liszt
kis csokor snidling (elhagyható)
kis csokor petrezselyem
só,  frissen őrölt bors, szerecsendió

Tálaláshoz
12 szelet bacon
100ml habtejszín
50g juhtúró
fokhagyma ízlés szerint
ementáli reszelve


A spenótot alaposan megmostam, apróra tépkedtem és lecsepegtettem. A vöröshagymát felkockáztam megfonnyasztottam, hozzáadtam a zúzott fokhagymát, majd a spenótot is. Addig pároltam, míg minden folyadék el nem párolgott róla. 
Míg kihűlt, a kenyeret apró kockákra vágtam és egy keverőtálba tettem. A tojásokat a langyos tejjel elkevertem, majd a kenyérre öntöttem, kicsit átforgattam, hogy mindenhová jusson. Míg megszívta magát, finomra vágtam a snidlinget és a petrezselymet, az ementálit lereszeltem. Hozzáadtam a kenyérhez, sóztam, borsoztam és egy csipet szerecsendiót szórtam rá. Végül belekevertem a lisztet és alaposan összedolgoztam. 


Vizet forraltam, sót dobtam bele. Vizes kézzel gombócokat formáztam és a gyöngyöző vízbe tettem őket. A hőt közben alacsonyabbra vettem és 10 percig főztem a gombócokat. Lecsepegtettem és kevés vajon átforgatva hőálló tálban, tálalásig langyos sütőbe tettem őket.
A tejszínt felforrósítottam és juhtúróval, fokhagymával elkevertem. A szalonnát kevés olajon ropogósra sütöttem és tálaltam a gombócokat. 


Tipp: Készíthetjük mirelit leveles spenótból is. A kifőzött gombócok jól fagyaszthatóak.

Bár az ötletet egy áruházlánc receptes szórólapja adta, de mielőtt nekiláttam, kissé elmélyedtem az osztrák gombóc irodalomban, így most konkrét forrást nem jelölök meg.

2016. május 10., kedd

Színes zöldségpite

Több hasznos tulajdonsága is van ennek a pitének. Színpompás, finom, gyorsan összedobható és hidegen is finom. Az már csak ráadás, hogy alig tartalmaz szénhidrátot.


Hozzávalók / 28cm-es pitetálhoz
200g cukkini
200g friss, leveles spenót
100g piros húsú paprika, nálam kápia
100g paradicsom
1 gerezd fokhagyma
1 kis csokor petrezselyem
2 evőkanál olaj
6 tojás
100g tejföl
100g trappista sajt
50g tk. búzaliszt

frissen őrölt bors

kevés vaj és liszt a forma előkészítéséhez


A zöldségeket megmostam. A paprikát, cukkinit, paradicsomot felkockáztam. A petrezselymet finomra vágtam, a sajtot nagy lyukú reszelőn lereszeltem. Egy serpenyőben olajat forrósítottam pár percig sütöttem a paprikát és a cukkinit. Hozzáadtam a zúzott fokhagymát és az alaposan lecsepegtetett spenótot és a paradicsomot. Mikor a spenót megfonnyadt levettem a tűztől. Sóztam, borsoztam. 
A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A pitetálat vékonyan kivajaztam, liszteztem. A tojásokat egy nagyobb tálba engedtem, elkevertem a tejföllel, liszttel, petrezselyemmel, sajttal és a zöldségekkel. A masszát beleöntöttem a tálba és 20 perc alatt megsütöttem.



2016. március 26., szombat

Sajtkrémes spenótszelet

Rendhagyó süteménnyel készültem az ünnepre. Könnyű, krémes és sós! Készülhet forrázott friss spenótlevelekből, vagy akár mirelit parajpüréből is. A töltelékbe gomba került, de elhagyhatjuk, vagy lecserélhetjük más zöldségre is.


Hozzávalók
A spenótos piskótához
6 tojás
120g liszt (40g sima búza, 80g tk. búza)
2 teáskanál sütőpor
200g spenótpüré, lecsepegtetés utáni súly
50g tejföl
40ml olaj
fél teáskanál só

A töltelékhez
300g natúr krémsajt
100g feta
50g tejföl
200g csiperke
kevés zsiradék
kis csokor kapor
egy apró gerezd fokhagyma
frissen őrölt bors
5g porzselatin
50ml hideg víz

Zöldségek, kapor a díszítéshez


A spenótot sűrű szitában alaposan lecsepegtettem. A sütőt 180 fokra előmelegítettem és előkészítettem egy 32x38cm-es sütőpapíros tepsit.
A tojásokat kettéválasztottam, a sárgáját akkora keverőtálba tettem amiben az egész tészta el fog férni, majd a tejföllel alaposan kihabosítottam. Belekevertem az olajat, spenótot. A fehérjét a sóval habbá vertem, egy spatulával beleforgattam a spenótos részbe, végül belekevertem a sütőporos lisztet. Lapot kentem és 20 perc alatt megsütöttem. A kész piskótát vékonyan meghintettem liszttel és átfordítva hagytam kihűlni. Lehúztam róla a sütőpapírt, leszéleztem és három 12 cm-es csíkba vágtam.
A gombát megtisztítottam, felszeleteltem, borsoztam és megpároltam. A zselatint fém tálkában a hideg vízzel beáztattam. A fetát összetörtem, a krémsajttal, tejföllel egyneműre kevertem. Ha túl darabos lenne, törjük át. Hozzáadtam a kaprot, fokhagymát, őrölt borsot. A zselatint vízgőz felett megolvasztottam és belekevertem a krémsajtos masszába. 
Egy habkártyányit félretettem a tetejére, majd két lapot a krémmel és a gombaszeletekkel összetöltöttem. Végül a félretett krémmel bevontam a sütemény tetejét. Hűtőszekrénybe tettem és pár órát pihentettem. Szeletelés után zöldségekkel díszítettem.


A recept amit átdolgoztam itt található.

2016. január 30., szombat

Sajtos spenótfasírt

Akik régóta olvassák a blogomat, bizonyára észrevették, hogy szívesen készítek fasírtokat, nem csak húsból, gabonából, de zöldségekből is. Tegnap a piacon csodaszép, friss spenótot vettem. De az unalmas főzelék helyett ez a fasírt készült, zöldfűszeres tejföllel és némi rósejbnivel.


Hozzávalók
500g friss spenót
130g reszelt sajt, nálam 80g trappista, 50g parmezán
3 tojás
100g házi teljes kiőrlésű zsemlemorzsa
2 gerezd fokhagyma
só, figyelembe véve, hogy a sajtok sósak
bors
zsiradék a sütéshez

A mártogatóhoz
150g tejföl
snidling, petrezselyem, némi kapor


A spenótot alaposan megmostam, lecsepegtettem, összetépkedtem és kevés olajon megfonnyasztottam, de csak annyira, hogy összeessen. Szűrőbe tettem, és megvártam míg kihűlt. Egy papírtörlővel leterített tálcán leitattam róla a nedvességet.
Keverőtálba tettem, hozzáadtam a tojást, zúzott fokhagymát, sajtokat, zsemlemorzsát, sóztam, borsoztam. Összeállítottam a masszát úgy, hogy jól formázható legyen. Ha nedvesebb a spenót, szükség lehet még plusz zsemlemorzsára.
Diónyi golyókat formáztam, majd forró olajban aranybarnára sütöttem őket. Papírtörlőre szedtem.
A mártogatóhoz elkevertem a tejfölt finomra vágott snidlinggel, petrezselyemmel és kevéske kaporral. Kaporból keveset használtam, mert azt szerettem volna, hogy inkább a metélőhagyma domináljon.


Tipp: Ha apróbb golyókat készítünk, hidegen, vendégváró falatkaként, finger foodként is remek. 
Zsemlemorzsa helyett használhatunk zabpelyhet, friss spenót helyett pedig leveles fagyasztottat. Ez esetben nem szükséges a spenótot olajon megfonnyasztani.

2015. április 11., szombat

Lazacos-spenótos pite

Egy ideje nagy rajongója vagyok a skandináv krimiknek, de be kell valljam, vajmi keveset tudok a északi népek konyhájáról. Így nagyon megörültem, amikor emellett a Finn lazacos pite recept mellett pár sort olvashattam a finn Julia Child-ról,  Beatrice Ojakangasról is. Aztán persze gombhoz a kabátot módon átszabtam a dolgot, hisz már kapható a tavasz egyik első hírnöke: a spenót!


Hozzávalók
Sós linzerhez
350g liszt (120g teljes kiőrlésű búza, 120g őrölt zabpehely, 110g durum liszt)
200g hideg vaj 
1 csapott teáskanál sütőpor
1 tojás sárgája
100ml tejszín


Töltelékhez
300g lazacfilé
300g friss spenót
2-3 gerezd fokhagyma
80 g bulgur

bors
némi olaj
1 tojás és pár csepp tejszín a kenéshez


Először a sós linzert készítettem el. A liszteket elkevertem a sóval, sütőporral, majd elmorzsoltam a vajjal, hozzáadtam a tojás sárgáját, tejszínt és gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Mint az édes verziónál, itt is fontos, hogy hideg vajjal dolgozzunk, csak annyi ideig gyúrjuk míg feltétlenül szükséges, hogy a kezünk melegétől ne csapódjon ki a zsiradék, ne égjen le a tészta. A kész tésztát fóliába csomagoltam és hűtőszekrénybe tettem.
A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A lazacfilét megmostam, letöröltem, bőrös felével enyhén olajozott tepsibe tettem, sóztam, borsoztam majd alufóliával lefedve megsütöttem. Áttettem egy tálba, lehúztam a bőrét és villával kicsit összetörtem.
Míg a hal sült, a bulgurt kétszeres sós vízben megfőztem. A spenótot megmostam, alaposan lecsepegtettem és pici olajon megfonnyasztottam. Mikor elkészült hozzákevertem a zúzott fokhagymát, sót, borsot.
Sütőpapírból kivágtam egy hal alakú sablont. A tészta felét lisztezett nyújtótáblán 2-3mm vékonyra nyújtottam, majd a sablon segítségével körbevágtam és átettem egy papíros sütőlemezre. 
Először a bulgur felét terítettem el a tésztán úgy, hogy körülbelül 2-3cm-es peremet hagytam. Erre tettem az alaposan kicsavart spenótot, majd a lazacot és végül a bulgur másik felét, hal alakot formázva.


Felhajtottam a tésztaperemet és lekentem a tejszínnel alaposan felvert tojással.
A sablonból akkora darabot levágtam, hogy jól fedje a tölteléket. Kinyújtottam, kiszabtam a maradék tésztát, és beborítottam vele a pitét. A fennmaradó tésztaszélekből egy 2cm-es kiszúró segítségével pikkelyeket szaggattam, a korongok egyik oldalát levágtam és a tojással lekent halra tettem. Mikor elkészültem az egészet átkentem , majd egy villa és egy fogvájó segítségével megszurkáltam a halat, hogy a sütéskor keletkező gőz szabadon tudjon távozni. A hal farkát bevagdostam és egy fél paprikával töltött olajbogyó lett a szeme. 


180 fokos sütőben bő fél óra alatt aranybarnára sütöttem. 


Köszönettel a rakottkert blog háziasszonyának!

2014. szeptember 5., péntek

Spenótos pite

Megérkezett az ősz és vele együtt az idei második spenótszezon. A mai piaci körutamon gyönyörű spenótra sikerült szert tennem, és rögtön tudtam mit fogok készíteni belőle. Sós linzer alapra került, túróval, fokhagymával, szerecsendióval fűszerezve.


Hozzávalók
28 cm-es pitetálhoz

Sós linzer
200 g liszt (100 g őrölt zabpehely, 50 g durum liszt, 50 g teljes kiőrlésű búzaliszt)
80 g puha vaj
1 tojás sárgája
fél mokkáskanál sütőpor

2-3 evőkanál hideg víz

Töltelék
300 g friss spenót
1 evőkanálnyi olaj
250 g túró
200 ml tejszín
1 tojás
1 tojás fehérje
2 nagy gerezd fokhagyma
1 evőkanál étkezési keményítő

bors
szerecsendió
80 g reszelt trappista

A tészta hozzávalóiból sós linzertésztát gyúrok, a vajat elmorzsolom a sütőporos, sós liszttel, hozzáadom a tojás sárgáját, majd annyi hideg vizet, hogy jól nyújtható tésztát kapjak. A tésztát legalább egy órára hűtőbe teszem, majd kinyújtom, a formába igazítom, villával megszurkálom és 180 fokra előmelegített sütőben, vakon félkészre sütöm. (A vakon sütés célja, hogy tésztánk ne púposodjon fel, a széle ne csússzon bele a formába. Így elkerülhető az is, hogy "szalonnás", nyers maradjon. Módja: terítsünk a tésztára sütőpapírt és 1-1,5 cm vastagon szórjunk rá bármilyen magot, pl.lencsét, rizst, meggymagot. Sütés után ezt a "tölteléket" eltehetjük és máskor is használhatjuk.)

Míg a tészta sül, elkészítem a tölteléket. A spenótot megmosom, lecsepegtetem, apróra tépem, majd felforrósított olajon kicsit megfonnyasztom. A túrót a tojásokkal, tejszínnel elkeverem, hozzáadom a zúzott fokhagymát, szerecsendiót, sózom, borsozom és végül belekeverem a kicsavart spenótot és az étkezési keményítőt. 


A tölteléket ráteszem a tésztára, elsimítom, megszórom sajttal és 180 fokra előmelegített sütőben 40 perc alatt készre sütöm.


Remek kísérője lehet egy pohárka száraz vörös bor.