A következő címkéjű bejegyzések mutatása: quiche. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: quiche. Összes bejegyzés megjelenítése

2025. november 18., kedd

Fetás spenótos quiche

Megérkezett az ősz és vele együtt az idei második spenótszezon. A hétvégi piaci körutamon gyönyörű új-zélandi spenótra sikerült szert tennem és rögtön tudtam mit fogok készíteni belőle. Sós linzer alapra került, fetával. A paradicsom, lila hagyma bónusz, elhagyható, vagy más színes zöldségekre cserélhető, hogy etessük kicsit a szemünket is. 


Hozzávalók, 13x36cm szögletes, vagy 25cm-es kerek formához
A tésztához 180g liszt (60g sima, 120g tk. búza)
80g hideg vaj
1 tojás sárgája
1 csapott teáskanál só
1 evőkanál tejföl, ha szükséges

A töltelékhez
300g friss spenót (vagy 450g mirelit, leveles)
1 fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma, ízlés szerint
kevés olaj 
250g feta
150 ml tejszín
2 tojás
bors 
2-3 koktélparadicsom, opcionális
1 kisebb fej lilahagyma, opcionális 
 
 
 
Elkészítettem a tésztát. A vajat elmorzsoltam a lisztekkel, legpraktikusabb ezt késes aprítóval tenni. Keverőtábla tettem és a tészta többi komponensét hozzáadva összegyúrtam. Dolgozzunk gyorsan, hogy a kezünk melegét a tészta ne vegye át. Lefedve hűtőbe tettem és fél órát pihentettem.

Míg a tészta pihent, előkészítettem a spenótot. Alaposan megmostam, lecsepegtettem és apróra téptem. A vöröshagymát finomra vágtam, kevés olajon pirítani kezdtem, belezúztam a fokhagymát, majd rádobtam a spenótot. Kevergetve megfonnyasztottam, míg levét nem vesztette. Félretettem hűlni. Ha mirelit spenótot használunk, olvasszuk ki.
 
A sütőt 180 fokra előmelegítettem, majd a tésztát lisztezett nyújtótáblán kinyújtottam és kibéleltem vele a formát. Villával megszurkáltam. Sütőpapírt terítettem bele, ráöntöttem a vakon sütéshez*  használt rizsemet és 15 percig sütöttem.
A tojásokat keverőtálba ütöttem a tejszínnel, sóval, borssal simára kevertem. Sózáskor vegyük figyelembe, hogy a feta milyen sós.
Az elősütött tésztára tettem spenótot, rámorzsoltam a fetát,  ráraktam a paradicsom és hagymakarikákat, ráöntöttem a tejszínes keveréket. 
Sütőbe tettem és 35 perc alatt megsütöttem.
 
*Jó tudni: A vakon sütés célja, hogy tésztánk ne púposodjon fel, a széle ne csússzon bele a formába. Így elkerülhető az is, hogy "szalonnás", nyers maradjon. Módja: terítsünk a formába igazított tésztára sütőpapírt és 1-1,5 cm vastagon szórjunk rá bármilyen magot, pl.lencsét, rizst, meggymagot. Sütés után ezt a "tölteléket" eltehetjük és máskor is használhatjuk.
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

2020. október 31., szombat

Pórés gombás quiche

Bármily meglepő így 6 év után, ez az első póréhagymás recept  a blogon. Viszont quiche-ből bőven lehet válogatni, ez is mutatja, hogy ez a sós pite a kimeríthetetlen lehetőségeket tartogat. (Tudjátok, jobb oldali sáv, címkefelhő, tematikus kereső.)

 

Hozzávalók, 25cm-es kivehető aljú piteformához
A tésztához
200g liszt (60g sima, 140g tk. búza)
100g hideg vaj
1 tojás sárgája
1 csapott teáskanál só
1-2 evőkanál hideg víz

A töltelékhez
350g barna csiperke
1 póréhagyma (280g)
2 gerezd fokhagyma 
kevés olaj
80g ementáli
125g mozzarella
 
A royalhoz
3 tojás
200ml habtejszín
frissen őrölt bors, só
 
 
Elkészítettem a tésztát. A vajat elmorzsoltam a lisztekkel, legpraktikusabb ezt késes aprítóval tenni. Tábla tettem és a tészta többi komponensét hozzáadva összegyúrtam. Dolgozzunk gyorsan, hogy a kezünk melegét a tészta ne vegye át. Lapos korongot formáztam, lisztezett tányéron hűtőbe tettem és 30 percig pihentettem.
 
Míg a tészta pihent, a gombát és a pórét felszeleteltem. Felforrósítottam egy serpenyőt, és megpirítottam a gombát. A cél, hogy elveszítse a nedvességtartalmát. Egy tálba tettem. A serpenyőbe kevés olajat öntöttem, megfonnyasztottam rajta a pórét, rázúztam a fokhagymát, végül beleforgattam a gombát. 
 
A sütőt 180 fokra előmelegítettem, majd a tésztát lisztezett nyújtótáblán kinyújtottam és kibéleltem vele a formát. Villával megszurkáltam. Sütőpapírt terítettem bele, ráöntöttem a vakon sütéshez használt rizsemet és 20 percig sütöttem úgy, hogy amikor a széle már kezdett szilárdulni, kivettem belőle a rizst. A sütési idő irányadó, sütőfüggő. Fontos, hogy a tészta süljön meg, mert nedves töltelék fog belekerülni!
 
Lereszeltem az ementálit, összeállítottam a royalt. A tojásokat simára kevertem a tejszínnel, sóztam, borsoztam. 
A kihűlt gombás, póréhagymás keverékbe beleforgattam a sajtot, és ráterítettem az elősütött tésztára. Ráöntöttem a royalt, végül rámorzsoltam a mozzarellát. Sütőbe tettem és 45 perc alatt megsütöttem.
 
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
 

 


2020. augusztus 15., szombat

Cukkinis fetás quiche

Még javában tart a cukkini szezon így vétek lenne kihagyni ezt a remek pitét! Mint a zöldséges quichek, galettek mindegyike ez is a variációk kifogyhatatlan sorát rejti magában. Nagy örömömre a legváratlanabb helyen - egy vidéki kis zöldségesnél -,  sikerült sárga cukkinit vennem, de ha csak zölddel készítjük, úgy is nagyon finom lesz. Az viszont fontos, hogy zsenge, vékony héjú, kis cukkiniket tegyünk bele! Szalonna helyett maradék sült újrahasznosítására is kiváló.  Akik húsmentesen étkeznek, elhagyhatják a szalonnát. Akik húsmentesen étkeznek, elhagyhatják a szalonnát. Lila hagyma helyett tehetünk bele kicsit megfonnyasztott póréhagymát is. A legfontosabb, hogy legyünk bátrak és merjünk kísérletezni! 

Mindig nagyon örülök neki, ha az elkészült ételeket megmutatjátok a Facebook oldalamon! 

Hozzávalók, 25cm-es kivehető aljú piteformához
A tésztához
200g liszt (60g sima, 140g tk. búza)
100g hideg vaj
1 tojás sárgája
1 csapott teáskanál sütőpor
1 csapott teáskanál só
1 evőkanál tejföl

A töltelékhez
120g füstölt szalonna
1 pici fej hagyma, vagy 2-3 újhagyma, zöldje nélkül
2 zsenge cukkini, körülbelül 450g
2 kisebb lila hagyma
120g feta

A royalhoz
3 tojás
200ml habtejszín
1-2 gerezd fokhagyma, ízlés szerint
frissen őrölt bors, só

Elkészítettem a tésztát. A vajat elmorzsoltam a lisztekkel, legpraktikusabb ezt késes aprítóval tenni. Tábla tettem és a tészta többi komponensét hozzáadva összegyúrtam. Dolgozzunk gyorsan, hogy a kezünk melegét a tészta ne vegye át. Lapos korongot formáztam, lisztezett tányéron hűtőbe tettem és 30 percig pihentettem.

Míg a tészta áthűlt, a szalonnát vékony csíkokra vágtam. Legkönnyebb úgy, ha a szalonna kicsit fagyos. Felkarikáztam az újhagymát is és a szalonnával együtt megpirítottam. Ne pirítsuk túl, hisz a sütőben is pirulni fog még.

A cukkiniket megmostam, szárazra töröltem és zöldségszeletelővel 2-3mm vékony karikákra vágtam. Összekevertem egy csapott teáskanál sóval és szitába tettem, hogy a leve kicsepegjen. A lila hagymát meghámoztam és azt is felkarikáztam.

A sütőt 180 fokra előmelegítettem, majd a tésztát lisztezett nyújtótáblán kinyújtottam és kibéleltem vele a formát. Villával megszurkáltam. Sütőpapírt terítettem bele, ráöntöttem a vakon sütéshez* használt rizsemet és 20 percig sütöttem úgy, hogy amikor a széle már kezdett szilárdulni, kivettem belőle a rizst. A sütési idő irányadó, sütőfüggő. Fontos, hogy a tészta süljön meg, mert egy nagyon nedves töltelék fog belekerülni!

Közben a tejszínt a tojásokkal, borssal, zúzott fokhagymával elkevertem. A sózással legyünk óvatosak, hisz a feta és a szalonna is sós. Az alaposan lecsepegtetett cukkinit papírtörlőre tettem, próbáljuk elérni, hogy minél szárazabb legyen. A tésztára rétegeztem a zöldségek, szalonna, feta harmadát, és azt addig ismételtem míg el nem fogytak. Ráöntöttem a tejszínes alapot, sütőbe tettem és 45 perc alatt megsütöttem.

* Mivel mindig megkérdezi valaki... A vakon sütés nem egy felesleges hókuszpókusz, nem is bekötött szemmel ügyeskedés, hanem omlós tészták elősütése, amihez sütőpapír és valamilyen nehezék szükségeltetik. Lehet ez rizs, bab, meggymag bármi ami kéznél van.
A formába igazított, megszurkált tésztára sütőpapírt teszünk, egyenletesen elterítjük rajta a súlyt, és a receptben megadottak szerint sütjük. Ha elkészült, a magok a sütőpapírral könnyedén kiemelhetők. Ezt a "tölteléket" el lehet tenni és többször használni.
És hogy erre az egészre miért van szükség? Az elősütéssel megakadályozhatjuk, hogy a  tészta nyers "szalonnás" legyen, a tölteléktől elázzon. Megszurkálni, súlyt helyezni rá pedig azért hasznos, hogy ne púposodjon fel.

Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kedveld az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!

2019. április 13., szombat

Spárgás quiche baconnel és új hagymával

Még a tavalyi szezonban készíttetem a spárgás quiche ezen a verzióját. A korábban pirított szalonnával csináltam, de nem volt itthon kolozsvári,  így baconbe csavartam a spárgasípokat. Megéri a fáradtságot, mert nem csak isteni, de szemet gyönyörködtető is.


Hozzávalók, 13x36cm szögletes, vagy 25cm-es kerek formához
A tésztához
200g liszt (60g sima, 140g tk. búza)
100g hideg vaj
1 tojás sárgája
1 csapott teáskanál só
1 evőkanál tejföl, ha szükséges

A töltelékhez
500g zöld spárga
citromlé
8-10 szelet bacon
1 szál újhagyma zölddel

200ml tejszín
3 tojás

frissen őrölt bors

100g mozzarella


Elkészítettem a tésztát. A vajat elmorzsoltam a lisztekkel, legpraktikusabb ezt késes aprítóval tenni. Keverőtábla tettem és a tészta többi komponensét hozzáadva összegyúrtam. Dolgozzunk gyorsan, hogy a kezünk melegét a tészta ne vegye át. Lefedve hűtőbe tettem és fél órát pihentettem.

Míg a tészta pihent, előkészítettem a spárgát. A zsenge spárgasípok végéről letörtem a fás részt. Forrásban lévő sós, citromos vízbe dobtam és 3 percig blansíroztam. A forró vízből azonnal jéghideg vízbe dobtam, papírtörlőre tettem és leitattam róla vizet. Akkorára vágtam, hogy keresztben elférjenek a formában, majd a hegyes részt szalonnába csavartam. A leeső végeket se dobjuk el! Felkarikáztam az újhagymát.

A sütőt 180 fokra előmelegítettem, majd a tésztát lisztezett nyújtótáblán kinyújtottam és kibéleltem vele a formát. Villával megszurkáltam. Sütőpapírt terítettem bele, ráöntöttem a vakon sütéshez* használt rizsemet és 15 percig sütöttem.
A tojásokat keverőtálba ütöttem, és a tejszínnel, sóval, borssal simára kevertem. Sózáskor vegyük figyelembe, hogy a szalonna milyen sós.
Az elősütött tésztára tettem spárgák végeit, rá szalonnába csavartakat, megszórtam az új hagymával, ráöntöttem a tejszínes keveréket, végül rámorzsoltam a mozzarellát.
Sütőbe tettem és 35 perc alatt megsütöttem.


*Mivel mindig megkérdezi valaki... A vakon sütés nem egy felesleges hókuszpókusz, nem is bekötött szemmel ügyeskedés, hanem omlós tészták elősütése, amihez sütőpapír és valamilyen nehezék szükségeltetik. Lehet ez rizs, bab, meggymag, bármi ami kéznél van.
A formába igazított, megszurkált tésztára sütőpapírt teszünk, egyenletesen elterítjük rajta a súlyt, és a receptben megadottak szerint sütjük. Ha elkészült, a magok a sütőpapírral könnyedén kiemelhetők. Ezt a "tölteléket" el lehet tenni és többször használni.
És hogy erre az egészre miért van szükség? Az elősütéssel megakadályozhatjuk, hogy a  tészta nyers "szalonnás" legyen, a tölteléktől elázzon. Megszurkálni, súlyt helyezni rá pedig azért hasznos, hogy ne púposodjon fel.

A 2018-as kerek verzió

2019. január 19., szombat

Füstölt lazacos spenótos quiche

A szokásos,  péntek esti lazulós meleg vacsora főszereplője ezúttal a spenót és a füstölt lazac. Nem vitatom, ez utóbbi nem olcsó alapanyag, de a recept is példázza, hogy hogyan lehet kevésből kiadós fogást készíteni és lenyűgözni vele családot, barátokat! 
Nézzétek el nekem, szeletről ezúttal nem készült fotó, mert kivételesen győzött a türelmetlenség és leültem enni..


Hozzávalók, 25cm-es kivehető aljú piteformához
A tésztához
200g liszt (60g sima, 140g tk. búza)
100g hideg vaj
1 tojás sárgája
1 csapott teáskanál sütőpor
1 csapott teáskanál só
1 evőkanál tejföl

A töltelékhez
400g mirelit, leveles spenót
1 gerezd fokhagyma
kevés olaj
100g füstölt lazac
100g mozzarella

200ml habtejszín
3 tojás
frissen őrölt bors



Elkészítettem a tésztát. A vajat elmorzsoltam a lisztekkel, legpraktikusabb ezt késes aprítóval tenni. Keverőtábla tettem és a tészta többi komponensét hozzáadva összegyúrtam. Dolgozzunk gyorsan, hogy a kezünk melegét a tészta ne vegye át. Lefedve hűtőbe tettem és egy órát pihentettem.

Míg a tészta pihent, egy serpenyőben kevés olajat melegítettem és rátettem a spenótot. Folyamatosan kevergettem, míg fel nem olvadt és a víz el nem párolgott belőle. Közben belezúztam a fokhagymát. Mikor elkészült hűvös helyre tettem hűlni.

A sütőt 180 fokra előmelegítettem, majd a tésztát lisztezett nyújtótáblán kinyújtottam és kibéleltem vele a formát. Villával megszurkáltam. Sütőpapírt terítettem bele, ráöntöttem a vakon sütéshez* használt rizsemet és 15 percig sütöttem. Közben a tejszínt a tojásokkal, borssal alaposan elkevertem. A sózással legyünk óvatosak, hisz a lazac sós.
Az elősütött tésztára rétegeztem a spenótot és az összetépkedett lazacot. Ráöntöttem a tejszínes keveréket, végül rámorzsoltam a mozzarellát. Visszatettem a sütőbe és 35 perc alatt megsütöttem. 


* Mivel mindig megkérdezi valaki... A vakon sütés nem egy felesleges hókuszpókusz, nem is bekötött szemmel ügyeskedés, hanem omlós tészták elősütése, amihez sütőpapír és valamilyen nehezék szükségeltetik. Lehet ez rizs, bab, meggymag bármi ami kéznél van.
A formába igazított, megszurkált tésztára sütőpapírt teszünk, egyenletesen elterítjük rajta a súlyt, és a receptben megadottak szerint sütjük. Ha elkészült, a magok a sütőpapírral könnyedén kiemelhetők. Ezt a "tölteléket" el lehet tenni és többször használni.
És hogy erre az egészre miért van szükség? Az elősütéssel megakadályozhatjuk, hogy a  tészta nyers "szalonnás" legyen, a tölteléktől elázzon. Megszurkálni, súlyt helyezni rá pedig azért hasznos, hogy ne púposodjon fel.

2018. január 27., szombat

Brokkolis pite

Magam is meglepődtem mikor felcímkéztem* ezt a bejegyzést, mert ez az első brokkolis recept a blogon. Magam sem értem miért, de tényleg ritkán kerül nálunk az asztalra, pedig még a legkisebb is örömmel eszi. (* tudjátok, a jobb oldali sávban vannak a címkék, amelyekkel könnyedén lehet alapanyagokra, ételtípusokra keresni....)


Hozzávalók, 13x36cm-es formához, vagy 25cm-es pitetálhoz
A tésztához
200g liszt (60g sima, 140g tk. búza)
80g vaj
20g sertészsír
1 tojás sárgája
1 csapott teáskanál sütőpor
1 csapott teáskanál só
1 evőkanál tejföl

A töltelékhez
200g apró csiperke
250g brokkoli
100g reszelt sajt, nálam cheddar, trappista vegyesen
3 tojás
120ml tejszín

frissen őrölt bors


Elkészítettem a tésztát. A liszteket, sót, sütőport késés aprítóba tettem és elmorzsoltam a zsiradékokkal. Hozzáadtam  a tojás sárgáját, tejfölt és gyors mozdulatokkal egynemű tésztát gyúrtam. Természetesen készíthetjük kézzel is, ami fontos, hogy gyorsan dolgozzunk, a zsiradékok ne melegednek meg a kezünktől. A tésztát lisztezett felületen  téglalap alakra igazítottam, majd fóliába csavarva hűtőbe tettem. Fél óra pihentetés után enyhén lisztezett nyújtótáblán kinyújtottam és kibéleltem vele a piteformát. Hűtőbe tettem, míg a sütő 180 fokra felmelegedett. Sütőpapírt tettem rá, egyenletesen elterítettem rajta a vakon sütéshez használt rizsemet és 15 percig sütöttem.


A brokkolit kisebb rózsákra szedtem, megmostam, és papírtörlőre tettem. A gombák tönkjéből kicsit levágtam, megmostam és feleztem, negyedeltem őket, majd szintén papírtörlőre tettem száradni őket. 
A tojásokat egy keverőtálba ütöttem, alaposan elkevertem a tejszínnel, sóval, borssal és hozzáadtam a reszelt sajtokat.
Az elősütött tésztára raktam a brokkoli rózsákat, gombákat, majd ráöntöttem a sajtos tejszínt. Visszatettem a sütőbe és 25 perc alatt megsütöttem. Langyosan, hidegen egyaránt finom.


Tipp: készíthetjük mirelit brokkoliból, gazdagíthatjuk más zöldségekkel, de akár tehetünk bele apróra vágott sonkát, bacont, sült húst is.

A recept, amit átdolgoztam, a Mindmegette Receptmagazin 2018/2. hét, január 11. számában található.

2017. május 6., szombat

Spárgás quiche

Spárga szezonban erősen javallott elkészíteni ezt a pitét, akkor is a karakteresebb, zöld fajtából. Új hagymával, húsos, füstölt szalonnával ízletes és különleges. Melegen, hidegen egyaránt finom. 


Hozzávalók, 28cm-es pitetálhoz
200g liszt (60g sima, 140g tk. búza)
csipet só
80g hideg vaj
1 tojás sárgája
hideg víz, amennyit felvesz
(némi vaj és liszt a forma előkészítéséhez)

A töltelékhez
500g zöld spárga
150g húsos kolozsvári szalonna
2 szál újhagyma, zölddel együtt
100g reszelt sajt

A royalhoz
250ml tejszín
3 tojás
csipet só
frissen őrölt bors


A tészta hozzávalóiból sós linzertésztát gyúrtam, a vajat elmorzsoltam a sós liszttel, hozzáadtam a tojás sárgáját, majd annyi hideg vizet, hogy jól nyújtható tésztát kapjak. A tésztát fél órára hűtőbe tettem. A sütőt 180 fokra előmelegítettem.  A tésztát kinyújtottam, a vékonyan vajazott, lisztezett formába igazítottam, villával megszurkáltam és vakon félkészre sütöttem.
(A vakon sütés célja, hogy tésztánk ne púposodjon fel, a széle ne csússzon bele a formába. Így elkerülhető az is, hogy "szalonnás", nyers maradjon. Módja: terítsünk a tésztára sütőpapírt és 1-1,5 cm vastagon szórjunk rá bármilyen magot, pl.lencsét, rizst, meggymagot. Sütés után ezt a "tölteléket" eltehetjük és máskor is használhatjuk.)


A szalonnát csíkokra vágtam és pirosra sütöttem. Az újhagymát karikákra szeltem.
A spárgát megtisztítottam. Forrásban lévő sós vízbe dobtam és 3 percig blansíroztam. A forró vízből kiemelve azonnal jéghideg vízbe dobtam, így megtartja szép, zöld színét. Papírtörlőre tettem és leitattam róla vizet.
A tojásokat keverőtálba ütöttem, és a tejszínnel, sóval, borssal simára kevertem. Sózáskor vegyük figyelembe, hogy a szalonna milyen sós. 
A spárgasípokat a pitetésztára tettem, rászórtam a szalonnát, hagymát, végül a reszelt sajtot, majd a royallal felöntöttem. 


Visszatettem a sütőbe és 25 perc alatt készre sütöttem.