A következő címkéjű bejegyzések mutatása: áfonya. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: áfonya. Összes bejegyzés megjelenítése

2024. augusztus 9., péntek

Áfonyás muffin

Morzsaimádatom folytatásaként ez a vajas, áfonyás muffin kapott most egy extra ropogós, zabpelyhes réteget. Természetesen a morzsa elhagyható, vagy vágott olajos magokra cserélhető. A tíz darab nem elírás, azt szerettem volna, hogy szép magas, a formából szinte kicsorduló tésztájú sütijeim legyenek.


Hozzávalók, 10 muffinhoz 

A tésztához
250g liszt (75g sima, 185g tk. búza)
2 csapott teáskanál sütőpor
fél teáskanál szódabikarbóna
1 mokkáskanál fahéj/ ízlés szerint
1 kezeletlen citrom héja
125g olvasztott vaj 
1 tojás
150ml tej (vagy vizes tejszín)
130g tejföl
120g cukornak megfelelő édesítő
 
A morzsához
35g puha vaj
35g tk. búzaliszt
20g cukornak megfelelő édesítő
20g nagyszemű zabpehely
fahéj/ ízlés szerint
 
200g áfonya 
 

 
A morzsához a puha vajat elmorzsoltam a liszttel, édesítővel, hozzáadtam a zabpelyhet és egy csipet fahéjat. Hűtőbe tettem. A finom, vajas, gyümölcsös sütemény megkoronázása a fahéjas, ropogós tészta.

A sütőt 180 fokra melegítettem és előkészítettem a muffinformát a kapszlikkal.

A szárazanyagokat egy tálba mértem és összekevertem. Egy másik, nagyobb keverőtálban megolvasztottam a vajat, hozzáadtam a tojást, édesítőt, tejet és tejfölt. Simára kevertem, majd beleforgattam a szárazanyagos keveréket, végül az áfonyát. A tésztát habzsákba tettem és a formákba nyomtam. Habzsák híján adagoljuk kanállal. A sütik tetején szétosztottam a morzsát , sütőbe tettem és 25 perc alatt megsütöttem. A sütési idő irányadó, ellenőrizzük tűpróbával, hogy a sütemény megsült-e. A kész muffinokat rácsra tettem kihűlni. 

Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!

2024. augusztus 3., szombat

Áfonyás pudingos morzsatorta

Nagyon szeretem ezeket a német konyhából eredeztethető morzsás sütiket. Könnyű és egyszerű vele dolgozni, mert nem kell a tésztát nyújtani, megsülve pedig klassz ropogós, amit még egy kis szeletelt mandula, vagy nagyszemű zabpehely hozzáadásával lehet fokozni. A vaníliakrém és áfonya kombinációját pedig azt hiszem nem kell külön dicsérnem.
Van még egy echte német motívum a képen, egy jó barátunk édesanyjának a hagyatékából származó, szépséges hagymás tálka, amit ezúton is még egyszer nagyon köszönök! 
 
 
Hozzávalók, 25cm-es kivehető aljú piteformához
A tésztához
300g liszt (90g sima, 210g tk. búza)
150g hideg vaj
60g cukornak megfelelő édesítő
1 tojás
1 kezeletlen citrom héja
 
A krémhez
600ml tej (vagy 300ml tejszín, 300ml víz)
50g vaníliás pudingpor
2 tojás sárgája
70g cukornak megfelelő édesítő
vaníliaőrlemény
35g vaj 

250g áfonya (készíthető mirelittel is)
25g szeletelt mandula, elhagyható


Először a morzsát készítettem el. A liszteket elvegyítettem, elmorzsoltam a hideg felkockázott vajjal, leggyorsabb késes aprítóval. Hozzáadtam az édesítőt, a kissé felvert tojást, citromhéjat és morzsás állagúra összedolgoztam. Hűtőbe tettem.
 
Megfőztem a krémet. A krémport nagyobb fém tálba tettem, kevés tejjel és a tojássárgákkal  csomómentesre kevertem. A maradék tejet az édesítővel és vaníliaőrleménnyel felforraltam. Mikor a tej forrni kezdett, 2 merőkanálnyi forró tejet hozzáadtam a tojásos alaphoz, elkevertem, majd besűrítettem vele a forrásban lévő tejet. Ezzel a hőkiegyenlítéssel elkerülhető, hogy kicsapódjon a tojás. Végül a forró krémbe belekevertem a felkockázott vajat. Átöntöttem egy tepsibe, hogy gyorsabban hűljön  és közvetlenül a krémre folpack fóliát tettem. Ezzel elkerülhető, hogy a krém bőrös legyen.
 
A sütőt 180 fokra melegítettem. A morzsa kétharmadát beletettem a formába, egyenletesen elsimítottam benne úgy, hogy az oldalára is kerüljön. Egy habkártya segítségével erősen lenyomkodtam. 12 percig elősütöttem. 
A krémet átkevertem (nem baj, ha nem hűlt ki teljesen), elsimítottam a tésztán, rászórtam a megmosott, jól lecsepegtetett áfonyát, végül a maradék morzsát, amit a mandulával elkevertem.
Sütőbe tettem és 50 perc alatt megsütöttem. A sütési idő irányadó, sütőfüggő. Ha nagyon pirulna, tegyünk rá sütőpapírt.
A kész sütit hideg helyre tettem, amikor langyosra hűlt, hűtőbe állítottam. A szép szeletelhetőség érdekében jó, ha megvárjuk míg teljesen megdermed, legalább 4-5 órát áll.

Tipp: morzsa helyett készíthető reszelt tésztával is. Ekkor a tésztát gyúrjuk össze, tegyük mélyhűtőbe és nagy lyukú reszelővel reszeljük.
Kissé szerencsétlen mennyiség a receptben szereplő 50g krémpor, mert a pudingporok általában 40 grammosak. Ha nem akarunk egy másik zacskót megbontani, egészítsük ki étkezési keményítővel.
A megmaradt tojásfehérjéket kis edényben mélyhűtőbe tettem, későbbi felhasználásra. Receptek tojásfehérjéhez: ide kattintva.
Ha te is szereted a morzsás sütiket itt találsz még többet! 
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

 

2024. július 4., csütörtök

Gyümölcsös ricotta kocka

Könnyű nyári desszert, ricottából, ami éppen akad otthon és érik a kertben (nálunk szeder), gyümölcsökkel. Összeállítással, sütéssel együtt egy óra alatt kész is van, már csak meg kell várni, hogy kihűljön!


Hozzávalók, 21x28cm-es tepsihez
500g ricotta
120g cukornak megfelelő édesítő
4 L-es méretű tojás
75g teljes kiőrlésű liszt
1 teáskanál sütőpor
késhegynyi vaníliaőrlemény
fél kezeletlen citrom héja és leve
 
gyümölcsök ízlés szerint, nálam: nektarin, őszibarack, áfonya, meggy, szeder 
 

A sütőt 180 fokra előmelegítettem, a sütőkeretet papírozott tepsire készítettem. Helyette használhatunk hagyományos tepsit, papírral vagy vékonyan vajazva, lisztezve. 
Megmostam a gyümölcsöket, a barackokat felszeleteltem, a bogyósokat alaposan lecsepegtettem. 
A tojásokat kettéválasztottam, a fehérjét az édesítő felével laza, tejföl sűrű habbá vertem.  A sárgáját az édesítő másik felével fehéredésig kevertem, hozzáadtam a citromhéjat, ricottát, simára kevertem, beleforgattam a fehérjét, végül beleszitáltam a sütőporral elkevert lisztet. A kész masszát belesimítottam a formába, megszórtam a gyümölcsökkel és az előmelegített sütőben 45 perc alatt megsütöttem. 
 
Tipp: ricotta helyett készíthető krémesebb tehéntúróval is.

 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

 

2022. szeptember 25., vasárnap

Márványos áfonyás rolád

Nézzétek el nekem, ha elfogult vagyok, de azt hiszem mondhatjuk erre a sütire, hogy ez az "áfonya mámora"! Még lehet a piacon friss áfonyát kapni, bár az ára elég borsos, de ebben a roládban az a nagyszerű, hogy kevés kell bele. A kissé felfőzött áfonya és a leve gyönyörű márványosra festi és ízesíti a citromos mascarponehabot. 
Bónusz: téli napokon mirelit áfonyával vagy más bogyós gyümölccsel is készíthető! 
 

A piskótához
5 tojás
100g tk. búzaliszt 
fél mokkáskanál sütőpor
80 g cukornak megfelelő édesítő
1 evőkanál étolaj

A krémhez
100g áfonya
250g mascarpone
250g habtejszín, 30%-os
10g porzselatin
80ml hideg víz
40g cukornak megfelelő édesítő, ízlés szerint
1 kezeletlen citrom héja
citromlé, ízlés szerint
 
tejszínhab, pár szem áfonya és mentalevél a díszítéshez
 
 
Az áfonyát megmostam, és pár csepp vízzel felforraltam. Nem kell hosszasan főzni, a lényeg, hogy kissé megpuhuljanak a szemek és legyen kevéske leve. Félretettem hűlni.
A tészta hozzávalóiból a szokásos módon piskótát sütöttem. A piskóta készítés aranyszabályait lásd: itt. A kisült lapot vékonyan meghintettem liszttel és átfordítottam. Pár percet pihentettem és felcsavartam. Nem szükséges külön vizes ruhát használni, csavarjuk melegen a saját papírjával együtt.   
A zselatint fémtálkába tettem és hideg vízzel beáztattam. A piskótalapról lesepertem a lisztet, lehúztam róla a papírt. Bőrös felével felfelé rátettem egy tiszta sütőpapírra.
 
 

A mascarponét keverőtálba tettem, hozzáadtam az édesítőt, citromhéjat, és a kis részletekben beleöntött tejszínnel habosra kevertem. Ha dobozos tejszínt használunk, figyeljünk rá, hogy a zsír ne maradjon a dobozban! Citromlével ízesítettem, majd vékony sugárban belecsorgattam és elkevertem a vízgőz felett megmelegített zselatint. Hozzáadtam az áfonyát és spatulával beleforgattam. Ne keverjük sokáig, hogy márványos maradjon.
A krémet elsimítottam a piskótán, és a sütőpapír segítségével felcsavartam. Ügyeljünk rá, hogy a piskóta széle a rolád aljára kerüljön. Hűtőbe tettem, szeletelés előtt két órát pihentettem. Tejszínhabbal, áfonyaszemekkel és mentával díszítettem. 
 
Egy kis segítség azoknak, akik tartanak a zselatintól. Pár apróságot átgondolva, nagyon egyszerű vele bánni. A krém, amibe belekeverjük relatív hideg. Ha a zselatinunk nem elég meleg, akkor kicsapódik és csomós lesz. Ha viszont túl forró, akkor megolvaszthatja a krémet és az elfolyhat. Ezért kell megtalálni azt a hőmérsékletet, ami a kézmelegnél erősebb, de még nem forró. A zselatint mindig lassú sugárban, a krémet folyamatosan forgatva, öntjük a krémhez, ügyelve rá, hogy keverés közben minél kevésbé törjük össze a habot. 
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

 

2022. augusztus 7., vasárnap

Nektarinos galette mandulakrémmel

Most, hogy egy icipicit hűvösebb lett hétvégére, egy  egyszerű és üde desszertet, nektarinos galettet készítettem, frangipane-nal, azaz sült mandulakrémmel. Aki esetleg nem ismerné a galettet, ez egy tradicionális francia pite, amihez nincs szükség tortakarikára, pitetálra, mert a tészta adja a formát. Ha nem szabályosan kerek az sem baj, mert annál szebb, minél rusztikusabban néz ki. Készülhet bármilyen szezonális gyümölccsel. Önmagában is finom, de maga a tökély, ha megkoronázzuk egy gombóc házi vanília fagyival. 

 

 
Hozzávalók
A tésztához
200g liszt (60g sima, 140g tk. búza)
100g vaj
50g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi cukorhelyettesítő
1 kanál citromlé
2-3 evőkanál jéghideg víz
fél kezeletlen citrom héja

A töltelékhez
100g őrölt mandula
80g vaj
40g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi cukorhelyettesítő
15g tk. búzaliszt
2 tojás
1 evőkanál rum (elhagyható)
1 teásnakanál mandula aroma (elhagyható)
4-5 keményebb, magvaváló nektarin
(2 evőkanál citromlé, fél teáskanál negyedannyi, 1 teáskanál étkezési keményítő - elhagyható)
áfonya
szeletelt mandula
 
 
A liszteket a kockára vágott, hideg vajjal,  késes aprítóba tettem és elmorzsoltam (készíthetjük kézzel is). Tálba öntöttem, hozzáadtam, citromlét, édesítőt, kis részletekben hideg vizet, majd gyors mozdulatokkal összegyúrtam. A tésztát lisztezett nyújtótáblára tettem és egy egyenletes vastagságú, kb. 15 cm átmérőjű korongot formáztam belőle. Egy lapos tányért liszttel meghintettem ráhelyeztem a tésztát és letakarva fél órára hűtőbe raktam.
Míg a tészta pihent, elkészítettem a mandulakrémet. A puha vajat habosra kevertem a negyedannyival,  tojásokkal (amiből egy evőkanálnyit félretettem a kenéshez) hozzáadtam a mandulát, lisztet, rumot, mandula aromát. Magas fokozaton addig kevertem, míg a frangipane laza és homogén nem lett.
 

 
A sütőt 180 fokra felmelegíttettem. Előkészíttetem egy sütőpapíros tepsit. A nektarinokat félbe vágtam, kivettem a magjukat és szeletekre vágtam és megforgattam a citromlé, keményítő, édesítő keverékében (ez a fázis kihagyható, fényes "bevonatot" ad a gyümölcsnek).
A tésztakorongot lisztezett nyújtótáblán körülbelül 3mm vékonyra, kerekre nyújtottam, áttettem a tepsire. 3 cm-es peremet hagyva egyenletesen elkentem rajta a mandulakrémet és rátettem a barackokat és az áfonyát. A tészta szélét felhajtottam hajtottam, a félretett tojással lekentem, szeletelt mandulával megszórtam és sütőbe tettem. 40 perc alatt aranybarnára sütöttem. 

A bónusz vanília fagyi receptje ide kattintva olvasható.

A frangipane Michel Roux: Desserts - Meine Leidenschaft (Christian Verlag, München, 1995)  című könyvében lévő recept átdolgozása
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

 
 

2021. augusztus 1., vasárnap

Financier bogyós gyümölcsökkel

Legnagyobb örömünkre idén szép termést hoz a tüskétlen szeder bokrocskánk. Bár a termés gyakran be sem ér a házba, ma rezerváltam pár szemet ehhez süteményhez. Mióta kipróbáltam és beleszerettem a barna vajas sütikbe, tervezem, hogy készítek egy adagot ezekből a pazar financierekből. 
Szeder helyett tehetünk rá más bogyós gyümölcsöket, de akár megfelelő méretűre vágott nektarint is. 
Ha nincs mini sütőformánk, használjunk normál méretű muffintepsit, de egyben is megsüthetjük és téglatestekre szeletelhetjük a süteményt. 

 
Hozzávalók, 24+6 mini, vagy 10 db nagy muffinformához
125g vaj 
60g tk. búzaliszt
60g őrölt mandula 
1 teáskanál sütőpor
90g cukornak megfelelő édesítő porítva
120g tojásfehérje, kb. 4 tojás fehérje
kevés vaj és liszt a forma előkészítéséhez
szeder, málna, áfonya
 

 
A vajat egy tapadásmentes lábasban tettem és barna vajat készítettem. (Lásd ide kattintva.)  Félretettem hűlni. 
A sütőt 180 fokra előmelegítettem, a formát vékonyan vajaztam, liszteztem. A lisztet, mandulát, sütőport, por édesítőt egy tálba mértem és alaposan elkevertem.
 
 
A fehérjét egy nagyobb tálban laza habbá vertem, majd több részletben beleszitáltam és kevertem a lisztes keveréket. Végül hozzáadtam a barna vajat. A masszát a formába töltöttem úgy, hogy 3/4-ig érjen egy-egy adag. Mindegyik tetejére egy szem málnát, szedret vagy három áfonyát tettem. Sütőbe toltam és 17 perc alatt megsütöttem. A sütési idő irányadó, sütőfüggő. A kész sütiket rácsra szedtem kihűlni. Mikor a forma kihűlt, megsütöttem a maradék tésztát is. 

Inspiráció:  Pardon your French blog. 
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!


2021. január 20., szerda

Barna vajas, lekváros teasütemény

Egy svéd blogon találtam ezt az egyszerűségében fantasztikus teasüteményt és mikor végre jutott időm alaposabban megnézni nagyon megörültem a receptnek, egyfelől mert  barnára sütött vajjal készül. Ezzel a módszerrel pedig egy évek (mit évek, évtized) óta hiányzó karamelles ízt lehet elérni. Nem csak az íze, de az illata is csodálatos, áfonyalekvárral pedig egyenesen mennyei. Másfelől pedig azért azért örvendetes, mert végre értelmet nyert a kihasználatlanul heverő mini muffinformám.


Hozzávalók, 24 darabhoz 
250g vaj
60-80g porcukornak megfelelő édesítő, attól függően, hogy  a lekvárunk milyen édes
5g sütőpor
250g liszt (75g sima, 175g tk. búza)
1 teáskanál vanília őrlemény

150g savanykás gyümölcslekvár, áfonyalekvárt használtam
nyírfaporcukor a díszítéshez, elhagyható
 
 
Először a barna vajat készítettem el. A vajat kockákra vágtam, egy tapadásmentes fehér bevonatú lábosba tettem és közepes hőmérsékleten, folyamatosan kevergetve melegíteni kezdtem.  Előbb habos lett, majd  a benne lévő tejfehérje apró barna pöttyökké karamellizálódott. Ekkor a tűzről levettem és azonnal átöntöttem egy fém tálba. Ezzel megakadályoztam, hogy a forró lábasban tovább süljön, esetleg megégjen. (Ha nincs világos bevonatú edényünk, készítsünk a tűzhely mellé egy fehér tányért és kanalat, próbálgatni, hogy megfelelő-e a vaj színe.) 
 

Amikor a vaj teljesen kihűlt a sütőt 180 fokra melegítettem. Belekevertem a vajba az édesítőt, sütőporral vegyített lisztet és a vaníliát. A tésztát 24 egyenlő részre osztottam (22g) és golyókat formáztam, amiket egyenesen beletettem a formába. A tészták közepébe egy-egy, körülbelül 2,5 cm-es lyukat fúrtam. Erre legalkalmasabbnak a lisztbe mártott nokedliszaggató bizonyult. Minden mélyedésbe 1-1 teáskanál lekvárt tettem. Sütőbe tettem és 15 perc alatt megsütöttem. A sütési idő irányadó, sütőfüggő. A tészta melegen kicsit lágy, akkor jó, ha kezd barnulni. Langyosan egy tálca felett átfordítottam és óvatos mozdulatokkal kiütögettem a a formából. 

Tipp: ha nincs gyümölcslekvárunk főzzünk fel mirelit bogyós gyümölcsöt kevés vízzel, édesítsük, ha szükséges. 




Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!

2020. augusztus 1., szombat

Áfonyás túrótorta


Magam is meglepődöm néha, milyen gyorsan telik az idő, pláne ha arra gondolok, hogy a napokban lesz 6 éve, hogy az életem része a blog. Nem untatlak benneteket mindenféle statisztikákkal, ezek a számok igazán csak nekem fontosak és beszédesek. De fantasztikusak és ezért nektek vagyok hálás, kedves olvasók!
Ennek örömére, mi mást hozhatnék az évfordulóra, mint egy valódi "áfonya mámorát", krémtúróval, morzsával, mandulával és sok-sok szeretettel! 


Hozzávalók, 26cm-es tortakarikához
A tésztához
300g tk. búzaliszt  
5g sütőpor
250g puha vaj
100g cukornak megfelelő édesítő
1 tojás
fél kezeletlen citrom héja
30g szeletelt mandula 
kevés vaj és liszt a forma előkészítéshez

A krémhez
750g krémes tehéntúró, szobahőmérsékletű
100g puha vaj
3 tojás, szobahőmérsékletű
150g cukornak megfelelő édesítő
fél kezeletlen citrom héja és leve, ízlés szerint
30g vaníliás krémpor (főzni való pudingpor)
300g áfonya (fagyasztott is lehet)



A sütőt 180 fokra melegítettem, a tortaformát vékonyan kivajaztam, liszteztem. A tésztához szánt vajat robotgépbe tettem, kihabosítottam az édesítővel, tojással. Hozzáadtam a sütőporral elkevert lisztet és citromhéjat. Nem szabad tésztává gyúrni, morzsás állagú kell maradjon. Hűtőszekrénybe tettem. A áfonyát megmostam, alaposan lecsepegtettem.  


Elkészíttetem a krémet. A vajat habosra kevertem az édesítővel, citromhéjjal, egyesével hozzáadtam a tojásokat, majd kisebb adagokban a túrót. Mikor a túró belekerül, ne keverjük gyorsan és sokáig, nem kell hogy levegős legyen, csak egynemű. Végül mehet bele a krémpor. 
 
 
A tészta kétharmadát a formába tettem és egyenletesen szétterítettem. Habkártyával lenyomkodtam. 
Ráöntöttem a túrós tölteléket, elsimítottam, majd rászórtam az áfonyát. A félretett morzsába belekevertem a mandulát és rátettem a gyümölcs tetejére.
Sütőbe állítottam és 55 perc alatt megsütöttem. Ez az idő irányadó, sütőfüggő. Mikor kicsit kihűlt, levettem róla a tortakarikát. Akkor lehet szépen szeletelni, ha teljesen megdermedt. Hogy összeérjenek az ízek, legalább 6-8 órát pihentessük hűtőben. 
 
 
Tipp: a torta krémes túróval az igazi. Ha ilyenhez nem jutunk hozzá, készíthetjük 500g áttört túró és 250g mascarpone keverékéből is.
Áfonya helyett megszórhatjuk más bogyós gyümölccsel, nektarinnal is. Ha tetejére nem szeretnénk morzsát tenni, vegyük a tészta kétharmadát. 

Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 
 

2020. január 4., szombat

Mennyei citromtorta

Régi szokásunkhoz híven idén is elutaztunk kipihenni az ünnepeket. Tavaly olyan jól éreztük magunkat Siklóson, hogy ismét a Villányi régió lett az úticélunk. Bőven akadt még látnivaló a környéken. Például ellátogattunk a máriagyűdi kegyhelyre, majd betértünk a Czukor Borsó lakáskávézóba. A hely lenyűgöző, de sajnos mint a neve is mutatja, nekem nem "termett babér". Bár a szabályokat egy falat erejéig áthágtam és megkóstoltam a levendulás citromtortájukat, ami olyan pazar, hogy továbbgondolásért kiáltott. Így a Meyer citrom szezont kihasználva megalkottam a saját, cukormentes verziómat. 
Az elkészítéshez segítségül hívtam a karácsonyi ajándékomat, A cukrászat magasiskolája című könyvet (Geopen Könyvkiadó, 2019), és a Citromos víkend nevű sütemény lett a tortám alapja. 
Ha nem ismernéd a Meyer citromot  ide és ide kattintva olvashatsz róla és találhatsz más recepteket!


Hozzávalók, 24cm-es tortakarikához
A piskótához
4 L-es tojás
1 kezeletlen citrom héja
120g cukornak megfelelő édesítő, nálam nyírfacukor
170g liszt (50g sima, 120g tk. búza)
1 csapott mokkáskanál sütőpor
150g olvasztott vaj
kevés vaj és liszt a forma előkészítéséhez

A töltelékhez
Lemon curd
120ml citromlé meyer citromból
1 kezeletlen citrom héja
2 tojás
2 tojás sárgája
160g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi
60g vaj

400g szobahőmérsékletű mascarpone

50g savanykás lekvár, nálam áfonya

citromhéj, pisztácia a díszítéshez


A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A tortaformát vékonyan kivajaztam, liszteztem. A tojásokat, citromhéjat robotgépbe tettem és a nyírfacukorral fehéredésig  sűrű habbá vertem. Beleszitáltam a sütőporral elegyített liszteket, kézi habverővel elkevertem, majd beleforgattam az olvasztott vajat. Az előkészített tortaformába tettem, elsimítottam és 40 perc alatt megsütöttem. Tűpróbával ellenőrizhető, hogy megsült-e. A sütési idő irányadó, ne szárítsuk ki, hogy szaftos, puha legyen a piskótánk. Az elkészült tortakarikát a formából kivágtam és egy rácsra fordítottam kihűlni.
Míg a felvert sült, elkészítettem a lemon curd-t. A kifacsart citromlét fém tálba szűrtem, hozzáadtam a citromhéjat, tojásokat és az édesítőt. Vízgőzre állítottam és folyamatosan keverve besűrítettem. Amikor sűrű, krémes állagú lett,  belekockáztam és elkevertem a vajjal. Hűvös helyre tettem kihűlni.


 A kihűlt piskótát félbevágtam, az alsó lapot vékonyan megkentem áfonyalekvárral és visszatettem az időközben elmosott, szárazra törölt tortakarikába. A mascarponét keverőtálba tettem és habosítani kezdtem. Kis adagokban hozzáadtam a citromalapot, amiből egy evőkanálnyit félretettem a díszítéshez. Ügyeljünk rá, hogy a sajt és a citromalap közel azonos hőmérsékletű legyen. A kész citromkrém felét egyenletesen elsimítottam a piskótán, rátettem a másik lapot, amire a maradék krém került. Ebből szintén félretettem egy kanálnyit, a torta oldalára. Egy teáskanál segítségével "megfodroztam" a krémet úgy, hogy a félretett citrom alapból is tettem rá.
Két órát hűtőben pihentettem, hogy a krém megdermedjen, majd a tortakarikából kivágtam, a mascarponés citromkrémmel vékonyan körbekentem és vágott pisztáciával, citromhéjjal díszítettem. 


Tipp: készíthető sima citrommal, vagy naranccsal is!

Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!



2019. február 3., vasárnap

Áfonyás köleskocka

Mióta 9 éve diétázni, 4,5 éve blogolni kezdtem, sok változáson ment keresztül a módszer, megváltoztak ajánlások, megjelentek új alapanyagok. Így sok olyan régebbi receptem van, amiben érdemes végrehajtani egy-két cserét. Ilyen ez a túró alapú köleses sütemény, amelynek régi verziójában még tej és nyírfacukor szerepel. Ezeket most lassúbb vizes tejszínre és nem felszívódó szénhidrátokat tartalmazó negyedannyi ugyanannyira cseréltem. Azt hiszem megérte a ráncfelvarrás, mert nem csak a belbecs lett kedvezőbb, de a külcsín is sokkal üdébb!


Hozzávalók, 22x30cm kinyitható sütőkeret vagy tepsi
150g köles
250ml 30%-os habtejszín
250ml víz
50g vaj
250g túró
4 tojás
fél mokkáskanál sütőpor
fél mokkáskanál szódabikarbóna
120g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi
1 kezeletlen citrom héja
fél rúd vanília kikapart magjai
szeletelt mandula
200g áfonya


A kölest átválogattam, alaposan megmostam és egy órára beáztattam. Leszűrtem és egy tapadásmentes edényben a tejszínnel és vízzel megfőztem. Belekevertem a vajat, citromhéjat, vaníliát, a negyedannyi felét, lefedtem és félretettem hűlni.


A sütőt 180 fokra előmelegítettem. A túrót egy nagyobb keverőtálba tettem, hozzáadtam a sütőport, szódabikarbónát, a tojások sárgáját, a kihűlt kölest. A tojásfehérjét a negyedannyi másik felével laza habbá vertem. Beleforgattam a köleses alapba. A masszát belesimítottam a papíros sütőlemezre állított keretbe. Rászórtam az áfonyát és a mandulát. Sütőbe tettem és 45 perc alatt megsütöttem. 
Ha tepsiben sütjük vékonyan vajazzuk, lisztezzük ki. 


Tipp: áfonya helyett használhatunk meggyet, gurulós málnát, erdei gyümölcs keveréket, szezonban cseresznyét, keményebb húsú barackot.
Az eredeti meggyes kölestorta recept ide kattintva érhető el. Ebből az is kiderül, ha tortát szeretnék sütni, mekkora formára van szükség.

2018. június 14., csütörtök

Áfonyás ricotta torta

Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő 1 teáskanál mandula aroma, vagy 1-2 evőkanál mandulalikőr

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Pár hete készítettem egy mandulás ricotta tortát, ami annyira ízlett, hogy újra megsütöttem. Ezúttal diós alapra került egy kellemesen citromos krém, áfonyaszósszal.


Hozzávalók, 23cm-es tortakarikához
Az alaphoz
100g dió
100g tk. búzaliszt
50g olvasztott vaj
1 tojás sárgája
60g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi ugyanannyi

A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
A krémhez
500g ricotta
250g mascarpone
4 tojás
100g cukornak megfelelő édesítő, nálam negyedannyi
30g étkezési keményítő
negyed kezeletlen citrom héja és leve, ízlés szerint

150g áfonya
édesítő, ízlés szerint


Az áfonyát megmostam kevés vizet öntöttem rá, sűrűre főztem és édesítettem. Amikor kihűlt átpasszíroztam. Közben a tortaforma aljába sütőpapírt vágtam. Nem kell pereme legyen, elég ha az alját befedi. A diót megpörköltem. Amikor kihűlt késes aprítóba tettem és a negyedannyival finomra őröltem. Keverőtálba öntöttem, hozzáadtam a lisztet és az olvasztott vajjal kevert tojássárgát. Összeforgattam. Semmiképpen ne gyúrjuk össze, maradjon morzsás állagú. Az alapot beletettem a tortaformába és habkártya segítségével elsimítottam úgy, hogy 1,5cm-es pereme legyen. Hűtőbe állítottam, annyi időre, míg a sütő 160 fokra felmelegedett, majd 15 perc alatt elősütöttem.


Míg az alap hűlt, elkészítettem a sajtos részt. A sütőt 160 fokra előmelegítettem. A ricottát, mascarponét elkevertem a negyedannyival, egyesével belekevertem a tojásokat, citromhéjat, levet, végül a keményítőt. Ne habosítsuk robotgéppel, kézi habverővel könnyedén összedolgozható. Ráöntöttem a kihűlt alapra és elsimítottam. Az áfonyaszószt sütőpapírból hajtott zsákba tettem,  körkörösen ráspricceltem a torta tetejére, majd fogvájóval elhúztam. A maradék szószt belenyomtam a sajtmasszába. (Szeleteléskor jól látszottak az áfonyacseppek.)
Sütőbe tettem, aminek az aljába forró vizes edénykét állítottam és 50 perc alatt megsütöttem. A sütőből kivéve a közepe kissé remeg, ettől ne ijedjünk meg.
Mikor kissé kihűlt körbevágtam és levettem róla a tortakarikát. Akkor szeletelhető szépen, ha teljesen áthűlt. Ehhez legalább 4-5 óra, egy éjszaka szükséges.

A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő 1 teáskanál mandula aroma, vagy 1-2 evőkanál mandulalikőr

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő 1 teáskanál mandula aroma, vagy 1-2 evőkanál mandulalikőr

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYG
A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő 1 teáskanál mandula aroma, vagy 1-2 evőkanál mandulalikőr

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő 1 teáskanál mandula aroma, vagy 1-2 evőkanál mandulalikőr

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő 1 teáskanál mandula aroma, vagy 1-2 evőkanál mandulalikőr

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő 1 teáskanál mandula aroma, vagy 1-2 evőkanál mandulalikőr

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő 1 teáskanál mandula aroma, vagy 1-2 evőkanál mandulalikőr

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő 1 teáskanál mandula aroma, vagy 1-2 evőkanál mandulalikőr

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub
Hozzávalók, 23 cm-es csatos tortaformához Az alaphoz 80g héjas mandula 80g tk. búzaliszt 50g vaj 1 tojás sárgája 50g cukornak megfelelő édesítő, xilitet használtam A krémhez 500g ricotta, szobahőmérsékletű 250g mascarpone, szobahőmérsékletű 4 tojás, szobahőmérsékletű 100g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi cukorhelyettesítőt használtam 30g étkezési keményítő 1 teáskanál mandula aroma, vagy 1-2 evőkanál mandulalikőr

Make Google view image button visible again: https://goo.gl/DYGbub

2018. január 6., szombat

Áfonyás citrompite Meyer citrommal

Elérkeztünk az évnek ahhoz a szakaszához, amikor sokfelé lehet lédús, finom Meyer citromot kapni. Aki nem ismerné, ezek a citromok sokkal sárgábbak mint normál társaik, héjuk vékony, húsuk is sötétebb, a levük pedig kevésbé savas, ámde nagyon zamatos. 
És elérkezett az egyik vágyott karácsonyi ajándékom felavatásnak ideje is. Szögletes piteformát kaptam, amiben ez az áfonyás, mascarponés citrompite sült először.


Hozzávalók, 13x36cm-es formához
200g liszt (60g sima, 140g tk. liszt)
100g hideg vaj
75g nyírfa porcukor
1 tojás
1 citrom héja

A krémhez
250g mascarpone
150g tejföl
1 Meyer citrom leve
80g cukornak megfelelő negyedannyi cukorpótló
2 tojás
25g vaníliás pudingpor

120g áfonya
30g szeletelt mandula


A tészta hozzávalóiból linzertésztát gyúrtam. A hideg vajat elmorzsoltam a lisztekkel, hozzáadtam a nyírfaporcukrot, citromhéjat, tojást és gyors mozdulatokkal összegyúrtam. Fóliába csomagoltam és egy órára hűtőbe tettem.
Mikor az egy óra letelt,  a sütőt 180 fokra előmelegítettem és a tésztát kinyújtottam. Kibéleltem vele a  piteformát és vakon elősütöttem. Sütőpapírt terítettem rá, beleszórtam a vakon sütéshez használt rizst és 15 percre sütőbe tettem. 


Míg a tészta sült, a mascasponét, tejfölt, tojást, negyedannyit, citromlét simára kevertem, majd végül beleforgattam a pudingport. Az elősütött tésztáról sütőpapírral leemeltem a rizst. A krém felét a tésztára öntöttem, rászórtam az áfonya felét, majd a maradék keveréket elsimítottam rajta. Megszórtam az áfonya másik felével és a mandulával. Visszatettem a sütőbe és fél óra alatt megsütöttem. Mikor kihűlt, nyírfaporcukorral megszórtam és szeleteltem. 


Tipp: készíthetjük sima citrommal is. Ez a mennyiség egy 25cm-es pite- vagy tortaformára elegendő. 

2017. október 5., csütörtök

Áfonyás trifle üvegben

Többször készítettem már üveges desszertet (Málnás túróhab, lásd itt, Sajttorta lásd itt). Praktikus, hisz jól szállítható, hétköznapokon szívesen viszem munkába.
Babapiskótát sütöttem hozzá, de apróra vágott piskótakockákkal is remek. Ez a babapiskóta kicsit több, mint amennyire szükség van, de a maradék hamar elfogyott. Az angol trifle alkoholos, de most kihagytam belőle az alkoholt.
Áfonya helyett használhatunk mirelit epret, bogyós gyümölcs keveréket, cukormentes befőttet, kompótot, vagy lekvárt is.



Hozzávalók, 6 adaghoz
A babapiskótához
3 tojás
75g nyírfacukor
90g liszt (30g sima, 60g tk. búza)

A krémhez
250g mascarpone
300ml tejszín
35g cukornak megfelelő édesítő

Az áfonyatöltelékhez
150g áfonya
édesítő, ízlés szerint

A sziruphoz
150ml víz
negyed citrom héja
édesítő, ízlés szerint


Babapiskótát sütöttem. A sütőt 180 fokra előmelegítettem és előkészítettem 2 sütőlemezt papírral. A tojásokat szétválasztottam, a fehérjéből a nyírfacukor felével, tejföl sűrű habot vertem. A sárgáját a cukor másik felével fehéredésig kevertem, majd beleforgattam a fehérjébe. Részletekben beleszitáltam a lisztet, óvatos mozdulatokkal összekevertem. A masszát 14-es sima csővel ellátott nyomózsákba tettem és kis, 4-5cm-es babapiskótákat formáztam. Szerintem a baba akkor szép, ha a közepe picit karcsú, ha túl vékony, akkor inkább kutyacsontra hajaz. Sütőbe tettem és aranybarnára sütöttem.


Az áfonyát megmostam, és annyi vízzel amennyi ellepi, lekvár sűrűségűre főztem. Édesítettem. Elkészítettem a szirupot, 150ml vízben annyi édesítőt feloldottam, hogy kellemesen édes legyen, majd beletettem a citromhéjat.
A jól behűtött tejszínt kemény habbá vertem. A mascarponét elkevertem az édesítővel, majd több részletben hozzákevertem a tejszínhabot.


Az üvegek aljába 2-2 szirupba mártott babapiskótát raktam. A piskótákat elég egy pillanatra a szirupba mártani, ne áztassa el. A krémet habzsákba tettem, és a kihűlt áfonyával, piskótával rétegezve az üvegekbe töltöttem.