Úgy érzem, ezen a furcsa karácsonyon is érdemes lesz megadni a módját, hisz egy-egy étel nem csak az ízeivel, de a küllemével is hozzátesz az ünnephez, kellemes élménnyé, emlékké válhat. Épp ezért készítettem el ezt a tradicionális francia, belga csokoládés fatörzset a Bûche de Noëlt, vagy más néven Yule log-ot.
Hozzávalók
A felverthez
100g tk. búzaliszt
25g cukrozatlan kakaópor
3g sütőpor/ 1 teáskanál
4 L-es tojás
100g cukornek megfelelő édesítő, nyírfacukrot használtam
70g tejföl
50g puha vaj
A krémhez
250g mascarpone
300ml habtejszín
60g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi ugyanannyit használtam
vaníliaőrlemény
A bevonó csokikrémhez
80g puha vaj
35g cukrozatlan kakaópor
40g cukornak megfelelő édesítő, negyedannyi ugyanannyit használtan
80ml habtejszín
A gombákhoz - elhagyható
60g tojásfehérje
80g nyírfacukor (!)
1 teáskanál ecet
3g étkezési keményítő/ 1 teáskanál
egy kocka étcsokoládé az összeállításhoz
kevés kakaópor
A sütemény készítésének első lépése a gombák megformázása. A sütőt 80 fokra melegítettem, előkészítettem egy sütőpapíros tepsit és egy 14mm-es sima csővel ellátott habzsákot. A tojásfehérjét kissé felvertem, majd több részletben hozzáadtam a nyírfacukrot és a teáskanálnyi ecetet. (A habcsókhoz csak nyírfacukor jó, negyedannyiból ehetetlen édes lenne.) Kemény habbá vertem, végül beletettem a keményítőt. A habból kisebb-nagyobb gombatönköket, kalapkákat formáztam. 3 órán át szárítottam sütőben, majd szobahőmérsékleten egy éjszakán át. Másnap vízgőz felett megolvasztottam a csokoládét és a kalapokat ráragasztottam a tönkökre. Amikor megszilárdult vékonyan meghintettem kakaóporral a gombafejeket.
Másnap a sütőt 180 fokra előmelegítettem és előkészítettem egy sütőpapíros tepsit. Az én sütőlemezem 33x42cm-es, helyette használhatunk hagyományos "gáztepsit". A tojásokat kettéválasztottam, az édesítő felével tejföl sűrű habbá vertem a fehérjét. A másik felével fehéredésig kevertem a sárgáját, belekevertem a tejfölt és a lágy vajat. Beleforgattam a fehérjét, hozzászitáltam a liszt, kakaópor, sütőpor elegyét, majd óvatosan összeforgattam. Egyenletesen elkentem a tepsin és 10 perc alatt megsütöttem. Maradjon a piskóta szaftos, ha kiszárítjuk törni fog. A sütőből kivéve meghintettem liszttel, pár percre átfordítottam, majd a papírral együtt felcsavartam. Konyharuhával feltekerni nem szükséges, csak felesleges mosnivalót termelünk vele.
Amikor a lap kihűlt, a tejszínt kemény habbá vertem, majd a negyedannyival, vaníliával elkevert mascarponéhoz adtam és együtt is habosítottam. A piskótáról lehúztam a papírt, széleit egyenesre vágtam és egyenletesen elkentem rajta a krémet. Felcsavartam a roládot, betekertem a sütőpapírba és hűtőbe tettem. Egy órát pihentettem, míg a krém egy kicsit megdermedt.
A roládot ferdén három darabra vágtam, azaz lett egy hosszabb törzs, és két ág, ez a lépés tetszőleges. Elkészítettem a csokikrémet. A vajat a negyedannyival habosra kevertem, hozzáadtam a kakaóport. Közben a tejszínt kemény habbá vertem. Beleforgattam a vajas alapba és együtt is habosítottam. Ha a hőmérsékletkülönbségtől ikrás lenne a krém, tegyük be egy pillanatra alacsony fokozaton mikróba és keverjük át.
Kiválasztottam a tálcát (fakorongot) amin a süteményt tálaltam, mert összeállítás után már nem lehet mozgatni! Ráhelyeztem a törzsnek szánt darabot vékonyan bevontam csokikrémmel, hozzáillesztettem az ágakat és azokat is bekentem krémmel. A fakéreg mintája könnyen kialakítható szilikon spatulával, vagy kanállal.
A fatörzset feldíszítettem gombákkal, rozmaring ágacskákkal, (és elvadult rózsa termésével, a fotó kedvéért).
Alapötlet: Bake from Scratch
Ha tetszett a recept, örülök ha megosztod! Kövesd az Áfonya mámora Facebook oldalt, hogy ne maradj le a szezonális ötletekről! Várlak az Instagramon is!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése